środa, 25 maja 2016

"Teraz albo nigdy" Sarah Dessen

"Teraz albo nigdy" Sarah Dessen, Tyt. oryg. The Truth About Forever, Wyd. Harper Collins, Str. 384

"Nie po raz pierwszy dotarło do mnie, że nigdy nie będę taka jak one. Ale po raz pierwszy się z tego cieszyłam."

Macy ma już dość życia, które ją otacza. Zmuszona do bycia idealna w każdej dziedzinie traci radość z życia. Musi być doskonałą córką, wyjątkową uczennicą i dziewczyną bez skazy, a to przecież wcale nie jest takie łatwe. Jednak to warunek, by jej matka mogła mieć mniej zmartwień, bo po stracie męża zawalił się jej świat. W dodatku obecny sposób bycia wpasuję się w styl Jasona - chłopaka, który uwielbia przede wszystkim siebie.

Tak właśnie prezentuje się życie głównej bohaterki najnowszej książki Sarah Dessen - wbrew pozorom mogłoby się wydawać, że przecież to nic trudnego. Jednak bycie idealną wymaga wielu pokładów energii i przede wszystkim: planowania. W końcu najważniejsze jest to, by wszystko z góry się udało, a to nie jest możliwe, jeśli wcześniej nie zaplanowało się wszystkich możliwych zwrotów wydarzeń. Macy to - jak się domyślacie - nie tylko główna bohaterka, ale i narratorka historii, dzięki czemu poznałam fabułę od kuchni. Dziewczyna poprowadziła mnie przez swój nie łatwy świat z wielką wprawą i jednocześnie zaznajomiła mnie z targającymi ją emocjami. Przede wszystkim bohaterka nie jest skomplikowana. Owszem, nie jest jej łatwo, ale przy tym nie popada w czarne myśli, nie dramatyzuje i nie szuka ucieczki. Po prostu żyje dniem codziennym i stara się dopasować.

Powieść Dessen to kolejny przykład powieści młodzieżowej, w której główną rolę odgrywa motyw dorastania w niełatwym świecie rzeczywistości. Autorka prostym i nieskomplikowanym językiem prowadzi czytelnika przez świat dojrzewania i pozostawia posmak nadziei, że mimo burzowych chmur w końcu może wyjrzeć słońce. Macy nawet nie może czerpać radości z wakacji, bo w każdej wolnej chwili uczy się do egzaminów i pracuje w firmie cateringowej, która okaże się dla niej przełomem. Dotychczas poukładane życie zmienia się w chaos taki sam, jaki panuje w nowej pracy. Na szczęście pojawią się nowe twarze, które będą potrafiły temu zaradzić i uchronią główną bohaterkę przed monotonią życia. 

"Jeden dzień zmarnowany, pomyślałam. A zostało jeszcze tylko całe lato."

Tak właśnie wygląda nowy świat autorki - początkowo poukładany, z czasem zmienia się w pobojowisko. A co zaskakuje najbardziej - właśnie takie życie podoba się głównej bohaterce najbardziej. Nic dziwnego, przecież każdy ma prawo do odrobiny zabawy i szczęścia. Sam czytelnik nie będzie się nudził poznając przygody głównej bohaterki, bo firma cateringową, w której rozpocznie pracę niesie ze sobą wiele dobrego. W tym przyjaciół, którzy zostali tak przyjemnie wykreowani, że po prostu nie dało się ich nie polubić. 

"Teraz albo nigdy" to młodzieżowe wejrzenie do świata rzeczywistości. Co kryje się w dorosłym życiu? To pytanie, które zadaje sobie każda wchodząca w dojrzały wiek młoda osoba, a Dessen doskonale pokazuje, że świat ten wcale nie musi być ponury i bezbarwny. Najnowsza książka autorki kryje w sobie chwile melancholii i śmiechu, więc radości z czytania na pewno tutaj nie zabraknie. 

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Harper Collins.

9 komentarzy:

 1. Dostałam ją kilka dni temu jako prezent,więc mam nadzieję,że przypadnie mi do gustu... ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawie przedstawiona recenzja, a książka swoją fabułą zachęca do jej przeczytania. Myślę, że jest to typowa lekka lektura na wakacyjne lenistwo :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam pierwszy cytat który użyłaś i już wiem, że koniecznie muszę przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej, ojej, ojej!
  Aż się zastanowię :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanowię się jeszcze nad tą książką, a na razie mam co czytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudna okładka od tego zacznę jak zwykle :D
  Ponadto wydaje się być całkiem ciekawe dlatego jeśli gdzieś ją spotkam pewno sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka nie wzbudziła we mnie zainteresowania w zapowiedziach, teraz trochę żałuję, bo widzę, że warto ją przeczytać dla relaksu.

  OdpowiedzUsuń
 8. To kolejna pozytywna recenzja tej książki. Mam ją w planach, a okładka bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 9. O autorce usłyszałam po raz pierwszy kiedy ukazała się zapowiedź jej książki "Ktoś taki jak ty". Jednak niestety nie czytałam jeszcze żadnej jej książki i mam nadzieję nadrobić to w niedalekiej przyszłości, bo często słyszę bardzo pochwalne opinie na ich temat :)

  Pozdrawiam serdecznie ^^
  ksiazki-bez-tajemnic.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń