piątek, 25 marca 2016

"Miasto cieni" Ransom Riggs

"Miasto cieni" Ransom Riggs, Tyt. oryg. Hollow city, Wyd. Media Rodzina, Str. 460

"Śmiech nie sprawia, że złe rzeczy stają się gorsze, podobnie jak nie staną się lepsze dzięki łzom. Śmiech nie oznacza, że jest nam wszystko jedno albo, że zapomnieliśmy. Świadczy tylko o tym, że jesteśmy ludźmi."

Pamiętacie pierwszy tom serii Ransoma Riggsa - "Osobliwy dom pani Peregrine"? To była naprawdę osobliwa książka. Dziwna i pokręcona, a jednak intrygująca. Dlatego nie sposób było mi się oprzeć kontynuacji, która kusiła równie dobrą fabułą.

Przenosimy się do roku 1940, w którym Jacob i jego przyjaciele opuszczają wyspę na której znajdował się dom pani Peregrine. Akcja przenosi się do Londynu, choć podróż okazuje się nie bez problemów. Potwory zostały pokonane, ale pani Peregrine uwięziona w ciele ptaka wciąż potrzebuje pomocy. Czy Jacob z przyjaciółmi wygra wyścig z czasem i uratuje to co dopiero niedawno zyskał?

"Miasto cieni" to książka, w której prym wiedzie sama opowieść. Na drugi plan schodzi styl autora czy dialogi, a czołową pozycję zajmuje historia, która swoja fantastyczną formą i niebanalnym rozwinięciem zachwyca każdego czytelnika poszukującego czegoś, z czym jeszcze nigdy nie miał do czynienia. W tej książce nic nie jest takie, jakby się mogło wydawać, a jednak cała ta absurdalna historia jest jakby naturalna i czaruje czytelnika jak wielowymiarowa baśń - tylko taka z dreszczykiem, bardziej dla dorosłych. Dużym atutem tej powieści jest wprowadzenie licznych bohaterów, którym autor poświęcił wiele uwagi i dopracował ich w każdym aspekcie. Postacie mają swoje wyjątkowe cechy, atuty które ich charakteryzują i postawy, których silnie bronią. Każda z nich jest na swój sposób sympatyczna, ale i odrobinę przerażająca a to, które bardziej lub mniej przypadną Wam do gustu warunkuje jedynie subiektywne uczucie.

Nie mogę zdradzić zbyt wiele szczegółów, bo dla tych, którzy nie znają jeszcze pierwszego tomu przedstawię zbyt duży obraz sprawy, a największą zaletą tej serii jest jej samodzielne odkrywanie tajemnic krok po kroku. Mogę Was jednak zapewnić, że drugi tom przybliża jeszcze bardziej historię Osobliwych, która w pierwszym tomie pojawiła się dopiero pod koniec powieści. Kontynuacja to obietnica jeszcze większej ilości tajemnic, dziwnych osobowości i zagadek do rozwiązania. Podczas tej lektury na pewno nikt nie będzie się nudził. 

"Po prostu wierzę, że ważnymi sprawami w życiu nie rządzi przypadek. Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Ty też zjawiłeś się tu nie bez przyczyny, na pewno nie po to, żeby przegrać i umrzeć."

"Miasto cieni" to godna uwagi kontynuacja, która zaskakuje czytelnika i otwiera przed nim wszystkie sekrety tego niecodziennego świata. Tajemnice, mroczne stwory? To tylko niewielka obietnica tego co czeka Was podczas lektury. W tej książce wszystko jest możliwe. Jesteście gotowi na walkę z zagięciem czasoprzestrzeni? Przygotujcie się, że nie będzie to łatwe - ale jakże ciekawe i pobudzające wyobraźnię! 

Cykl Pani Peregrine:
Osobliwy dom Pani Peregrine | Miasto cieni |  Library of Souls

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.  

10 komentarzy:

 1. Nie znam tego cyklu i jak na razie nie kusi mnie, aby po niego sięgnąć. Ale cieszę się, że Tobie się podobało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytam na pewno - to tylko kwestia czasu :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czemu, ale przeraża mnie ta okładka ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Same dobre książki prezentujesz w ostatnim czasie:) Po tę książkę oczywiście również z wielką chęcią sięgnęłabym gdybym tylko miała taką możliwość :) Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po kontynuację sięgnę na pewno, gdyż tom pierwszy ogromnie przypadł mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam pierwszą część, ale ja jako osoba, która boi się najgłupszych dupereli - zrezygnowałam. Nawet bardzo lekkie "horrory" nie są dla mnie! :D

  Pozdrawiam,
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2016/03/raven.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Cały cykl chodzi mi po głowie od dawna... Chyba się na niego skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach tę serię :)
  Ten tajemniczy klimat zdecydowanie zachęca mnie do zaopatrzenia się we własne egzemplarze tych książek :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam tom pierwszy i bardzo mi się spodobał, teraz czekam na film, a za kontynuację planuję się zabrać. Liczę, że też poczuję ten tajemniczy klimat i niezwykłość książki. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chętnie przeczytam pierwszy tom przed ekranizacją ;)

  Zaczytanych Pięknych Świąt! :)

  OdpowiedzUsuń