niedziela, 21 czerwca 2020

"Pójdę za tobą wszędzie" Agata Przybyłek

"Pójdę za tobą wszędzie" Agata Przybyłek, Wyd. Czwarta Strona, Str. 400

Między dwojgiem tak różnych, a jednocześnie tak podobnie samotnych ludzi rodzi się prawdziwa przyjaźń.

Są takie powieści przy których czas się zatrzymuje i bez wątpienia książki Agaty Przybyłek właśnie do nich należą. Autorka pisze w gatunkach obyczajowym, romantycznym a czasem też subtelnie komediowym, ale za każdym razem jej historie są realne, wiarygodne i jakby żywcem wyciągnięte z prawdziwego życia.

"Pójdę za tobą wszędzie" to już siódmy tom serii, która sama autorka określa tą "z domkami". To zasługa charakterystycznych okładek na której zawsze widnieje jakiś dom a ja za każdym razem, gdy czytam na profilu społecznościowym Agaty, że pisze kolejną część do cyklu z domkami to od razu zaczynam dzień z pozytywnym nastawieniem.

Książki śmiało możecie czytać bez zachowania chronologii, ale jestem pewna, że wystarczy jedna powieść, by przekonać Was do szybkiego nadrobienia zaległości. Nie ma znaczenia czy jest to pierwsza, czwarta czy właśnie siódma (aktualna) część - każda trzyma wysoki, dopracowany poziom pięknej, przejmującej, życiowe i ludzkiej historii.

Autorka pisze lekko, obrazowo i bardzo emocjonalnie. Do jej historii wkrada się wiele ludzkich problemów z którymi każdy z nas bez problemu może się utożsamić a najnowsza bohaterka Kaja to dziewczyna, która równie dobrze mogłaby mieszkać tuż obok nas. Życie nie było dla niej łatwe przez co przyszło jej stawić czoła wielu problemom, ale nie załamała się, walczyła, dla siebie i swojego dziecka, które jak się okazało - właśnie było w drodze. Nie chciała być samotną matką, więc zdecydowała się porzucić dotychczasowe życie i przenieść się do mężczyzny, którego nawet nie kochała. Ale czy taka decyzja na pewno będzie dobra dla jej przyszłego dziecka?

Agata Przybyłek skonfrontowała ze sobą dwa światy: Kaję, która nie wie jakie decyzje będą dla niej najlepsze w przyszłym życiu oraz starszego pana Kazimierza poznanego w bibliotece. Pokochałam go całym sercem. Ciepły, uroczy staruszek opowiedział przejmującą, emocjonującą opowieść o miłości w czasach wojny, gdy swoją wielką miłość ujrzał w jednej z więźniarek. Piękna historia! Muszę przyznać, że miałam łzy w oczach, gdy o tym czytałam a nie tylko Kaja wyciągnęła wnioski z jego opowieści.

Historia przyjaźni pokoleniowej, motyw nieszczęśliwej miłości, strach przed urodzeniem dziecka w samotności. Autorka porusza wiele trudnych i ważnych jednocześnie motywów a "Pójdę za tobą wszędzie" jednocześnie okazuje się wspaniałą powieścią obyczajową w której prawdziwe życie odgrywa pierwsze skrzypce. Po raz kolejny Agata Przybyłek udowodniła jak wielki talent w niej drzemie i jak pięknie potrafi przelewać na papier to co powstaje w jej głowie.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam książki tej autorki więc na pewno te przeczytam :)
    Pozdrawiam 😀
    www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię książki tej autorki i na pewno poznam tę historię. 😊

    OdpowiedzUsuń