niedziela, 23 grudnia 2018

"Lwowski ptak" Piotr Tymiński

"Lwowski ptak" Piotr Tymiński, Wyd. Novae Res, Str. 378

"Nawet wojna o piękne ideały jest brudna i pełna złych decyzji."

Tylko zaangażowany w wielką tragedię człowiek potrafi potwierdzić ogrom zniszczeń. Tylko otwarty umysł jest w stanie podjąć się walki. Ale czy dziecko może mieć w sobie więcej odwagi niż dorosły?

Są takie powieści, które wnoszą do naszego życia coś więcej niż pustą treść i bez wątpienia najnowsza propozycja od Piotr Tymińskiego zalicza się do tej grupy. To dojrzała i świadoma lektura przepełniona prawdą o której powinnyśmy pamiętać i która nawiązuje do istotnych dla naszej historii wydarzeń.

Tońka, główna bohaterka powieści ma zaledwie piętnaście lat a już potrafi świadomie opowiadać o swoim wielkim patriotyzmie. Dlatego, by podkreślić swój protest przeciwko zawładnięciu polskim Lwowem przez Ukrainę, przyłącza się do walczącej młodzieży. Jednak nikt nie bierze na poważnie jej zaangażowania. A już na pewno nie dowództwo, które odsyła ją do roli sanitariuszki. Nikt jednak nie docenił tej dziewczyny. Bez wahania, bez zbędnych emocji przebiera się za chłopaka i pod przybranym imieniem dostaje się do liniowych oddziałów. Nie jest przekonana czy wygra, ale na pewno nie porzuci walki. 

Patriotyzm i bohaterstwo to podstawowe atuty tej powieści. Nie nachalnie, nie natarczywie a z wyczuciem i szczerością autor pokazuje drogę naszych przodków, drogę którą w przeszłości podjęły setki dzieci, które nie pozostawały bierne aktualnej sytuacji. Chciały walczyć w imię miłości do swojego kraju i z podziwu godną odwagą stanęły naprzeciwko nieprzyjaciela. Autor w fantastyczny sposób ujął cały tragizm tej sytuacji, tą trudną drogę, która nie zawsze miała szczęśliwe zakończenie, a która powinna stanowić wzór do naśladowania dla każdego z nas.

Chociaż powieść opiera się na faktach historycznych, nie jest w żadnym wypadku nużąca. Świadomy styl i lekka ręka w kreowaniu miejsc, wydarzeń oraz bohaterów, pozwoliła autorowi zakreślić wiarygodny, pełnowymiarowy obraz dramaty rozgrywającego się w życiu głównej bohaterki. Młoda Tońka budzi podziw w każdym czytelniku: ujmuje determinacją, przekonuje chęcią walki, zaskakuje brakiem strachu, który przecież na pewno nie odstępował jej na krok. A mimo wszystko działa, atakuje, nie pozostaje bierna. I chwyta za serce listami do swojego brata, których nigdy nie wysłała, bo nie miała pojęcia gdzie przebywa jej rodzina.

Pokuszę się o stwierdzenie, że "Lwowski ptak" to książka, która idealnie odnalazłaby się w roli lektury szkolnej. Jest cudowna, dojrzała i głęboka. Z przesłaniem o którym każdy z nas powinien pamiętać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by czytać ją dziś samemu, ze świadomością prawdy kryjącej się za każdym słowem. Bo to powieść, którą każdy Polak powinien przeczytać - wyjątkowa i pełna emocji podróż w czasie. To także powieść o wielkim bohaterstwie, patriotyzmie i honorze: o wartościach, o których musimy pamiętać. O ludziach, o których nie możemy zapomnieć.

11 komentarzy:

 1. Takie powieści to ja lubię. Na pewno sięgnę w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie zabieram się za lekturę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem takim gatunkiem zbytnio zainteresowana :/
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki tego autora, zawsze pozostawiają po sobie trwały ślad w moim sercu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam. Jestem pod wrażeniem szczegółowości autora :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto od czasu do czasu dać szansę takim głębokim treściom. Ja tym razem rezygnuję, ale może kiedy będę szukała czegoś ambitniejszego, przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od dawna mam ją na liście do przeczytania :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję za świetną recenzję.

  OdpowiedzUsuń