środa, 20 maja 2015

Premierowo: "Poduszka w różowe słonie" Joanna M. Chmielewska

"Poduszka w różowe słonie" Joanna M. Chmielewska, Wyd. MG, Str. 277
Premiera nowego wydania: 20.05.2015r.

Pierwsze skojarzenie? Zdecydowanie nazwisko, które niestety w literaturze poniekąd zobowiązuje. Kto nie zna wspaniałej Joanny Chmielewskiej i niezastąpionego "Całego zdania nieboszczyka"? Czy w tym przypadku również pojawią się łzy szczęścia, czy może łzy smutku?

Hanka nie mogła wiedzieć, że dziecięca obietnica, kiedyś będzie wymagała spełnienia. Chociaż minęły lata od dnia rozpoczęcia pierwszej klasy w szkole podstawowej, a dziś Hanka jest spełnioną zawodowo trzydziestolatką to życie upomniało się o wypełnienie zobowiązań i sprowadziło do domu kobiety pięcioletnią Anię, córkę zmarłej przyjaciółki. 

"Nie jesteśmy sobie pisani. A szkoda wplątywać się w coś, z czego potem trudno się wyplątać."

Hanka nie wie jak radzić sobie z małą dziewczynką, do tej pory stroniła od dzieci i nawet przez moment nie myślała o własnym. Bohaterka zmaga się z niezwykle trudną i obcą sobie sytuacją a to jak radzi sobie z tym wszystkim obserwowałam od pierwszej do ostatniej strony. Hanka jest postacią bardzo dynamiczną, zmaga się z problemami, ale stara się również do nich dostosować i zdarzają się kryzysy - jak zapomniana poduszka w różowe słonie - ale radzi sobie jak tylko może. Nie łatwo też jest samej Ani, która znalazła się wśród obcych, sama i bez ukochanej mamy, w dodatku zmuszona przeżywać żałobę w tak młodym wieku.

"Poduszka w różowe słonie" to książka wypełniona emocjami - tymi dobrymi i tymi negatywnymi, w których widoczny jest ból, samotność i zapomnienie. Hanka zmaga się z traumatyczną przeszłością, która sprawiła, że dziś boi się zobowiązań i bliskości. Jednak została postawiona przed decyzją od której nie ma odwrotu tym samym łamiąc wszystkie przyjęte do tej pory zasady. Autorka poruszyła trudny temat z którym poradziła sobie w sposób subtelny i delikatny, ale jednocześnie nie bała się mocniejszego zaznaczenia kluczowych aspektów. Przygotujcie się na wielkie emocje, bo te na pewno Was nie ominą - stawianie czoła nowej rzeczywistości i walka z przeszłością to tylko podstawowe wartości tej książki.

"Kilka słów, uśmiech, trochę uwagi - wystarczyło tak niewiele zachodu, by dostać w zamian kilka niezbędnych do życia głasków. Bez zobowiązań i wzajemnych oczekiwań. I bez rozczarowań."

"Poduszka w różowe słonie" to książka przede wszystkim o ludziach i dla ludzi. To piękna i bardzo mądra historia, w której wzruszenie miesza się z nadzieją. Nie uciekła mi żadna łza, ale miejscami byłam tego naprawdę bliska. Nie uważam tej książki za idealną czy doskonałą, bo ma kilka niedociągnięć, ale jednocześnie to kolejna książka, która udowodniła mi, że polska literatura wcale nie jest taka zła jak myślałam.

Ocena: 5/6

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu MG.

23 komentarze:

 1. Bardzo bym chciała poznać tę książkę i mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio kupiłam jedną z książek tej autorki, ale wciąż nie mogę się za nią zabrać, jakoś brak mi motywacji, choć przecież wiem, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna recenzja. A książka jest naprawdę warta przeczytania. Kilka dni temu również zrecenzowałam tę książkę, zapraszam, jeśli chesz przeczytać, co o niej sądzę.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach poznać tę autorkę ;)
  Także spokojnie - wyrobię się!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam właśnie, aż do mnie dojdzie ta książka. Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka zapowiada się ciekawie, więc może kiedyś się na nią skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Planuję powoli wdrażać polską literaturę w moje życie, więc będę miała tę panią na celowniku ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. jakoś nigdy nie czytałam nic tej autorki, może warto się skusić :)

  OdpowiedzUsuń
 9. CZytałam, płakałam, wzruszałam się. Cudowna książka:) Pani Chmielewska jest jedną z moich ulubionych autorek:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię książki pani Joanny, po tą chętnię sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Raczej nie sięgnę po tą pozycje mimo, że wydaje się by ciekawa. Aktualnie mam za dużo książek, które musze przeczytać :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie Inna
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam tę książkę w starszym wydaniu, więc sądzę, że za jakiś czas zdecyduje się ją przeczytać. Współczuję tylko autorce skojarzeń z zupełnie inną pisarką, bo pod wieloma recenzjami widziałam komentarze wskazujące na to, że zaszła pomyłka.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że nie ma co porównywać tych dwóch autorek, choć książek Joanny M. Chmielewskiej jeszcze nie poznałam, ale mam nadzieję, że kiedyś przeczytam "Poduszkę w różowe słonie".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, porównanie wiążę się jedynie z nazwiskiem, bo obie pani są zupełnie inne w swoich twórczościach, w dodatku obie fantastycznie poradziły sobie w wybranych gatunkach, ale różnią się jak ogień i woda :)

   Usuń
 14. Powieść wydaję się być ciekawa, gdy ją tylko zobaczę, na pewno po nią sięgnę :)
  Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 15. No to muszę Cię zadziwić. Ja nie znam żadnej z książek Joanny Chmielewskiej, ale planuję je poznać :P Już się wiele naczytałam o nich, równie pozytywnych recenzji. Zresztą ja po prostu uwielbiam polską literaturę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam książki, które potrafią wywołać u mnie wiele różnych emocji. Nigdy nie czytałam żadnej książki tej autorki, ale bardzo chętnie zacznę :))

  OdpowiedzUsuń
 17. Od tak dawna mam zamiar zabrać się za tę autorkę i nic... Z resztą za tą drugą Chmielewską też. Wielki plus za emocje, będę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Chyba zgubiłaś to "M." w nazwisku autorki. To nie jest Joanna Chmielewska od "Całe zdanie nieboszczyka", polska królowa kryminału tylko inna pani.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że to inna pani. To byłą tylko taka luźna dygresja.

   Usuń
 19. Koniecznie muszę sięgnąć po książki tej autorki. Moja przyjaciółka ostatnio coś podczytuje tej pani i jest nią zachwycona i oczarowana. Twierdzi, że i mi się spodoba! :) A ja jestem bardzo jej ciekawa. Co więcej, "Poduszka w różowe słonie" już czeka na swoją kolej! Mam nadzieję, że i mi przypadnie do gustu podobnie jak Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Niezwykle żałuję, ale nie znam żadnej pozycji autorki. Jej tytuł w polskiej literaturze jednak zobowiązuje do lektury jej powieści, a tą czuję się zainteresowana. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Generalnie Chmielewskiej czytałam tylko "Całe zdanie..." i bardzo mi się podobało, kiedyś może sięgnę po resztę - może i to.

  OdpowiedzUsuń