niedziela, 20 stycznia 2019

"Zamiana" Rebecca Fleet

"Zamiana" Rebecca Fleet, Tyt. oryg. The House Swap, Wyd. Marginesy, Str. 320

"Tak wygląda życie. Podajemy cierpienie dalej, rozciągamy je, rozcieńczamy. Czekamy, aż tak bardzo się rozwodni, że stanie się prawie niewyczuwalne."

Nadszedł czas, by rozpocząć wszystko od nowa. Chcieli spróbować jeszcze raz, by nigdy nie żałować. Nie spodziewali się jednak, że rozpoczęli coś, co niosło miano tragedii.

Nie jest łatwo trafić na powieść z gatunku thrillera psychologicznego, który już od pierwszych stron wciągnie czytelnika do niebanalnej intrygi i zapewni mu wiele godzin doskonałej zabawy. Jednak raz na jakiś czas zdarza się taka historia w dorobku cenionych pisarzy. Jednak czy można mówić o powodzeniu, gdy otrzymujemy literacki debiut? Czy pierwsze kroki autora są jego przejściem w dalszej karierze, czy może już zapewniają nas, że trzyma on w swoich rękach prawdziwy skarb? Bywa różnie, ale bez wątpienia Rebecca Fleet pozytywnie zaskoczyła mnie swoją pierwszą, wyjątkowo dobrze napisaną książką.

Caroline i Francis postanowili rozpocząć swoje życie na nowo. Związek, który przeżywał wielki kryzys miał otrzymać nowe miejsce, które być może okaże się zbawienne dla ich dalszej relacji. Uciekając od zgiełku miasta zamienili swoje mieszkanie na elegancki dom na drogim przedmieściu Londynu. Tylko na tydzień, by odetchnąć i pomyśleć. Jednak Caroline wie, że to wszystko jest zbyt piękne. Coś wisi w powietrzu, tylko nie potrafi jeszcze zrozumieć gdzie tkwi problem. Czy przeszłość powraca do niej ze zdwojoną siłą? Czy nadszedł czas na rozliczenie się z błędami, które kiedyś popełniła?

Pierwszoosobowa narracja pozwala głębiej wejść w umysł głównych bohaterów i zrozumieć ich myśli oraz poczynania. W dużej mierze to Caroline przejmuje pałeczkę nad opowiadaną historią, ale niewielka ilość rozdziałów poświęconych relacji Francisa wystarcza, by w pełni oddać jego intrygującą kreację. I chociaż główni bohaterowie fantastycznie wypadają na tle niedomówień i wiszącej w powietrzu tajemnicy, to wzmianki tajemniczej osoby, która w finale odegra konkretną rolę sprawiają, że podczas lektury czytelnik odczuwa na swojej skórze dreszcz przerażenia.

Przede wszystkim głównym atutem powieści jest klimat i tajemnica, które wzajemnie się przenikają. Nerwowa atmosfera, pojedyncze znaki, bohaterowie, którzy coś ukrywają - wszystko mówi nam, że dzieje się coś niedobrego, że niedługo z mroków przeszłości wyskoczy prawdziwy dramat, a kolejne sygnały wskazują, że nie będzie to miła historia. Wszystkie elementy budują fantastyczny thriller psychologiczny od którego nie sposób się oderwać, ponieważ poznanie rozwiązania zagadki staje się dla nas centralnym punktem tej historii.

"Zamiana" to książka, która zaskakuje pomysłem i wykonaniem. Gdybym nie wiedziała wcześniej, że to debiut autorki, nawet przez myśl nie przeszłoby mi, że to jej pierwsze kroki na literackiej scenie. Rebecca Fleet rewelacyjnie wykreowała oryginalne charaktery swoich bohaterów, pokazała różnorodność i uciekła od rutyny. Nawiązała do błędów i konsekwencji, przekazując historię, która wydaje się przerażająco prawdziwa. Co wydarzyło się dwa lata wcześniej? I dlaczego ma to tak duży wpływ na teraźniejszość? W lawinie sprzecznych emocji i ślepych zaułków odnajdziecie historię, która pozytywnie Was zaskoczy!

7 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie udane debiuty. Zapisuję sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mocno chciałabym przeczytać ten tak ciekawy debiut. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie zapoznam się z tą książką w wolnym czasie :D
  Pozdrawiam ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawilas mnie ta książka. Chętnie po nią sięgne :) pozdrawiam :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Trudno o udany debiut, a ten zapowiada się obiecująco ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio mamy bardzo dużo ciekawych debiutów...

  OdpowiedzUsuń