środa, 24 września 2014

"powód by oddychać."

Autor: Rebecca Donovan
Tytuł: Powód by oddychać
Tytuł oryginału: Reason to Breathe
Wydawnictwo: Feeria
Liczba stron: 384

PREMIERA! 24 września 2014r.

Emma mieszka w zamożnym miasteczku w stanie Connecticut. Na pozór wiedzie normalne życie, zbliżone do jej rówieśników. Ale Emma jest dobra w sprawianiu pozorów. Stara się jak tylko może zakrywając blizny i siniaki, naciągając długie rękawy i przywołując na usta wymuszony uśmiech. Wydawałoby się, że w wielkiej społeczności miasteczka zginie w tłumie, gdzie ludzkie umysły zaprzątnięte są plotkami na temat sąsiadów. Jednak tam gdzie dzieje się źle, zawsze znajdzie się ktoś by to z chęcią nagłośnić. Walka o pozorną perfekcję zaczyna słabnąć, kiedy na horyzoncie pojawia się pewien chłopak. Co raz bardziej zbliża się do Emmy, która musi podjąć trudną decyzję - wyjawić swój długo skrywany sekret czy zrezygnować z miłości. Czy cena ryzyka jest tego warta?

"Opierałam się przed podjęciem tej decyzji, ale przecież od początku miałam świadomość, że kiedyś trzeba będzie stawić jej czoło."
Emma nigdy nie przestała marzyć o wolności i snuć planów o przyszłości wolnej od bólu nie tylko fizycznego, ale i - najgorszego z możliwych - psychicznego. Nie wie czy sobie poradzi i podejrzewa, że nie zasługuje na nic lepszego, ale wie, że musi spróbować, bo tylko nadzieja daje jej siłę. Poza domem dziewczyna jest chodzącą perfekcją - szkoła, dodatkowe zajęcia czy sport - nic nie stanowi dla niej problemu. Ale w miejscu gdzie powinna czuć się bezpiecznie perfekcja opada. Emma mieszka u wujostwa, które nie zna granic w znęcaniu się nad dziewczyną. I chociaż ma dopiero szesnaście lat, wie że dla dobra swojego małego kuzynostwa lepiej nic nie mówić.

Tempo książki nie wszystkim przypadnie do gustu. Akcja toczy się powoli i z naciskiem akcentuje monotonie życia głównej bohaterki, która robiąc dobrą minę do złej gry, nie dostrzega przemijającego życia. Te same spotkania, te same powtarzane słowa, w kółko te same kłamstwa. Tylko jedno w tej lekturze się nie powtarza - ciotka Carol nie gustując w powtarzalności swoich czynów wymyślała co raz to nowe sposoby na znęcanie się nad dziewczyną, które w drastyczny sposób odtwarzają się w wyobraźni czytelnika z okrutną dokładnością. Ale tam gdzie zło, zawsze jest szansa na chwilę względnego szczęścia u boku powolnie kiełkującej miłości. Pojawia się Evan, w zaskakujący sposób potrafiący odwrócić myśli dziewczyny i zwrócić je choć na krótki czas na spokojne tory. Tylko, czy w sercu dziewczyny jest jeszcze miejsce na miłość?

Pierwszy tom serii "Oddechy" z pierwszoosobową narracją.

"Uległam [...]. Poddałam się ciemności."
"powód by oddychać" to książka do granic możliwości przepełniona bólem. Jak dla mnie to jedna z lepszych książek dla młodzieży nowego gatunku "N/Y Adult", bo dotyka prawdziwej tragedii, nie - tak jak w wielu przypadkach - wewnętrznych rozterek nastolatków. Może nie jest to idealnie dopracowana stylistycznie lektura, a fabuła nie rusza z kopyta już w pierwszym rozdziale, ale czy zawsze o to właśnie chodzi? Osobiście poczułabym się oszukana, gdyby w tym przypadku właśnie tak było. To książka, która ma wstrząsnąć do granic możliwości, a zatem musi być bezczelnie prawdziwa i wolna, by każdym słowem trafić do czytelnika z niezachwianą precyzją. Ta książka po prostu rozszarpała mi serce, a łzy wstrzymały oddech. Jednak w głębi tego wszystkiego odnalazłam nadzieję i powód, by znowu oddychać.

Ocena: 5/6

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Feeria.

18 komentarzy:

 1. Też dziś umieszczę recenzje tej książki, ale na razie się ''pisze'' :) Wiem, że akcja nie jest może zbyt żwawa, ale i tak cała ta historia poruszyła mnie dogłębnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Liczyłam, po licznych zapowiedziach, że będzie to dobra książka. I widzę, że jest po Twojej recenzji. Chętnie więc się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. I to jest dobra wiadomość. Może książka pociągnie za sobą kolejne nieco ambitniejsze młodzieżówki :) Wszystko w rękach czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej, Ty też? Jak zazdroszczę Ci tej książki, całym sercem. To będzie mój targowy must have ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam ochotę na tę książkę :)
  Może nadrobię ją w wakacje!

  OdpowiedzUsuń
 6. Tępo w tego typu książka zazwyczaj jest czynnikiem, który mnie irytuje i obniża moją ocenę, więc to jedno jest dla mnie jak najbardziej na plus. Wciąż się jednak waham czy powinnam po nią sięgnąć, moje intuicja nie do końca jest przekonana ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie spodziewałam się, że ta książka będzie aż tak emocjonująca. Zdecydowanie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale piękna recenzja. I jaka cudowna książka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeju, jakże Ci zazdroszczę, że miałaś okazję ją przeczytać! Też chcę :)!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Już przeczytałaś?....Szybka jesteś.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kolejna recenzja tej książki :) Nie wiem jednak, czy na ten gatunek nie jestem już trochę za stara.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo chciałabym ją przeczytać! Naprawdę mnie interesuje od kiedy o niej po raz pierwszy usłyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie miałam tej książki w planach, ale po Twojej recenzji może zmienię zdanie i przeczytam :)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Kolejna tak pozytywna recenzja. Nic tylko jak najszybciej zaopatrzyć się w tę powieść, chociaż wątpię aby od razu się za nią zabrała. Chwilowo to nie na moje nerwy :|

  OdpowiedzUsuń
 15. Odpowiedzi
  1. Ja też! Nie mogę sobie darować, że nie skorzystałam z okazji i nie wyraziłam chęci jej przeczytania :(

   Usuń
 16. Wiesz, unikam takiej tematyki, historie o znęcaniu się nad dziećmi przerażają mnie bardziej niż jakiekolwiek potwory czy, dajmy na to, śmierciożercy. A tu jeszcze, jak widzę, pierwszoosobowa narracja - złamałoby mi to serce.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przerażają mnie zawsze takie historie, ale akurat tę bardzo bym chciała przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń