niedziela, 24 lutego 2019

"Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz" Hans Joachim Lang

"Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz" Hans Joachim Lang, Tyt. oryg. Die Frauen von Block 10. Medizinische Versuche in Auschwitz, Wyd. Marginesy, Str. 368

"O tym, co się wydarzyło w Auschwitz, wiedzą tylko ci, którzy tam byli."

Czasami niewiedza jest darem. Czasami zapomnienie bywa zbawienne. Jednak czy można zapomnieć o czymś co tak boleśnie odznaczyło się w pamięci?

Powyższa książka to nowe, rozszerzone wydanie, które porusza do głębi. Z głębią przekazu i bez żadnych upiększeń opowiada o ginekologicznych eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz. Sama zapowiedź tematu potrafi szokować i budzić skrajne emocje. Jednak dopiero znajomość tekstu sprawia, że nieświadomy czytelnik staje oko w oko z ponurą, brutalną przeszłością. 

To co wydarzyło się w Auschwitz wiadome jest tylko tym, którzy tam przebywali. To oni dziś przekazują nam świadectwo podparte słowami, które szokuje tak bardzo, jak to tylko możliwe. Bezwzględność, okrucieństwo, wyzbycie się człowieczeństwa - to wciąż podstawowe zwroty, które słyszymy z ust poszkodowanych. Jednak wciąż potrzebujemy tej wiedzy, wciąż musimy powracać do tych wydarzeń, by wiedza ta nie przepadła. Abyśmy zawsze pamiętali. Chociażby o tych kobietach, które padły ofiarą szaleńca ginekologa, który bez zahamowań przeprowadzał eksperymenty w swojej dziedzinie na blisko ośmiuset kobietach. Przeżyło trzysta, które odważyło się głośno powiedzieć o piekle, które przeszły.

To wyjątkowa książka. Nie tylko pod względem ważnych faktów, ale i samej formy przekazu. Chociaż przybiera formę opisującą konkretne, prawdziwe wydarzenia przepełniona jest masą skrajnych emocji, przez co obraz nie traci na ostrości, nie nuży jedynie zbieraniną suchych informacji a żyje w sercu i głowie czytelnika nawet na długo po skończonej lekturze. 

Na każdej stronie dostrzec można prawdę płynącą z czytanych słów podpartą dowodami, które akurat w tej sytuacji okazały się niezbędne. Ciężko bowiem uwierzyć w autentyczność informacji, które otrzymujemy przez ich przerażający wydźwięk. Wszystko zaczęło się w tytułowym Bloku 10, miejscu które gromadziło kobiety wytypowane do eksperymentów. Nieświadome działań ani ich konsekwencji zmuszane były do fantazyjnych zabiegów sterylizacyjnych samozwańczego ginekologa oraz wielu innych absurdalnych zabiegów, które niczego nie wnosiły.

Bez wątpienia to wstrząsająca lektura. Uważam jednak, że nie można przejść obok niej obojętnie. Mimo strachu przed tym co zamknięte zostało na stronach powieści Langa obowiązkiem jest poznać dramat kobiet, których nikt nie pytał o zdanie. "Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz" to także umiejętne połączenie tekstu z konkretnymi faktami. W tej książce dowiecie się nie tylko jakie działania zostały podjęte, ale co stało się z bohaterkami oraz ich oprawcami. Bliżej przyjrzycie się tematom tabu w obozowych warunkach - relacjom damsko-męskim oraz homoseksualizmowi. Zatem do dzieła: poznajcie prawdę o przeszłości. Przygotujcie się jednak, że spadną na Was nieoczekiwane emocje z którymi naprawdę ciężko będzie sobie poradzić. Wiem to z własnego doświadczenia.

7 komentarzy:

  1. Na pewno przeczytam, choć wiem, że łatwo nie będzie. Uważam, jednak, że tego rodzaju książki, należy i warto czytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na taką wstrząsającą książkę muszę mieć odpowiedni nastrój.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wierzę w to, że książka budzi emocje. Mnie zawsze takie historie bardzo wzruszają i długo o nich pamiętam. Wierzę, że ta jest również warta odkrycia.

    OdpowiedzUsuń
  4. O tej książce słyszałam już wiele dobrego. Bardzo jestem jej ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam już tę książkę w planach czytelniczych, ale nie wiem kiedy po nią sięgnę, bo na taką poruszającą, a wręcz tragiczną lekturę, muszę mieć odpowiedni nastrój...

    OdpowiedzUsuń
  6. Dodałam właśnie na Legimi. Słyszałam o tej książce kiedyś, ale wiedziałam, że nakład się wyczerpał i nie chciałam więcej o niej czytać, skoro była nie do zdobycia. Ale teraz koniecznie muszę się z nią zapoznać, ale raczej nie teraz, chyba nie mam psychicznie siły na tak ciężki temat.

    OdpowiedzUsuń