piątek, 17 marca 2017

"Nic dwa razy się nie zdarzy" Joanna Szarańska

"Nic dwa razy się nie zdarzy" Joanna Szarańska, Wyd. Czwarta Strona, Str. 307

Seria Joanny Szarańskiej to jedna z przyjemniejszych komedii pomyłek. Pomysłowa, zabawna, pełna swobodnego lekkiego humoru - nie sposób się od niej oderwać. "Nic dwa razy się nie zdarzy" to trzeci tom serii Kalina w malinach, który jest częścią trzymającą poziom swoich poprzedniczek.

Kalina to bohaterka z wigorem. Każdy jej dzień zapowiada się na swobodną sielankę, która pozwoli jej czerpać radość z życia. Tylko, że dni dziewczyny nie są typowe, nie wspominając już o tych, które mają być tymi najpiękniejszymi... Każda część przygód Kaliny zaczyna się bardzo podobnie - wszystko zapowiada się na to, że dany okres będzie w życiu dziewczyny wyjątkowym. I owszem, tak właśnie jest, ale przewrotność losu daje jej zawsze popalić i to tak, że nie sposób się nudzić śledząc jej przygody. Tym razem było dokładnie tak samo: to miał być najpiękniejszy dzień w życiu Kaliny. Już niebawem stanie na ślubnym kobiercu u boku swojego ukochanego Marka. I zrobi wszystko, by tym razem pech i niepowodzenie na moment zapomniały o jej istnieniu. Bo w końcu coś się jej od życia należy, prawda?

Perypetie Kaliny to przesympatyczny przykład przewrotności losu, który uwielbia płatać figle tym, którzy nie są na to przygotowani. Autorka fantastycznie zawarła cały sens swojej historii na przykładzie losów głównej bohaterki, bez zbędnego moralizatorstwa. Wiecie jak to jest, gdy coś zawzięcie planujemy a i tak nigdy nie wychodzi po naszej myśli? To właśnie sens życia Kaliny i choć jest mi jej trochę szkoda, to doceniam jej determinację w przeskakiwaniu kolejnych niepowodzeń. Główna bohaterka wcale nie poddaje się tak łatwo i nie daje sobie zajść za skórę, szczególnie że w jej naturze jest pakowanie się w kłopoty, gdy tylko te pojawiają się na horyzoncie.

Seria Kalina w malinach utrzymana jest w tonie lekkiej komedii. Sympatyczne poczucie humoru bawi niemal na każdej stronie, podobnie jak sama bohaterka, która zadziornie podnosi głowę i z dumą idzie przez życie. Przede wszystkim to dla niej chce się kontynuować lekturę i sprawdzić czy i tym razem uda jej się ze wszystkiego wywinąć. Ta część serii miała okazać się wynagrodzeniem ostatnich niepowodzeń, bo w końcu ślub to sprawa nadzwyczajna. Jednak nie możemy zapomnieć, że autorka ma pomysł na swoją serię i doskonale potrafi namieszać nawet w najmniej oczekiwanym momencie - tym sposobem przegania ukochanego Kaliny sprzed ołtarza i sprawia, że dziewczyna pozostaje sama. Wyruszając na poszukiwanie przyszłego męża trafia do domu gangstera, a tam - o zgrozo - niedoszły mąż nawet nie wie kim jest Kalina. O co w tym wszystkim chodzi? Na pewno nie o zamążpójście, bo w końcu nie ma z kim...

"Nic dwa razy się nie zdarzy" to fantastyczna kontynuacja serii. Joanna Szarańska potrafi rozbawić do łez i zaskoczyć obrotem sytuacji. Autorka ma wielki talent do pisania powieści komediowych, a to nie lada wyczyn - rzadko kiedy można trafić na tak sympatyczną powieść ze szczerym poczuciem humoru, przy której można zaśmiewać się do łez i kibicować głównej bohaterce mimo wszystko. Gorąco polecam - wszystkie tomy!

14 komentarzy:

 1. Masz rację, to fantastyczna kontynuacja serii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach całą serię, pierwszy tom czeka na półce a ja wciąż nie mam czasu :( Bardzo chcę poznać tę serię! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety jeszcze nie miałam okazji poznać tej serii, a chętnie przeczytałabym jakąś komedię, choćby po to, by rozerwać się po cięższych lekturach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę koniecznie zacząć od pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę wreszcie zabrać się za twórczość autorki, bo widzę, że mam co nadrabiać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To miło, że tak dobrze spędzasz czas przy książkach tej autorki!
  Ja niestety jeszcze nie poznałam twórczości, ale może w przyszłości ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie ta seria nie interesuje, zaczęłam czytać, ale nie podpadła mi ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hm...Skoro to taka zabawna komedia to z chęcią bym przeczytała :D ostatnio mam strasznie dużo stresu i spięć...przydałoby mi się przeczytać coś takiego na rozluźnienie :)

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 9. Coraz bardziej intryguje mnie twórczość tej autorki, więc z przyjemnością zapoznam się z nią przy najbliższej okazji. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam tę serię w planach!

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam tej serii, więc chyba i nie będę zaczynała, póki nie ukończę wszystkich tych, które już zaczęłam, bo zaczynam się w nich gubić. ;D

  OdpowiedzUsuń
 12. Już po lekturze pierwszego tomu wiedziałam, że to będzie kapitalny cykl i nie myliłam się! :)

  OdpowiedzUsuń