środa, 9 maja 2018

"Kiedy zniknę" & "Kiedy wrócę" Agnieszka Lingas-Łoniewska

"Kiedy zniknę" Agnieszka Lingas-Łoniewska, Wyd. Novae Res, Str. 308
"Kiedy wrócę" Agnieszka Lingas-Łoniewska, Wyd. Novae Res, Str. 304

"No widzisz, świat się zmienia, ludzie też."

Dramaty z przeszłości, trudne decyzje i niespełnione nadzieje - oto przepis na dylogię, dwutomową serię od której nie sposób się oderwać i którą - nie można inaczej! - nie tylko należy uzupełnić od razu w dwie obowiązkowe części, by historia była kompletna, ale i przygotować zapas chusteczek, który stanie się naszym towarzystwem na długie godzin pięknej, poruszającej lektury.

"Kiedy zniknę" i "Kiedy wrócę" to nietypowy projekt - historia rozbita na dwie części tak mocno połączone ze sobą wydarzeniami oraz bohaterami, że stanowiące jedną kompletną całość. Od samego początku należy trzymać pod ręką drugą cześć, by od razu po skończonej jednej lekturze zbabrać się za drugą, ponieważ inaczej nie można: zrozumiecie to sami, kiedy w finale "Kiedy zniknę" emocje będą chciały rozsadzić Waszą głowę i serce. 

Chociaż fabuła obu tomów to ukłon w stronę fanów powieści New Adult, o problemach młodych bohaterów, tak naprawdę w tej historii odnajdzie się każdy, bez względu na wiek. Przepełniona mieszanką przeróżnych emocji historia niesie ze sobą pokłady realizmu i ponadczasowych prawd, które rozumiane są w każdym pokoleniu i to łączy - przekonanie, że młodzież tak inteligentna, jak przedstawiona w powyższej serii jest szansą na budowanie wartościowego społeczeństwa. To wszystko dostrzegalne jest na podstawie głównych bohaterów, którzy obarczeni zasadami wyznaczonymi przez otaczające ich społeczeństwo muszą walczyć z niespisanymi zasadami rodziców i akceptować zarzuty własnych rodzin, podporządkowując się im bez słowa sprzeciwu. Jednak wedle zasady - to co zakazane kusi najbardziej, sprawia że przyjaciele spędzają co raz więcej czasu we własnym towarzystwie i odkrywają sekret przeszłości, który jasno mówi skąd pojawiła się niechęć ich rodziców. Poznana tajemnica pozwala na zmiany, które do tej pory nigdy nie były możliwe.

Wiele można by pisać o powyższej serii, ale to dramaty przeszłości stanowią tu największą przyjemność. Na podstawie niezwykle wiarygodnych bohaterów obdarzonych paletą barwnych osobowości i przekonań, przez fakt pochodzenia z różnych warstw społecznych, autorka stworzyła wielowarstwową powieść idealnie łączącą ze sobą wszystkie motywy, która intryguje, kusi i zapewnia wiele godzin niezapomnianej przygody. Obie książki dotykają traumatycznej przeszłości, powrotu do demonów, które od lat nie pozwalają o sobie zapomnieć i za sprawą powiewu młodzieńczej odwagi motywowanej przyjaźnią oraz miłością pozwalają na stopniowe odkrywanie tajemnic. Wszystko to utrzymane jest w swobodnym stylu autorki, która dla złagodzenia wszechobecnego napięcia wprowadziła drugoplanowe wątki miłosnych uniesień oraz pomniejsze problemy bohaterów by w pełni oddać ich osobowości i pozwolić przyjrzeć się każdemu z nich z bliska.

Dramat wydarzeń i powiew literatury młodzieżowej to stały klimat historii "Kiedy zniknę" oraz "Kiedy wrócę". Przepełniona całą masą sprzecznych emocji dylogia wzrusza, intryguje i porusza do głębi. Wraz z bohaterami poddałam się zaproponowanej przez autorce sztuce ułożenia porozrzucanych przez lata elementów rodzinnej układanki i poczułam wielkie zaskoczenie, gdy rozwiązanie stanęło przede mną w pełnej krasie. Powyższa dylogia niesie ze sobą niesłychanie mądre przesłanie - każdy z nas jest równy i nikt nie ma prawda oceniać nas na zasadzie osiągniętego statusu a błędy rodziców nigdy nie powinny być kartą przetargową w życiu ich dzieci. Oto przed Wami inteligentna powieść z autentycznymi bohaterami i wiarygodną treścią, od której nie ma się ochoty odchodzić nawet na moment. Mnóstwo emocji i jeszcze więcej dobrej historii to kolejny przepis na sukces Agnieszki Lingas-Łoniewskiej.

28 komentarzy:

 1. Sam pomysł na książkę był fajny. No i ten motyw tajemnic z przeszłości rodziców bohaterów. Ale niestety raziło mnie w oczy, że zaczęli łączyć się w pary, ledwo zaczęli ze sobą chodzić i już pojawiało się wyzwanie miłości :/ nie kupiłam tego totalnie. Ale sama lektura w porządku :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, to może nie wszystkim przypaść do gustu :)

   Usuń
 2. Jestem bardzo ciekawa! Co prawda, często znajduję jakieś wady w książkach autorki, ale nigdy nie mogę przejść koło nich obojętnie. Zobaczymy, jak będzie z tą, ale zapowiada się bardzo fajnie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem to jedna z ciekawszych propozycji autorki, więc jestem ciekawa jak ją odbierzesz :)

   Usuń
 3. Czytałam ostatnio "Szósty. Po latach" tej pisarki i wiem, że chętnie będę sięgać po jej kolejne książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, ja również byłam zachwycona "Szóstym" :)

   Usuń
 4. Nie mogłabym nie przeczytać.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie jestem w trakcie "Kiedy zniknę" ;) Cenię pióro autorki i póki co jestem bardzo zadowolona. Jestem też bardzo ciekawa finału. Ta nienawiść rodziców bohaterów mocno mnie intryguje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie obie powieści są bardzo emocjonujące i aż niemal tym przytłaczające :) Finał może Cię zaskoczyć :)

   Usuń
 6. Chciałabym niedługo poznać twórczość tej autorki. Jestem bardzo ciekawa jej książek. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że uda Ci się z nimi szybko zapoznać ;)

   Usuń
 7. Dla fanów twórczości autorki to na pewno lektura obowiązkowa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książki tej pisarki niespecjalnie do mnie trafiają, więc mimo pozytywnej recenzji, raczej nie będę ich szukać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dziękuję za wspaniałą recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja ogromnie dziękuję za wspaniałą historię :)

   Usuń
 10. Strasznie podobają mi się przede wszystkim okładki tych książek. Coś w sobie mają co przyciąga mnie do nich. Po za tym ja bardzo lubię New Adult i czuję, że to historia dla mnie. Na pewno więc je przeczytam, jak tylko wpadną mi w ręce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trochę inna powieść, New Adult ale w świeżym wydaniu :)

   Usuń
 11. Obydwa tomy już zamówiłam w bibliotece i mam nadzieję, że będę mogła odebrać je jednocześnie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię czytać książki z gatunku New Adult, bo można przy nich oderwać się dobrze od codzienności. Agnieszkę Lingas-Łoniewską raczej kojarzę z takich bardziej kryminalnych tytułów. Pierwszy raz z tą autorką i novae res miałam przy okazji Piętna Midasa. Ciekawym zabiegiem były tam dwa zakończenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka generalnie pisze bardzo dobrze i ma już na swoim koncie kilka niezłych New Adult :) Ta dylogia jednak moim zdaniem jest najlepsza w jej dorobku :)

   Usuń