poniedziałek, 14 marca 2016

"Pamiętnik Christophera. Duchy Dollangangerów" Virginia Cleo Andrews

"Pamiętnik Christophera. Duchy Dollangangerów" Virginia Cleo Andrews, Tyt. oryg. Christopher's Diary: Echoes of Dollanganger, Wyd. Prószyński i S-ka, Str. 368

"Wiele z naszych czynów, a także ludzie, na których nam zależy, sprawiają, że zaglądamy w głąb siebie."

Cykl "Pamiętnik Christophera" to nowa seria Andrews, która jest jakby kontynuacją wcześniejszej historii o losach Dollangangerów. Pierwsza seria skradła moje serce i stanęła na czele moich ulubionych lektur, dlatego informację o nowej serii połączonej historią z tą, którą uwielbiam: okazała się dla mnie wielką niespodzianką.

W ruinach posiadłości Foxworth Hall odnaleziono dziennik Chrisa, bohatera który nie miał łatwego życia. Jednak to nie tylko zamknięta w starym dzienniku prawdziwa historia. Pamiętnik wpływa na otoczenie, przypomina o wydarzeniach z przeszłości i wypuszcza na światło dnia duchy poszkodowanych dzieci. Co wspólnego z tragedią ma współczesna rodzina Kristin Masterwood?

Historia dziennika Christophera to opowieść o bólu, cierpieniu i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. Mimo, że od wydarzeń w posiadłości Foxworth Hall minęły lata to ból tamtych wydarzeń nieodzownie towarzyszył mi przy najnowszej lekturze. We współczesnej opowieści główną bohaterką jest Kristin - dziewczyna, której przedwcześnie zmarła matka była spokrewniona z rodziną Dollangangerów. Dziś bohaterka na nowo odkrywa tragiczne losy dzieci i próbuje zrozumieć sens rozgrywanych wydarzeń. Kristin jest ciekawą, sympatyczną postacią której losy ciekawią czytelnika i zapraszają do kontynuowania lektury. Akcja zmienia się diametralnie, podobnie jak postrzeganie postaci dziewczyny, gdy ta opowiada swojemu chłopakowi o sekretnym dzienniku ten zaprasza ją do wspólnego czytania na poddaszu, który kryje w sobie duchy przeszłości - wówczas lektura nabiera barw i zapraszam czytelnika w bardzo emocjonalną podróż.

Twórczość autorki to wspaniała, emocjonalna przygoda pełna emocji i barwnego słowa, które pobudza wyobraźnię i porusza wszystkie zmysły. Dzięki temu opowieść nabiera barw, czaruje czytelnika i nie sposób się od niej oderwać. Uwielbiam twórczość Anders i jestem jej wielką fanką. Z zapartym tchem śledzę kolejne wydawane tomy i to co zachwyca mnie najbardziej - zawsze mogę liczyć na wyjątkową opowieść. Kolejny tom losów potomkini Dollangangerów pod wpływem lektury na poddaszu zmienia bohaterów, sprawia że co raz bardziej wczuwają się w wydarzenia sprzed lat i sprawiają, że wspomnienia powracają. Fabuła zmienia się krok po kroku, a autorka stopniowo zaczęła wprowadzać nieoczekiwane zwroty sytuacji. Więc sami powiedzcie - jak tu się nie zakochać w jej powieściach?

"Mówi ci się, że kiedy dorośniesz, zrobisz prawo jazdy i będziesz mogła późno wracać do domu. A potem któregoś dnia się zakochasz, weźmiesz ślub i doczekasz własnych dzieci. Przyszłość jawi ci się w różowych barwach."

Przyznam, że pierwotna seria o rodzinie Dollangangerów oczarowała mnie klimatem, słowem i treścią, a nowa seria rozgrywająca się po latach wydarzeń w posiadłości Foxworth Hall jest bardziej stonowana. Czyta się szybko, płynnie i z dużym zainteresowaniem, ale czegoś mi brakowało. Może świadomość tego, że wydarzenia, które mnie oczarowały należą do przyszłości nie tylko dla mnie, ale i dla obecnych bohaterów, a może to po prostu fakt, że to już tak jakby inna historia - wciąż dobra - ale o innym znaczeniu. Mimo wszystko, szczerze i prawdziwe - przede wszystkim dla fanów serii - polecam. 

Cykl Pamiętnik Christophera: 
Pamiętnik Christophera. Tajemnica Foxworth Hall | Pamiętnik Christophera. Duchy Dollangangerów

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

12 komentarzy:

 1. Do tej autorki już raz podchodziłam. Nie wyszło to najlepiej. Zniechęciłam się po paru stronach, ale wydaję mi się że w dużej mierze przez mój humor. Teraz już mam na nią ochotę i spróbuje jeszcze raz. Po twojej recenzji trudno jest być zniechęconym. :)
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 2. Narobiłaś mi ogromnego apetytu na obie serie - choć nie są w moich klimatach. A to już coś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tej autorki lubię chyba tylko serię o dzieciach ze strychu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam dopiero w planach cały cykl o losach Dollangangerów. Wszystko więc przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od dawna planuję zapoznać się z autorką :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cykl mam w planach, lecz nie tych najbliższych. Cieszy mnie, że jest to barwna i emocjonalna przygoda, którą czyta się płynnie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę mam na swojej półce, tylko czasu brak, żeby zabrać się za jej czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cała seria kwiatów na poddaszu przypadła mi bardzo do gustu, jednak ze tę kontynuację się jeszcze nie zabrałam :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Całą sagę zakupiłam dawno temu - siostra i mama przeczytały, a ja nadal nie zabrałam się nawet za pierwszą część, ale planuję zrobić to jeszcze w tym miesiącu. Kiedy pochłonę wszystkie tomy, na pewno sięgnę po ten cykl.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam ani ,,Kwiatów na poddaszu'' ani pamiętnika Christophera, no i nie wiem, za bardzo czy w ogóle to przeczytam, mimo że ciekawie się zapowiada. Wiem, że autorka potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat, potrafi również posługiwać się słowem :)
  ciekawa recenzja :)
  pozdrawiam cieplutko :*
  http://atramentowe-ruiny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam różne opinie na temat tej kontynuacji i jakoś nie mogę się zdecydować, mimo że pierwotną sagę uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Do książek pani Andrews nie trzeba mnie przekonywać. Uwielbiam je i chłonę jak gąbka, więc i po tą pozycję sięgnę w niedalekiej przyszłości.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń