sobota, 27 lutego 2016

"Dlaczego mężczyzna jest sam" Jan Alexander

"Dlaczego mężczyzna jest sam" Jan Alexander, Wydawnictwo Novae Res, Str. 256

Poznajcie Janka, ma 34 lata, dobrą pracę i rozwijającą się karierę oraz wszystko o czym marzył: a przede wszystkim urodę i pieniądze. Czy można chcieć czegoś więcej? Odpowiedź jest prosta: można. Miłości, która Janka kompletnie się nie trzyma, a o której mężczyzna skrycie marzy. Co zatem można zrobić by odwrócić złą passę i skłonić miłość do uległości?

"[...] ten młody i odważny człowiek pozwala mi na kilka chwil być znowu radosnym dzieckiem."

Janek to bohater jak każdy inny: czasami miły, czasami nieprzyjemny, miejscami zadufany w sobie egoista, a jeszcze w innym momencie zagubiony chłopiec, który pragnie szczęścia. Bohater ma wiele twarzy i nie do końca jest w stanie kontrolować je wszystkie. Sama bardziej zagustowałam w jego przyjemniejszej odsłonie, a momenty gdy na światło dzienne wychodził jego podły charakter chętnie puściłabym w niepamięć. Jednak jedno jest pewne - Janek chce się zmienić, odnaleźć w świecie swoją drogę i podążać nią bez żadnego problemu. Bohater przedstawia przed czytelnikiem historię z męskiego punktu widzenia, w której wysoka pozycja społeczna, piękno i dobrobyt nijak się mają do otaczającej go wokół samotności.

Do tej pory najczęściej spotykałam się z kobiecym punktem widzenia, więc perspektywa Janka okazała się miłym zaskoczeniem. Udowodniła mi również, że wiele osób - niezależnie od płci - ma takie same marzenia. Główny bohater lubi sobie ponarzekać, odrzuca kandydatki bez większego zapoznania się, bo już na pierwszy rzut oka wie, że ta czy tamta na pewno nie spełnią się w roli kobiety jego życia. Można się zdenerwować na bohatera, nie przeczę, ale jego droga ku szczęściu jest też smutna - każdy ma prawo do tego by kochać i być kochanym, choć nie zawsze może sobie na to pozwolić. 

Jedyne co nie przypadło mi do gust to bezruch Jana, który tak jakby tkwi w zawieszeniu - chce, a jednak nie może. Woli przesiedzieć godzinę w jednym miejscu użalając się nad swoim życiem, zamiast wyjść do ludzi i otworzyć się na nich. Bohater ma tendencje do nadmiernego spożywania alkoholu, przeklinania i kosztowania papierosów jedne po drugim co niestety zmieniło książkę w nieskomplikowane zaprezentowanie mężczyzny  w pełnej krasie. 

[...], skup się Janek, przestań myśleć."

Książkę czyta się szybko i bezproblemowo - nieskomplikowana fabuła wprowadza w konkretny, męski świat i oprowadza czytelnika po zakamarkach umysłu mężczyzny. "Dlaczego mężczyzna jest sam" to dobrze napisana książka, która skrywa w sobie pewne przesłanie. Chociaż lektura nie jest pozbawiona wad, ma też swoje plusy, które przeważają w powieści, więc tym razem wybór pozostawię Wam. Skusicie się?

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

7 komentarzy:

 1. Zainteresowałaś mnie tą książka

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam okazję już przeczytać tę książkę i pamiętam, że całkiem miło spędziłam z nią czas, ale nie zapadła mi jakoś szczególnie w pamięć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie słyszałam o tej książce, a zapowiada się naprawdę ciekawie :D czuje że będzie tam dużo humoru ;) może wreszcie zrozumiem mężczyzn.
  Pozdrawiam cieplutko, super recenzja

  OdpowiedzUsuń
 4. Powieści z perspektywy mężczyzny o życiu i napisane przez mężczyznę... Nie kojarzę bym czytała, to może być nowe doświadczenie.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiałam się nad tą książką, ale ostatecznie z niej zrezygnowałam na rzecz innej.

  OdpowiedzUsuń