środa, 8 stycznia 2014

"W naszym domu" Jodi Picoult

 
Autor:  
Tytuł: W naszym domu
Tytuł oryginału: House Rules
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 696
Poruszająca opowieść o matce poświęcającej całe swoje życie, dla dziecka, które nigdy nie dorośnie i o cierpieniu całej rodzinny...

„Matka ma być największą fanką swojego dziecka. Ma w nie wierzyć na przekór wszystkiemu.”
Jacob Hunt choć powierzchownie wydaje się typowym nastolatkiem, wewnętrznie różni się od swoich rówieśników. Cierpiąc na zespół Aspergera - łagodną postać autyzmu, musi na swój sposób radzić sobie z tym co go otacza. Wyrażanie uczuć i emocji jest dla niego ogromnym, niemal niemożliwym zadaniem. Nie potrafi wyrażać swoich myśli, ani odczytywać sygnałów społecznych, a każda zmiana porządku dnia może wyprowadzić go z równowagi. Jedyne na czym potrafi skupić swoją uwagę to telewizyjny serial z zagadkami śledczymi. Jacob sporządza własne notatki i wraz z serialowymi postaciami ściga się, kto pierwszy z nich odkryje sprawcę morderstwa. Matka Jacoba nigdy nawet nie pomyślała, że pasja syna może zaprowadzić go prosto w ręce policji...

Jodi Picoult w swoich książkach porusza typowe problemy społeczne, często sięgające granicy tematów tabu. W sposób elokwentny zaznajamia czytelnika z problemami, które mogą dotyczyć każdego. "W naszym domu" opisuje historię osiemnastoletniego chłopca cierpiącego na zespół Aspergera, gdzie kreacja bohatera jest niemal mistrzowska. Autorka doskonale opisała typowe zachowania charakteryzujące postawę Aspergera na przykładzie Jacoba. Chłopiec zafascynowany kryminalnymi zagadkami przenosi swoje zainteresowania z telewizyjnego serialu do codziennego życia. Gdy policja znajduje zwłoki prywatnej instruktorki umiejętności społecznych Jacoba, na miejscu pojawia się także sam Jacob, który dokładnie instruuje policjantów jak mają postępować, aż w końcu sam staje się głównym podejrzanym. Nikt zdaje się nie pamiętać, że charakterystyczne cechy winnego - unikanie kontaktu wzrokowego, brak odpowiedzi, dystans fizyczny - to także cechy zespołu Aspergera.

"Gdzie jestem kiedy mnie nie ma?
W pokoju bez okien i drzwi, gdzie ściany są tak cienkie, że widzę i słyszę, wszystko co jest na zewnątrz, ale jednocześnie za grube, żebym mógł się przez nie przebić."
Każdy rozdział książki opisany jest z punktu widzenia innego bohatera. Czytelnik podczas lektury może się zmierzyć nie tylko z postawą bohatera, ale także poznać punkt widzenia innych członków rodziny. Nie możemy zapominać, że tragedia dziecka dotyczy także matki chłopca, która musiała poświęcić mu całe swoje życie. Jacob ma również brata, który czuje się wyobcowany i zapomniany, schodząc na drugi plan. Dzięki rozdziałom poświęconym wszystkim bohaterom mogłam poznać prawdziwe uczucia wszystkich członków rodziny, przez co jeszcze bardziej się do nich zbliżyłam. Ten zabieg ukazał mi także Jacoba z innej perspektywy, otworzył przede mną nowe drzwi - przestałam go postrzegać z punktu widzenia jego rodziny, ale dowiedziałam się jakie uczucia kłębią się w jego wnętrzu nie mogąc wyjść na światło dzienne.

Twórczość autorki jest jedyna w swoim rodzaju. Picoult nie tworzy płaskich postaci odgrywających swoją rolę, wręcz przeciwnie - jej bohaterowie są z krwi i kości, pełnowymiarowi. Przez to akcja powieści staje się bardziej wiarygodna i przekonująca. Ponadto w książkę wplecione są wspaniałe cytaty dające obraz odczuwanych przez bohaterów emocji, które pomogły mi dostrzec prawdę.

Książka "W naszym domu" zapoczątkowała moją przygodę z tą autorką. Sięgając po lekturę nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, ale to co dzięki niej zyskałam już zawsze będzie do mnie należeć. Mistrzowska kreacja bohaterów i zagadka przewijająca się przez całą fabułę nadają powieści Wiele się nauczyłam i przeżyłam niesamowitą historię, która z pewnością znajdzie uznanie wśród szerokiego grona czytelników.

Ocena: 5/6 - [powieść jednotomowa]
Wyzwanie: Czytam literaturę amerykańską

13 komentarzy:

 1. Książka na pewno nie dla mnie, nie lubię książek o chorych dzieciach przez co nie przepadam za tą autorką bo pisze ona tylko o tym ;/

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę w końcu sięgnąć po książkę tej autorki. Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani Jodi jest po prostu genialna, nie ma co ukrywać. :)

  http://po-uszy-w-ksiazkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak samo czułam się po przeczytaniu mojej pierwszej książki Jodie "Bez mojej zgody". Podoba mi się to, że Jodi porusza trudne tematy (zespół Aspergera i wiele innych), bo to otwiera oczy na świat... Będę pamiętać o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię twórczość tej autorki. Zawsze odważnie porusza trudne tematy i wychodzi jej to znakomicie. Powyższą książkę mam na półce, lecz jeszcze jej nie czytałam, ale cieszę się, że oceniasz ją tak pozytywnie, bo dzięki temu prędzej zabiorę się za jej czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Poznałam już styl autorki i zgadzam się z tym, że jej postacie są prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie muszę sięgnąć po "W naszym domu", gdyż ciekawi mnie ta książka bardzo. Tymczasem Tobie polecam "Dziewiętnaście minut" i "Drugie spojrzenie" pani Picoult- zwłaszcza ta pierwsza powieść robi wrażenie.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam jeszcze twórczości tej pisarki, ale jest sporo pozytywnych komentarzy na blogach o jej powieściach, więc sobie już zarezerwowałam w bibliotece :)
  bardzo sympatyczna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książki tej autorki cągle przede mną. Ale jakoś specialnie nie żałuje, że jeszcze żadnej nie przeczytła.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wpadłam szybciutko powiadomić Cię, że dostałaś na moim blogu wyróżnienie Liebster Blog Award ;) - widzę, że sporo ich masz (poniżej również odpowiadałaś na pytania) :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam, również polecam. Picoult należy do tych autorek, na których jeszcze się nie zawiodłam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Książki tej autorki mnie nie interesują, ale myślę, że moja mama byłaby taką książką usatysfakcjonowana :)

  OdpowiedzUsuń