czwartek, 4 marca 2021

"Księga dwóch dróg" Jodi Picoult

 "Księga dwóch dróg" Jodi Picoult, Tyt. oryg. The Book of Two Ways, Wyd. Prószyński i S-ka, Str. 520
 

 Kim byśmy byli teraz, gdyby nasze życie potoczyło się zupełnie inaczej?

Dawno nie czekałam tak bardzo na żadną powieść, jak na najnowszą propozycję od Jodi Picoult. Uwielbiam jej styl, podejście do fabuły oraz wspaniałą kreację bohaterów, ale nade wszystko cenię sobie jej inspirację prawdziwym życiem oraz realność oddawanych wydarzeń. Do tej pory żadna książka spod jej pióra mnie nie zawiodła, a "Księga dwóch dróg" tylko potwierdza ogromny talent tej autorki.

Jodi Picoult bardzo trafnie podejmuje otaczające nas problemy. Każda jej powieść jest szczera, błyskotliwa i piekielnie prawdziwa, przez co trafia prosto do serca czytelnika i pozostaje w nim na długo po skończonej lekturze. To ta autorka pokazała mi wartość powieści obyczajowych, to ona również udowodniła mi, że prosty temat można podjąć w niecodzienny sposób. Właśnie dlatego pozostanę jej największą fanką już na zawsze.

W fabule swojej nowej książki, Jodi Picoult nawiązuje do zaskakującego tematu i intryguje czytelnika już od pierwszych stron. Przedstawia nam bowiem Dawn Edelstein, która jest kobietą niosącą wsparcie tym, którzy tego potrzebują. Pomaga uporządkować długo odkładane sprawy i właśnie na rzecz tego zajęcia porzuciła swoje ustabilizowane życie. Jednak pewnego dnia i Dawn przyjdzie stanąć na rozdrożu oraz zmierzyć się z prywatną tragedią, która całkowicie odmieni jej poglądy. Decyduje się przez to powrócić do Egiptu, by kontynuować badania nad Księgą Dwóch Drug,  najstarszym na świecie przewodnikiem po zaświatach, a także odnaleźć zapomnianą miłość.

Znam wszystkie powieści Picoult i sądzę, że ta należy do najbardziej oryginalnych. Do tej pory autorka bardzo mocno stąpała po ziemi podejmując trudne problemy, z którymi każdy z nas mierzy się na co dzień. Tym razem jednak jej historia, choć równie wiarygodna i prawdziwa, mierzy się również z subtelnym klimatem nierealności, balansowania na granicy życia i śmierci. Muszę przyznać, że ten zabieg okazał się bardzo trafionym pomysłem, bo chociaż czytałam powieść przede wszystkim dla Dawn, którą ogromnie polubiłam, to z ciekawością śledziłam rozwiązanie otaczających jej życie motywów.

"Księga dwóch dróg" to niebanalna powieść, którą czyta się z zapartym tchem. Cieszę się, że po raz kolejny autorka postawiła na dość pokaźną liczbę stron, ponieważ opisywana historia szybko się nie skończyła a bohaterowie zabrali mnie w niezapomnianą podróż, którą mogłam kontynuować przez wiele wspaniałych godzin. Masa emocji, zaskoczeń i dających do myślenia wyborów ponownie utwierdziła mnie w przekonaniu, że Jodi Picoult nie ma sobie równych.

10 komentarzy:

 1. Chętnie poznam autorkę od tej książki. Fabuła mogłaby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak ja dawno nie czytałam książki autorki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Me da mucha curiosidad leer sobre esta autora
  xx

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawie piszesz o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jeszcze nie czytałam żadnej książki tej autorki, ale wiem kto jest jej fanką. Muszę jej o niej powiedzieć. Możliwe też, że o niej wie.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety nie znam jeszcze twórczości autorki, ale zaciekawiłaś mnie. Lubię, gdy autorzy w niebanalny sposób pokazują różne problemy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie miałam okazji się z pisarką zapoznać, może zacznę właśnie od tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dawno nie czytałam niczego tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię twórczość tej autorki i tę książkę również chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze nigdy nie zawiodłam się na twórczości tej autorki. Zachwyca mnie za każdym razem, wciąż na nowo.

  OdpowiedzUsuń