niedziela, 20 marca 2016

"Trudny mężczyzna" Anna Bednarska-Stec

"Trudny mężczyzna" Anna Bednarska-Stec, Wyd. Akurat, Str. 510

"Prawda wyszłaby na jaw, zanim zdążyłabym wziąć wdech."

Olga, główna bohaterka powieści, pracuje w portalu "Magia życia" i czasami obawia się udzielić odpowiedzi na pytanie czym tak naprawdę się zajmuje. Dziewczyna analizuje snu, udziela porad z zakresu savoir-vivre'u i nie boi się sięgać po horoskopy. Przyjaźni się z Elizą, Majką i Rafałem i żyje w związku z Adamem. I o ile z przyjaciółmi spędza każdy wolny czas, to Adam staje się jakby odległy i zapomniany. Czy można uratować coś, co nieuchronnie zmierza ku końcowi?

Książka przedstawia szereg barwnych i dopracowanych postaci, które swoim postępowaniem prezentują liczne wartości, takie jak siła bezinteresownej przyjaźni, miłość i szczęście, gdy przyjazna osoba jest tuż na wyciągniecie ręki. Bohaterowie posiadają też indywidualne cechy charakteru, które wyróżniają ich z tłumu i sprawiają, że postacie stają się znacznie bliższe czytelnikowi. Olga ma swoje sekrety, którymi nie uracza swoich przyjaciół i musi stawiać im sama czoła, a mimo to czuje, że w każdej chwili może dla nich liczyć. Dziewczyna żyje życiem wielkiego miasta i czasami marzy o tym, by przystopować cały ten nieograniczony pęd by choć przez chwile na własnej skórze poczuć subtelne szczęście wynikające z nieskomplikowanego związku.

Tytuł może wydawać się zwodniczy, bo to nie jest typowy romans o wzlotach i upadkach biednej kobiety  ze standardowymi problemami miłosnymi. Tak naprawdę to historia o zwykłym życiu, gdzie niepowodzenia losu mają swoje miejsce w świecie, ale bohaterka śmiało może liczyć też na chwile szczęścia. To ciepła powieść obyczajowa o wielu wymiarach - miłości, przyjaźni i szczęściu w nieszczęściu. Autorka napisała zabawną historię na przekór losowi, która z precyzją przenika do świata młodych ludzi i ukazuje styl życia wielkiego miasta. Dzieje się tutaj naprawdę wiele: imprezy bez granicy, wielkie miłości i jeszcze większe rozczarowania, nadzieje i sukcesy w pracy. A jednak pod osłoną nocy pojawiają się pytania o sens tego wszystkiego. Bo tak naprawdę, co jest najważniejsze w naszym życiu? Powieść autorki, napisana lekką i precyzyjną ręką, pozwoli Wam na zrozumienie tego pytania.

"- Olga [...] Od kiedy zadajesz głupie pytania?"

"Trudny mężczyzna" to książka, która chociaż nie jest szczególnie wymagająca potrafi wciągnąć czytelnika na długie godziny. Jest przede wszystkim prawdziwa. Zwykły świat zwykłych ludzi pisany z pomysłem i dobrą ręką to przykład książki, po którą warto sięgać. Dla mnie książka okazała się miłym czasoumilaczem i jestem w pełni usatysfakcjonowana z lektury.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Akurat.

8 komentarzy:

 1. Myślę, że znalazłabym w niej coś dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem warto właśnie zatopić się w takich czasoumilaczach ;))

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie podziękuję, bo nie mam ochoty na tego typu lekturę. Jako czasoumilacz wybiorę raczej jakaś powieść z dreszczykiem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tacy życiowi,normalni bohaterowie zawsze sprawiają,że tym bardziej chcę przeczytać daną książkę :) Więc nie pozostaje mi nic innego,jak tylko skrycie liczyć na to,że kiedyś przeczytam tę książkę :) Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Też mi się podobała;) Wciągnęłam się w tę historię, faktycznie czyta się bardzo dobrze i uprzyjemnia czas;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na chwile obecną nie mam w planach tej książki, ale może jeszcze kiedyś się to zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja z chęcią bym spędziła kilka godzinek przy tej lekturze. Wydaje się wręcz idealna na odstresowanie, a tego akurat mi bardzo trzeba. :)

  OdpowiedzUsuń