środa, 3 marca 2021

"Wystarczy chcieć" J.B. Grajda

 "Wystarczy chcieć" J.B. Grajda, Wyd. Muza, Str. 352
 

Ta zmysłowa książka o świecie pełnym namiętności, intryg, kłamstwa i samotności opowiada o tym, że wystarczy tylko chcieć, aby pozbyć się duchów przeszłości i rozpocząć nowe, lepsze życie. 

 

J.B. Grajda, autorka poczytnych powieści romantycznych, przychodzi do nas z kolejną propozycją w tym klimacie. Czy jej odważna, namiętna lektura przekona do siebie czytelniczki i pozwoli im inaczej spojrzeć na niektóre sprawy?

Myślę, że taki był zamysł autorki. Nie chciała jedynie napisać zwykłej historii a pozwolić, by czytające ją kobiety dostrzegły coś więcej w głównej bohaterce, która za wszelką cenę walczyła o siebie i realizację swoich marzeń. I chociaż sytuacja w jakiej się znalazła nie jest typowa, trudno się z nią utożsamić czy nawet czasami ciężko to wszystko pojąć, to mimo wszystko widać w tym konkretne przesłanie do przeczytania pomiędzy wierszami.

Patrycja, główna bohaterka, pracuje jako ekskluzywna call girl. Jako szef dla samej siebie może pozwolić sobie na wybieranie jedynie tych mężczyzn, którzy wydają się najbardziej bogaci. Nie narzeka, nie stroi fochów, podejmuje się pracy i cieszy się z poukładanego życia. Chociaż świadomie wybrała spokój, z dala od rodziny i znajomych już niedługo poczuje jak to jest, gdy świat wywraca się do góry nogami. Po wypadku siostry staje się opiekunką siostrzenicy a wówczas zawód, którym się szczyci, będzie musiał przejść radykalna zmianę.

Nie jest łatwo postawić się na miejscu głównej bohaterki, ale za to łatwo zrozumieć jej decyzje czy działania. Żyła jako wolny strzelec, robiła to co chciała, pozwalała sobie na luksus bycia niezależną. Jej fach może budzić kontrowersje, ale przecież każdy człowiek decyduje o sobie sam, prawda? Może nie złapałam z Patrycją szczególnego kontaktu i nie nazwę jej moją ulubioną bohaterką, ale podoba mi się przemiana jaka w niej zaszła na przestrzeni całej fabuły oraz to jak próbowała dostosować się do nowej sytuacji. Lubię niezależność w przypadku bohaterów i to bez wątpienia tutaj otrzymujemy a jedynie narzekać można na nadmiar scen erotycznych, których jest trochę za dużo.

Powieść pisana jest lekko, przystępnie i z emocjami. Nie zabraknie tutaj strachu, niepewności, lęku przed nadchodzącym jutrem. To historia o samotności, zmianach w życiu oraz o sile przynależności do rodziny. "Wystarczy chcieć" na pewno zaskakuje licznymi wątkami, w tym nawet pewnym subtelnym klimatem kryminału i miło spędza się czas w jej towarzystwie. Trochę żałuję, że autorka nie przyłożyła większej uwagi do relacji Patrycji z jej siostrzenicą, bo w końcu był to bardzo ważny wątek, ale całość i tak wypada ciekawie, więc fanom powieści erotycznych z zaskakującym przesłaniem, polecam.

5 komentarzy:

 1. Cieszę się, że mam tę książkę w swojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem na tak, mimo że okladka mnie nieco odpycha.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam w planach czytać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może kiedyś dam jej szansę, ale na razie mnie do niej szczególnie nie ciągnie. Jednak to nie są do końca moje klimaty czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń