poniedziałek, 4 listopada 2013

"Krąg" Mats Strandberg, Sara B. Elfgren

Autor:
Tytuł: Krąg
Tytuł oryginału: Cirklen
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 574

Życie często płata przeróżne figle. I często przychodzi na nie czas w najmniej spodziewanym momencie. Czasami losy nieznanych sobie osób krzyżują się łącząc ich przeznaczenie nierozerwalną nicią.

"Jesteś tylko tym, kim inni myślą, że jesteś".
W miejscowym liceum właśnie rozpoczyna naukę sześć dziewczyn.Nie łączy ich ze sobą nic, a każda z nich jest zupełnie inną osobą. Jednak los sprawia, że ich drogi krzyżują się w nieoczekiwanym momencie. Kiedy niebo zdobi krwawy księżyc niewidzialna siła kieruje je wprost do nieuczęszczanej leśnej polany. Tam dowiadują się o drzemiących w ich ciałach nadprzyrodzonych mocach. Od tej pory muszą działać wspólnie, choć to nie będzie łatwe. W miasteczku pojawiło się zło, któremu tylko one mogą się postawić. Giną nieprzypadkowi ludzie...


"Krąg jest odpowiedzią.
Krąg jest bronią."
Krąg stanowią nieznane sobie do tej pory dziewczyny: Vanessa, Minoo, Ida,  Anna-Karin, Rebecka i Linnea. Do Kręgu powinien należeć jeszcze Elias, jednak jemu nie udało się uciec przed złem.

Miejscem akcji "Kręgu" jest mroczne, małe miasteczko Engelfors które zamieszkują wszyscy bohaterowie. Tu także ulokowana jest szkoła, która jest głównym miejscem skupiającym akcje. Całe zło kumuluje się w lokalnym liceum, a leśna opuszczona polana staje się jedynym wybawieniem od zła.

Engelfors to ładna nazwa dla prowincjonalnego miasta, jak stwierdza jedna z bohaterek. Położone w środku niczego otoczone jest rozległymi lasami.

"Jeśli teraz czegoś nie zrobimy, będziemy żyć w poczuciu wstydu przez resztę życia".
"Krąg" łączy ze sobą gatunki takie jak: kryminał i horror. Pojawiają się tutaj także wątki paranormalne, gdzie część bohaterek odznacza się nadprzyrodzoną siłą. Połączenie tych gatunków zamieniło "Krąg" w nietypową pozycję na liście współczesnych lektur. Dreszcz emocji i chwile niepewności pozwalają czytelnikowi porwać się fabule.

Książka młodzieżowa stworzona na bazie thrilleru to dość nietypowy pomysł na dzieło. Gama różnorakich postaci, całkowicie się od siebie różniących nie ułatwia lekkiego czytania. Jedno jest pewne, ta książka jest jedyna w swoim rodzaju. Nietypowa? Owszem! Choć fabuła miejscami staje się przewidywalna, rekompensatą są momenty grozy i przechodzących przez ciało dreszczy napięcia.
To dobra książka, idealna na jesienne wieczory - nie tylko dla młodzieży, ale dla wszystkich fanów eksperymentalnych dzieł współczesnych.

Ocena: 4/6

W serii:
1.Krąg,
2. Ogień,
3. Klucz,

11 komentarzy:

 1. Czeka na półce, więc niedługo się za nią zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Do młodzieży już nie należę, ale przeczytałabym tę powieść. Czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Stoi na półce i grzecznie czeka na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę nie dręcz mnie :( Marzę o tej książce, ale póki co kasy brak :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chciałabym ją posiadać w mojej kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oba tomy już za mną i bardzo przyjemnie je wspominam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie zakupię jej :/ Ale jak napatoczy mi się w bibliotece... Szybciutko ją wypożyczę xD Ciekawa recenzja i w ogóle same komplementy :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo intryguje mnie ta seria i chyba się jednak na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie ta seria jakoś nie porywa...

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś z pewnością będę chciała przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń