wtorek, 16 grudnia 2014

"Chyba nam się udało."

 Autor: Alex Kava
Tytuł:Mroczny trop
Tytuł oryginału: Breaking Creed
Wydawnictwo: Harlequin/Mira
Liczba stron: 319

Kiedy Amerykańska Straż Przybrzeżna zatrzymuje na wodach Zatoki Meksykańskiej statek rybacki Blue Mist, podejrzany o przemyt narkotyków, nikt nie podejrzewa co tak naprawdę skrywa pod pokładem. Na pomoc przybywa znany i ceniony Ryder Creed - treser psów poszukiwawczych. Okazuje się, że pod pokładem statku znajduje się pięcioro śmiertelnie wystraszonych i głodnych dzieci. W tym samym czasie Maggie O'Dell podejmuje się pracy nad dochodzeniem w sprawie morderstw dokonanych z zimną krwią. Ofiary seryjnego mordercy wykazują oznaki liczny tortur. Drogi Ryder'a i Maggie zaczynają się krzyżować a im samym przyjdzie się zmieżyć z licznymi tajemnicami i wielkim zagrożeniem. 

"Mroczny trop" to dwunasta część cyklu o agentce FBI Maggie O'Dell. Nie stanowi to jednak żadnego wyzwania dla czytelników, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z twórczością autorki. Książki w dużej mierze stanowią odrębne historie, które łączy jedynie główna bohaterka i kilka - niekoniecznie ważnych - faktów z jej życia.

"Kolejny pieprzony seryjny morderca do kolekcji."
Lektura tej książki stanowi odrębną część  gatunku, gdzie na pierwszym miejscu nie ważna jest tyle akcja i tematyka, co życie i rozterki bohaterów. W tym przypadku fabuła rozdrabnia się aż na cztery historie, czterech różnych bohaterów. Poznajemy dalsze losy Maggie, która musi się zmierzyć z kolejnym zawodowym problemem. Właśnie wyłowiono z rzeki zwłoki mężczyzny noszące ślady licznych, brutalnych tortur. W dodatku O'Dell nie może oprzeć się wrażeniu, że cała sytuacja ma związek z narkotykowym przemytem. W tym samym czasie Ryder Creed, były żołnierz piechoty morskiej i doskonale wykwalifikowany psi treser pomaga Amerykańskiej Straży Przybrzeżnej przeszukać statek rybacki Blue Mist podejrzany o przemyt narkotyków. Jednak nikt nie spodziewa się tego, co znajduje się pod pokładem. Gdyby tego było mało w życiu Ryder'a pojawia się czternastoletnia Amanda, do niedawna wykorzystywana jako przemytnik narkotyków. Co wspólnego z całą sytuacją ma wojenny weteran Jason? Czy młody, okaleczony chłopak może stanąć u boku Creed'a? Losy wszystkich bohaterów łączy jedno - sprawa przemytu narkotyków, która powoli zaczyna się zapętlać. Drogi na pozór obcych sobie ludzi zaczynają się krzyżować i na jaw wychodzi trudna prawda.

W całej książce najprzyjemniejsza jest kreacja bohaterów, która uwydatnia ich różnorodne charaktery. Każdy z nich żyje innym życiem, a mimo wszystko w pewnym momencie będą musieli razem stawić czoła wyzwaniu. Powoli śledząc losy bohaterów dostrzegałam ich trudne sytuacje, problemy i skrywane tajemnice, które nigdy nie powinny wyjść na jaw. To z kolei wiąże się z dobrze stopniowanym napięciem, wzbudzającym ciekawość i zainteresowanie ze strony czytelnika. Swobodny styl autorki ułatwia śledzenie akcji bez barier stylistycznych. I chociaż nie jest to książka wywołująca dreszcz przerażenia czy przywołująca głębsze emocje, nie nudzi tylko relaksuje. Muszę jednak przyznać, że przy lekturze trzymała mnie najbardziej wielka miłość skierowana w stronę psich czworonogów, przelana na kartki książki. Autorka oddała psom swoisty hołd, który osobiście bardzo mnie ujął.

"Cały czas powtarzał sobie w myśli, że też nie ma nic do stracenia."
To nie jest moje pierwsze spotkanie z autorką i na pewno nie ostatnie. Podoba mi się w jej książkach różnorodna, nie rzadko makabryczna tematyka, która mimo wszystko dotyka problemów współczesnego świata. W jej książkach zmierzyłam się już z mordercami, terrorystami, handlarzami ludzkich kończyn, a teraz przyszedł czas na handlarzy narkotyków. Kava w swoich powieściach nie tylko zadowala czytelnika precyzją i nieprzewidywalną fabułą, ale i spokojną akcją pozwalającą na pełne zaangażowanie. Dla miłośników spokojniejszych kryminalnych wrażeń "Mroczny trop", jak i pozostała twórczość autorki nadaje się idealnie.

Ocena: 4/6

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Harlequin/Mira.

13 komentarzy:

 1. Coś ostatnio ciągle wpadam na recenzje książek tej autorki. Tutaj dodatkowo jest motyw wojskowego i... grrrrr xD Czuje się poważnie zaintrygowana xD Dodaje ten tytuł do chce przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wątpię, żebym się skusiła.
  Dość średnia ta książka :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka zdecydowanie nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę w końcu poznać tę autorkę i jej prozę. Jestem bardzo ciekawa, czy jej książki przypadną mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już kolejna recenzja, którą czytam na temat tej książki. Jeśli nadarzy się okazja, to z pewnością przeczytam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Coraz częściej słyszę jak polecają książki tego autora. Muszę w końcu coś przeczytać! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś chętnie zaczytywałam się w kryminałach Kavy, ale ostatnio coś mnie nie zachwycają. Chyba po prostu jest w jej książkach za mało makabrycznych wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fabuła mnie zaintrygowała. Z resztą już dawno miałam przeczytać coś tej autorki, ale zawsze inne książki okazują się być ważniejsze. Muszę to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaczynam właśnie czytać więc ciii, nie mów jak się skończy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam w planach oczywiście, bo nie dawno czytałam "Ostateczny cel" więc jestem już na bieżąco ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam długie cykle, ale zawsze wolę zaczynać od pierwszego tomu, nawet gdy można czytać książki oddzielnie, mam taką manię, więc tym razem spasuję. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba przyjrzę się tej pani ;>

  OdpowiedzUsuń
 13. Podobają mi się książki tej autorki :) Ta również przypadła mi do gustu :) Natomiast ostatnio przeczytałam ,,kolekcjonera", który niestety mnie nie zachwycił :)
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń