niedziela, 16 marca 2014

"Polowanie na Wilka z Wall Street" Jordan Belfort

Autor: Jordan Belfort
Tytuł: Polowanie na Wilka z Wall Street
Tytuł oryginału: Catching The Wolf of Wall Street
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 460
Przedpremierowo - premiera 4 kwietnia 2014r.

Choć pokonany, w dalszym ciągu ironiczny, arogancki i piekielnie pewny siebie. Wilk z Wall Strett pokazuje, że nie każda gra musi się kiedyś skończyć...

"Czekało mnie dużo wyjaśniania nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości."
Wszystko zaczęło ulegać zmianie, kiedy przed jego domem pojawili się agenci FBI. Wsiadając do ich samochodu, wiedział, że już nic nie będzie takie samo jak kiedyś. I nawet przez chwile miał wyrzuty sumienia, ale uleciały równie szybko jak wspomnienia dawnego życia. Jordan Belfort myślał, że zdoła przechytrzyć prawo i wygrać z organami ścigania. Prawda jednak w końcu ujrzała światło dzienne a jego uczynki zaczęły jeden po drugim wychodzić na jaw. A kiedy jego żona postanowiła odejść świat Jordana zaczął się powoli zawalać pod ciężarem jego własnych błędów. I mimo tego, że walka jest niemal przegrana w Belfortcie wciąż tli się płomień nadziei, że zdoła ich przechytrzyć. Czy uda mu się ponownie wyjść cało z niemożliwej sytuacji?

Jordan Belfort nie zawodzi również w drugim tomie swojej niesamowitej autobiografii. I trzeba mu przyznać - potrafi pisać. Ma niesamowity talent do zjednywania sobie czytelnika zaledwie kilkoma napisanymi przez siebie zdaniami. Książkę czyta się w zaskakująco szybkim tempie, ponieważ w książce nie brakuje aroganckich uwag bohatera, ironicznego poglądu na sprawę i postrzegania świata z perspektywy człowieka niezwyciężonego.

Wydawać by się mogło, że historia bohatera zakończyła się wraz z tomem pierwszym. Kiedy Jordan oddawał się przyjemnością zarezerwowanym tylko dla najbogatszych, wszystkie irracjonalne wydarzenia miały jakieś wytłumaczenie i rację bytu, ale kiedy bohater trafił pod skrzydła policji  historia powinna się skończyć. Nic bardziej mylnego. Druga część opisuje historię prawdziwego upadku człowieka, który przez znaczną część swojego życia uważał się za niepokonanego. I to właśnie ta część jest dobitniejsza, mocniejsza i łatwiejsza do zrozumienia odnośnie poczynań bohatera, choć w dalszym ciągu irracjonalna i pełna niemoralnych postępowań. Przedstawiona na sposób nietypowej spowiedzi Belforta podsyca chęć poznania tajemnicy Wilka z Wall Street.

"Tak - pomyślałem - czekają mnie mroczne dni, to na pewno."
Zgrabne poprowadzenie fabuły i wplecenie zaledwie kilku zdań przypomnienia wydarzeń z poprzedniej części sprawia, że obie książki można traktować jako osobne dzieła. Wydaje się, że między nimi stoi mur, który przedziela ich wartość na dwie różne strefy: Życia bogatych (tego przez duże Ż) i wielkiego upadku. Tak też można traktować książki Belforta, można sięgać po nie osobno, choć przeczytane obie stanowią idealne uzupełnienie.

Autor nie zawodzi i jego kolejna książka trzyma poziom swojej poprzedniczki. W dalszym ciągu trudno zaakceptować fakt, że bohater to rzeczywisty człowiek a opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Do reszty zatraciłam się w świecie Wilka z Wall Street i z zapałem przewracałam kolejne strony książki w poszukiwaniu jego dalszych przygód. A teraz czuję żal, że to wszystko już za mną, że znam prawdę, tą przekazaną przez autora, i że nic mnie już nie zaskoczy. Belfort wie gdzie uderzyć, żeby wzbudzić największy odzew i wie jakie podjąć działania żeby ten efekt wzmocnić. Ale tym samym jego twórczość stanowi część naprawdę dobrej literatury.

Dlatego już dziś odsyłam Was do księgarń zaraz po premierze, po kontynuację świata bogatych i dysfunkcyjnych w roli głównej z urokliwym Wilkiem z Wall Street. Czeka na Was kolejna dawka niesamowitej zabawy! 

Ocena: 5/6


Z serii :
1. "Wilk z Wall Street", [RECENZJA]
2. "Polowanie na Wilka z Wall Street",
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu!

16 komentarzy:

 1. Jak zazdroszczę <3
  Chciałabym przeczytać obie te książki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam na tym filmie w kinie i muszę przyznać, że był naprawdę świetny. A wydawało mi się, że takich filmów nie lubię. ;) Teraz poluję na powieść.

  OdpowiedzUsuń
 3. Póki co, mam do nadrobienia samego Wilka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy zdecyduję się na pierwszą część, to na pewno przeczytam kolejną :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede mną jeszcze tom pierwszy, ale myślę, że szybko się na niego skuszę. Jeśli oczywiście znajdę go w moich bibliotekach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej historii, ale przyznam, że bardzo chce to zmienić, tylko szczerze powiedziawszy, wolę obejrzeć ekranizacje, niż przeczytać książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak uda mi się przeczytać pierwszy tom i mi się spodoba to zapewne po 2 też sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja na razie jakoś nie mam ochoty na drugi tom, mimo że pierwszy pochłonęłam w tempie ekspresowym ;P

  OdpowiedzUsuń
 9. Film mi się podobał, książkom chętnie dałabym szansę ;).

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze, że autor trzyma poziom. Najgorsze są takie wymuszone kontynuacje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak już pisałam poprzednio - nie przeczytam, bo to zupełnie nie mój klimat i nie moje tematy, ale dobrze, że książka jest nadal na tym poziomie co poprzednia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie historia tego człowieka aż tak nie zaciekawiła, ale widzę że ty zgłębiasz jego życiorys. :D Obejrzałam film i jakoś nie mam ochoty na więcej. :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Też chętnie przeczytam, ale oczywiście zacznę od pierwszej części. Cieszę się, że autorowi udało się utrzymać poziom, bo jednak w przypadku kontynuacji często jest z tym problem:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wstyd się przyznać, ale nie miałam pojęcia, że film powstał na podstawie książki. Z przyjemnością przeczytam oba tomy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jest druga część? Nie miałam pojęcia. Bardzo mnie interesuje ta pozycja, zapewne głównym powodem była rola DiCaprio, ale tak czy inaczej mam nadzieję, że kiedyś wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Właśnie skończyłam czytać pierwszą część Wilka, a teraz będę polować i na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń