niedziela, 18 września 2016

"Twoim śladem" A. Meredith Walters

"Twoim śladem" A. Meredith Walters, Tyt. oryg. Lead Me Not, Wyd. YA!, Str. 386

„Miłość ogłupia. Zaślepia. Potrafi obezwładnić i uczynić nas zupełnie bezbronnymi. Ale może też wszystko naprawić. Nie dopuszczałam do siebie innej myśli.”

"Twoim śladem" to typowa powieść z serii NA, w której znalazłam wszystkie elementy tego gatunku - pokiereszowanych przez życie bohaterów, trudne decyzje, strach, ból, brak bezpieczeństwa i miłość, która rodzi się powoli i nie powinna mieć miejsca, a jednak zakiełkowała w sercach głównych bohaterów. Jest tylko jeden motyw, który okazał się dla mnie zupełną nowością - nawiązanie do świata narkotyków i tego, co tak naprawdę wyrządzają z ludzkim organizmem. Być może jest już podobna do tej historia, ale ja się jeszcze z nią nie spotkałam, dlatego przyznaję - właśnie to nawiązanie wzbudziło moje największe zaciekawienie.

Główni bohaterowie - Aubrey i Maxx, jak się domyślacie (całkiem słusznie) to dwa odrębne światy. Aubrey miejscami dawała mi w kość swoim brakiem logicznego myślenia, uparcie tkwiąc w zasadach, które ustaliła dawno temu. Owszem, nie miała łatwego życia, nie udało jej się w przeszłości i chce zrobić wszystko by teraz naprawić swój błąd, ale nie potrafi też do końca przełożyć współczesnego życia na swoje podejście do sprawy. Studiuje psychologie, więc bardzo często rozkłada na czynniki pierwsze coś, co właściwie jest jasne i zupełnie oczywiste i nie potrzebuje dogłębnej analizy. Muszę jej jednak oddać, że chociaż czasami wydawała się męcząca, to w pozostałych momentach doskonale radziła sobie z Maxxem i w tym naprawdę jej kibicowałam. Chłopak ma swoje za uszami i uciekając od demonów przeszłości trafia prosto w sidła narkotykowego świata, tylko tutaj pojawia się pytanie - kogo ona tak naprawdę potrzebuje, ucieczki czy miłości? Bo chociaż kibicowałam Aubrey naprawdę mocno to czasami nie byłam pewna, czy to cokolwiek pomoże.

Jak sami widzicie temat nie jest łatwy, ale jest za to bardzo emocjonalny, bo chociaż bohaterowie mają swoje wady - wciągnęli mnie do swojego świata i nie musieli robić wiele, żeby zaangażowała się wraz z nimi w rozgrywkę pomiędzy dobrem i złem. Temat narkotyków tak naprawdę jest mi zupełnie obcy i mam wrażenie, że wiem tyle co nic, więc tym uważniej śledziłam rozgrywaną fabułę, która - swoją drogą - naprawdę potrafi wstrząsnąć. Autorka w intensywny sposób przedstawiła każdą stronę świata uzależnień i w to wszystko wplątując miłość - trochę skomplikowaną, jednak prawdziwą.

Wiele jest w tej powieści wątków, ale żadnej z nich nie został pominięty. Autorka poprowadziła mnie przez chcąc nie chcąc skomplikowane realia współczesnych czasów ze sporym zaangażowaniem i dopracowaniem każdej, nawet najmniejszej sceny. To duży plus dla całej powieści, bo świat Maxxa nadał fabule mocniejszego wydźwięku i klimatu, który miejscami mroził krew w żyłach. Nie trzeba duchów i horrorów by móc się przerazić. Wystarczy brak granic i drugi człowiek o czym Aubrey przekonała się na własnej skórze.

"Twoim śladem" to historia, która ma w sobie coś drapieżnego. Nawet się nie obejrzycie, kiedy demony przeszłości zaczną pojawiać się na kartach tej powieści. To wszystko otoczone mocnym klimatem a w samym środku tego wszystkiego - jak to zwykle bywa - narodzi się szczera miłość. Fanom gatunku i nie tylko - polecam.
http://www.taniaksiazka.pl/twoim-sladem-meredith-walters-p-746587.html

13 komentarzy:

 1. Jestem mega ciekawa tej książki, lubię literaturę NA, więc na pewno i po ten tytuł sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna powieść. Wywarła na mnie naprawdę dobre wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tą książkę. Dopadł mnie po niej "kac książkowy" na około trzy tygodnie w sierpniu.. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro książka ma taki klimat, jestem za. Zapisuję sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam ostatnio tę książkę u kilku osób, jednak dopiero teraz dowiedziałam się więcej o niej. Wydaje się być ciekawa, mam nadzieję, że kiedyś będe mogła ją przeczytać. Po taką tematykę często nie sięgam, jednak czasami się zdarza i chętnie poznam tę historię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam mieszane uczucia co do tej książki,ale jak wpadnie mi w ręce to pewnie się z nią bliżej zaznajomię:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli wyczuwam zaangażowanie autora w przedstawianą historię, niemal natychmiast sama lepiej się dostrajam, to bardzo cenne. Ciekawa propozycja czytelnicza.

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś mnie do tej książki zachęca. Będę się za nią rozglądała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Narobiłaś mi ochoty na tę książkę. Co prawda rzadko sięgam po New Adult, ale "Twoim śladem" podejmuje wątek narkotyków, a to temat, który ostatnio stał mi się bardzo bliski (magisterka), więc chętnie przeczytam tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dawno nie czytałam książek wydawnictwa YA :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta książka to mój gatunek. Bedę miała na uwadze!

  OdpowiedzUsuń
 12. Brawo za różnorodność wątków i za to, że autorka nie potraktowała ich po macoszemu :)

  OdpowiedzUsuń