czwartek, 7 kwietnia 2016

"Śmierć frajerom. Złota maska" Grzegorz Kalinowski

"Złota maska" Grzegorz Kalinowski, Wydawnictwo Muza, Str.540

"Nie cofnie się przed niczym, zrobi wszystko co trzeba."

Książki historyczne często goszczą na mojej półce, ale rzadko potrafią oczarować mnie na tyle, że z wielkim zainteresowaniem wypatruję ich kontynuacji. Powieść Grzegorza Kalinowskiego, fabularno-obyczajowa mieszanka to wyjątek, ponieważ po drugi tom sięgnęłam z niekłamaną przyjemnością.

"Złota maska" to kontynuacja warta uwagi, która utrzymuje poziom pierwszego tomu. Czytelnik ponownie przenosi się do lat dwudziestych, jednak tym razem tłem wydarzeń nie jest jedynie Warszawa. Dzięki powieści Pana Grzegorza zwiedziłam Poznań, Gdańsk, Gdynię, Zoppot i Zakopane. Zajrzałam przy tym za kulisy rożnych światów - od bogatych wnętrz po zapuszczone domostwa i poczułam na własnej skórze prawdę płynącą z tej historii.

Pierwszy raz w tym gatunku nie mogłam nacieszyć się płynącą akcją. Fabuła jest lekka i dynamiczna, zmienia się pod wpływem nastroju bohaterów i tematu fabuły, a mimo to przez cały czas ciekawi i pobudza wyobraźnię. "Złota maska" to kuszenie czytelnika na ciemną stronę mocy, gdzie zaglądamy do świata mrocznych interesów pomagających przetrwać w tych ciężkich czasach, a co zaskakujące, bohaterowie z marginesu społecznego potrafią kierować się szacunkiem do drugiej osoby i znają znaczenie honoru. Tego jednak nie można powiedzieć o tych cenionych i wysoko postawionych, którzy egoistycznie idą naprzód ku władzy, niezależnie od niczego.

Autor powołał do życia barwną historię, w której mamy całą gamę przeróżnych bohaterów - mniej lub bardziej wyrazistych, a akcja płynnie zmienia kierunek od jednego do drugiego. W drugim tomie Wciśle zmienia swoje podejście do sprawy, zakochuje się i marzy o życiowej stabilizacji, która już nie jest taka oczywista. W tle jednak pojawia się tajemniczy prześladowca, nieprzychylna przeszłość i nieodmiennie trudna polityka ówczesnych czasów. Ponownie stanęłam twarzą w twarz z barwnymi bohaterami fikcyjnymi i wiarygodnie przedstawionymi rzeczywistymi postaciami a to wszystko w tle zamieszek, wydarzeń politycznych i przekrętów od których trudno się uwolnić.

"Kłopoty to moja specjalność."

"Złota maska" to dobra kontynuacja o równie wysokim poziomie co "Śmierć frajerom". To książka barwna i wielowymiarowa, pełna zawiłości i wciągająca do przeszłości, która na moment zastępuje obecną rzeczywistość. Takich książek nam potrzeba: mądrych i życiowych, odnoszących się do naszej historii, w których czytelnik naprawdę chce się zatracić.  

Cykl Śmierć frajerom:
Śmierć frajerom | Złota maska

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Muza.

13 komentarzy:

 1. Z wielką chęcią poznałabym twórczość autora,bowiem myślę, że przypadłaby mi do gustu :) Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo... no proszę proszę:D
  Aż sięgnę po pierwszą część :D
  Szczególnie że to polska powieść!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł ciekawy, a o książce już dużo słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam książki "Śmierć frajerom". Na razie póki co nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chwilowo nie mam na nią ochoty, ale zapiszę sobie zarówno tom pierwszy, jak i drugi na liście do przeczytania :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Średnio pociąga mnie ta seria :)
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Kompletnie nie moje klimaty. Nie przepadam, za książkami mających akcję w tych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Podobnie jak poprzednio podoba mi się tytuł! ;) Jednak najpierw muszę sięgnąć po pierwszą część ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety nie interesuje mnie ta seria, ale cieszę się, że Tobie przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta okładka kojarzy mi się z jakąś inną książką...

  OdpowiedzUsuń
 11. Raczej się nie skuszę ;/

  Buziaki
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znałam tej serii więc cieszę się, że mi ją przybliżyłaś. Widać, że bohaterowie są ciekawie wykreowani, a akcja zmienia się non stop. Przeczytam z chęcią. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń