sobota, 1 lipca 2017

"Dowiesz się ostatnia" Melissa Hill

"Dowiesz się ostatnia" Melissa Hill, Tyt. oryg. The last to know, Wyd. Prószyński i S-ka, Str. 488

"– Bardzo w to wątpię – stwierdziła ze smutnym uśmiechem – ale dla dobra nas obojga powinniśmy spróbować"

Nie miałam okazji czytać żadnej książki Melissy Hill, ale zdecydowałam się na powieść "Dowiesz się ostatnia" przez opis książki. Wiem, że bardzo często opisy z okładek nijak mają się do prawdziwej fabuły, ale zdecydowałam się na krok w nieznane i nie żałuję.

Nie sądziłam, że będę się tak dobrze bawić przy lekturze tej historii. Lubię proste, życiowe historie, ale kiedy podstępny los dodaje swoje jest jeszcze weselej. Więc gdy wkradł się również w życie sióstr Sam i Eve wiedziałam, że może być tylko lepiej.

Eve od zawsze marzyła o wielkiej rodzinie. Gromadka dzieci i kochający mąż były dla niej spełnieniem marzeń. W przeciwieństwie do siostry, która zdecydowanie wolała życie wolnego strzelca. Sam wybrała karierę dziennikarską i porzuciła założenie rodziny na rzecz sławy. Dzięki dwóm wydanym książką świat dowiedział się o jej talencie. Dlatego przeżywając swoje dziesięć minut nie potrafiła zrozumieć dlaczego Eve tkwi w bierności żyjąc z Liamem, który nie wykazywał szczególnego zainteresowania związkiem. W dodatku chłopak Sam namawia ją do małżeństwa... Jak wybrnąć z całej tej sytuacji?

Melissa Hill zabazowała na znanym już od dawna motywie rodzinnym. Dwa odrębne światy połączone więzami krwi stanęły po dwóch stronach barykady, a jednak jakby w podobnych sytuacjach. Obie kobiety spełniły się na swój sposób, choć żadna do końca nie osiągnęła tego o czym marzyła w pełni. Ku zdziwieniu wszystkich pewnego dnia Sam wpada na zaskakujący pomysł - zamieni się na kilka dni miejscami z Eve, by jej młodsza siostra mogła w końcu wyjechać na zasłużony odpoczynek. Pomysł trafiony jeśli chodzi o siostrzaną relację, jednak czy nie nazbyt spontaniczny skoro kobieta nie ma pojęcia o życiu w rodzinie? Zamiana ról jednak wywraca ich życie do góry nogami i pomaga podjąć decyzje o których nigdy dotąd nie myślały. Jedna decyzja bardzo szybko wprowadza do ich życia niezbędny chaos by rozwiązując go mogły w końcu odnaleźć szczęście.

"Dowiesz się ostatnia" to powieść obyczajowa, oparta na rodzinnych więziach. To chyba najmocniejsza strona tej historii: siostrzana nić porozumienia pomiędzy Sam i Eve, które chociaż wyznaczyły w swoim życiu różne priorytety, starają się rozumieć siebie nawzajem. Prostym, klarownym językiem Hill pokazała czytelnikowi zakamarki codziennego życia - nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. I wcale nie trzeba trwać w sytuacji, na którą się nie godzimy, bo zawsze jest jakieś rozwiązanie. To ciekawa, dobrze napisana powieść do której warto zajrzeć w pierwszej wolnej chwili. Kto wie, może i Wy wyciągniecie z niej pewną lekcję?

6 komentarzy:

 1. Ja jeszcze nie znam tej autorki, ale skoro polecasz to może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie nie mam ochoty na takie książki, ale może w przyszłości, bo też nie czytałam żadnej książki autorki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie ta pozycja... Myślę, że takie odwrócenie ról jest ciekawym pomysłem, a mimo że dość często spotyka się je, to ja jeszcze nie miałam z nimi styczności :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dowiesz się ostatnia - przez tytuł myślałam, że to historia o zdradzie. Tym lepiej, że się pomyliłam. Z chęcią się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Obiecująco przedstawiłaś tą książkę :) Z chęcią bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń