poniedziałek, 14 lipca 2014

"Sta­re grzechy mają długie cienie"

Autor: Agatha Christie
Tytuł: Dom zbrodni
Tytuł oryginału: Crooked House
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 224
Grecki milioner Arystydes Leonides zostaje otruty. Pierwsze podejrzenia spadają na jego żonę - Brendę, teraz młodą wdowę. Wnuczka ofiary Josephine, rezolutna i ciekawska nastolatka, zaczytująca się w kryminałach ciągle wydaje się być o krok przed policją. Dlaczego? Być może z powodu tego, że potrafi usłyszeć to, czego zdecydowanie nie powinna. Tylko czy czasem nie jest tak, że morderca jest niezwykle zadufanym w sobie egoistą? Przecież na każdym kroku słychać jakieś przechwały. I dlaczego tropy w śledztwie nie mają większego sensu? Uwaga: każdy wie, że podejrzany jest wśród nich.

"Tylko ci, których kochamy, mogą uczynić nasze życie ciężkim, nie do zniesienia."
Cenię autorkę za to, że do każdego swojego dzieła zaprasza całą paczkę niezastąpionych bohaterów. Każdy z nich ma jakieś mała tajemnice, błahe sekrety, które w połączeniu szokują każdego. W dodatku każda postać jest doskonale przemyślana i wykreowana w sposób zapewniający sympatię każdego czytelnika. Wszyscy bohaterowie są różni, inni i nieprzewidywalni. A ponadto zdolni do wszystkiego. W duecie z całą masą przeróżnych rekwizytów podrzucanych w śledztwie stanowią niezastąpione połączenie. Dlatego swoista anatomia morderstwa zaznaczona w książce staje się jeszcze bardziej widoczna.

Christie nie zawodzi przemyślaną od samego początku intrygą. Sprytnie manewruje pomiędzy faktami i podrzuca co raz to nowe wydarzenia, w każdym przypadku rzucające inne światło na zagadkę. Wiele postaci, wiele sytuacji i cała masa sprzecznych teorii to tylko wisienka na torcie doskonale skrojonego kryminału. W rewelacyjny sposób autorka podrzuca tropy, które wydają się być bliskie wyjaśnienia sprawy, a mimo wszystko mylą czytelnika i wodzą go za nos. Zawsze daję się nabrać na mylącą liczbę niewielu stron. Wydaje mi się, że w połowie książki znam odpowiedź, ale zakończenie burzy moją starannie wypracowana teorię.

"Zawsze sprytnie postępował z kobietami. Jest to pewien rodzaj sztuki. Takiego talentu nie traci się z wiekiem."
Zniechęcona schematami, przepełniona typowością i znudzona podobnymi bohaterami z wielką przyjemnością sięgam po Agathę Christie w ramach odprężenia. Wiem, że twórczość autorki nigdy mnie nie zawiedzie a za to dostarczy mi całą masę doskonałej zabawy. Klimat, bohaterowie i cała fabuła zawsze stoją na najwyższym poziomie. "Dom zbrodni" wyposażona w niebanalną intrygę trzyma poziom do ostatniej strony. Nie wiem w którym szczególe tkwi największy fenomen powieści, ale mogę Wam zagwarantować niesamowitą przygodę od początku do końca.

Ocena: 5/6 - [powieść jednotomowa]

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.

11 komentarzy:

 1. Agathę Christie jest marką samą w sobie

  OdpowiedzUsuń
 2. Swojego czasu miałam za lekture jedną z książek tej autorki mianowicie '12 prac Herkulesa'. Książka była jak dla mnie wspaniała i po niej postanowiłam, że będę się wczytywać w książki Christie. Więc z pewnością ją kiedys przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurde blaszka, muszę wreszcie poznać twórczość tej autorki, bo od dawna mnie intryguje, mimo to ciągle brak mi czasu, ale teraz we wakacje może troszkę go znajdę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki Agathy Christie są jedyne w swoim rodzaju. Każda jest na takim samym wysokim poziomie. Chętnie po nie sięgam wielokrotnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam większość książek Christie, ale jakoś nie przypominam sobie tej historii. Muszę sprawdzić czy mam powieść na półce i jeśli tak to czas odświeżyć sobie pamięć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że ostatnio naprawdę znów popularne stały się kryminały Christie, ale ja raczej nie czytam kryminałów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio zastanawiałam się, czy nie kupić sobie książki tej autorki na przecenie. Jednak tego nie zrobiłam. Po Twojej recenzji jestem bardziej na "TAK" względem niej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem właśnie po lekturze "Tragedii w trzech aktach" i muszę powiedzieć, że coraz bardziej lubię tę pisarkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak to książka Agathy Christie, to oczywiście że chcę ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Film Stare grzechy mają długie cienie dostępny online http://kinocda.pl/filmyonline/stare-grzechy-maja-dlugie-cienie-online-napisy-pl/

  OdpowiedzUsuń