poniedziałek, 23 lutego 2015

"W blasku gwiazd" Lydia Netzer

Autor: Lydia Netzer
Tytuł: W blasku gwiazd
Tytuł oryginału: Shine Shine Shine
Wydawnictwo: Black Publishing
Liczba stron: 340

"W blasku gwiazd" to opowieść o miłości, nadziei i potrzebie wtopienia się w tłum oraz o namacalnej samotności, mimo wielu ludzi dookoła.

Sunny żyje w świecie, o którego perfekcje zabiegała od dawna. Jest piękna i szczęśliwa, mieszka na spokojnym przedmieściu wraz z mężem i synem, czteroletnim Bubberem cierpiącym na autyzm, jednak doskonale radzi sobie z jego chorobą i niedługo znowu zostanie mamą. Mąż kobiety, Maxon, pracuje dla NASA i leci w kosmos z misją próby kolonizacji Księżyca. Dzień po starcie Maxona, Sunny, ma wypadek samochodowy w którym nie odnosi poważnych obrażeń, jednak spada jej peruka. Zbiegowisko sąsiadów dostrzega ją teraz taką jaka jest naprawdę. Jak poradzi sobie sama, bez męża?

"Będzie to opowieść o astronaucie, który zagubił się w kosmosie, i o żonie, którą zostawił na Ziemi. To również opowieść o odważnym człowieku [...]. To opowieść o planie, który miał rozkwitnąć, tak jak kwiat rozwijający się z pąka." s. 10

Bohaterowie tej książki są bardzo specyficznymi postaciami. Maxon jest człowiekiem na wskroś przesiąkniętym nauką. Bez wątpienia kocha to co robi i oddaje się temu z godnym podziwu zaangażowaniem, jednak w między czasie zapomina o tym, że jego żona nie jest jak roboty, które zostały wysłane na Księżyc. Jego postać jest bardzo egoistyczna i chociaż wspomina o wielkiej miłości do żony, niekoniecznie można to dostrzec. Z kolei Sunny ma swoje problemy z którymi musi radzić sobie sama. Ona również nie jest bez winy jeśli chodzi o egocentryzm, ale można jej wybaczyć, ponieważ w pewien sposób została pozbawiona godność i pogodzenie się z tym jest dla niej bardzo trudne. Chociaż moje odczucia wobec bohaterów zmieniały się jak w kalejdoskopie bez wątpienia są to bardzo dobrze wykreowane postacie.

Głównym tematem książki jest życie Sunny, która zmaga się z własną odmiennością. Autorka bez problemu oddała problem inności i muszę przyznać, że bardzo ciekawie go poprowadziła. Sunny nie ma włosów i chociaż w dzieciństwie doprowadzało to do wielu przykrych sytuacji, zdobyła się na akceptację samej siebie. Jednak kiedy zachodzi w ciąże uważa, że tylko jako normalna kobieta jest w stanie być matką. Zakłada zatem perukę, przykleja sztuczne brwi i rzęsy, po czym zmienia się w perfekcyjną żonę, matkę i panią domu - wywracając cały swój świat do góry nogami. Ale kiedy w wypadku spada jej peruka i sąsiedzi odkrywają prawdę, wyuczona perfekcja znika. I o tym właśnie jest ta książka  - jak na nowo nauczyć się akceptacji prawdziwej siebie. Tematycznie autorka przedstawiła to w fantastyczny, ciekawy i realistyczny sposób, a jednocześnie niezwykle inteligentnie.

"Mózg człowieka niczym się nie różni od mózgu robota. Absolutnie niczym." s. 69

Na początku miałam problem z odnalezieniem się w fabule. Często obecne wydarzenia przeplatają się z przeszłymi wspomnieniami. Język powieści też nie należy do łatwych, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać, ponieważ całość jest bardzo płynna, a akcja szybka. Jednak autorka wykazała się tendencją do powtarzania faktów, a przemyśleniom bohaterów dodała lekkiego powiewu zadumy i momentów nostalgii. W pierwszej chwili nie byłam przekonana do takiej formy, ale im dalej czytałam tym bardziej się przekonywałam, aż w końcu przestałam to zauważać.

"W blasku gwiazd" to powieść bezwarunkowo dobra, a co istotne - całkowicie nietypowa. Zaskakiwała mnie na każdym kroku, a próba przewidzenia dalszych kroków bohaterów okazała się bardzo przyjemną zabawą. To bardzo inteligentna książka na bazie nietypowej historii. Myślę, że zaskoczy i zauroczy wielu czytelników.

Ocena: 4/6

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Black Publishing.

21 komentarzy:

 1. Zapowiada się bardzo ciekawie, dodaję do zakładek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaczęłam czytać tę książkę i muszę powiedzieć, że miałam problem z wczuciem się w fabułę. Wrócę do niej za jakiś czas, mam nadzieję że wdrożę się w płynną i szybką akcję, o której piszesz. Być może właśnie język jest problemem. Patrząc na samą tematykę jestem wyjątkowo zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem z początkiem pojawił się i u mnie, nie miałam najmniejszego pojęcia przy pierwszych kilku stronach o co w ogóle chodzi, ale im dalej czytałam tym jaśniej miałam w głowie.

   Usuń
 3. Zastanowię się nad tą książką ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście "W blasku gwiazd" brzmi nietypowo - połączenie tematyki akceptacji siebie plus wątek kosmiczny w tle... Nie spotkałam się jeszcze z czymś takim. Intrygujące :).
  P.S. Pojawiła się mała literówka w tytule posta, dwie litery zamienił się miejscami w tytule :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, nie zauważyłam :)
   Faktycznie całość - bo i książka i pomysł to bardzo nietypowe zestawienie :)

   Usuń
 5. Widzę,że książka jest nietypowa. Nie czytałam nic w podobnym klimacie. Jak mi wpadnie w ręce pewnie się z nią zapoznam bliżej:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa opinia i przyznam, zachęciłaś mnie. Jednak na razie książkę sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie zaskakujące i nietypowe książki, więc chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam mieszane uczucia wobec tej książki. Z jednej strony fabuła prezentuje się całkiem interesująco, ale z drugiej, niełatwy język mnie odstrasza.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie spodziewałam się, że taka historia może mnie zaciekawić, a jednak! Chętnie dowiem się jak bohaterka poradziła sobie z innością, czy zaakceptowała siebie, czy jednak ponownie przywdziała perukę i maskę perfekcyjnej żony i matki. Jestem też ciekawa jak poradziła sobie z samotnością i ciężarem obowiązków.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam o niej wcześniej, a fabuła faktycznie brzmi nietypowo. Trochę obawiam się problemów z odnalezieniem w książce o których wspominasz, ale mimo to raczej dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Główna bohaterka mnie zaintrygowała. Nie spotkałam się wcześniej z tą książką, teraz zwrócę na nią uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam ochotę na taką nietypową powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Widziałam tę książkę w zapowiedziach i mam na nią wielką ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pewnie jeśli owa lektura znajdzie się gdzieś w moim otoczeniu, to chętnie skorzystam z okazji i przeczytam ją.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czasem jest tak,że sposób narracji i nietypowe zagrywki autora nie pozwalają wczuć się w historię. Miałam tak z "Wiem o tobie wszystko", ale po kilkudziesięciu stronach ten negatywny efekt minął. Może tutaj będzie podobnie, mam nadzieję, bo chciałabym przeczytać tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja już się czuję zauroczona tą książką! Historia o inności, pięknie brzmi. Mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czekałam na pierwszą opinię o tej książce gdyż sama chciałam ją przeczytać ale do końca nie wiedziałam czy warto Dziś rozwiałaś moje wątpliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Interesująca fabuła. Chętnie sięgnę po tę nietypową książkę :)

  OdpowiedzUsuń