środa, 15 września 2021

"Czas skrytobójców" R.J. Barker

"Czas skrytobójców" R.J. Barker, Tyt. oryg. Age of Assassins, Wyd. Papierowy Księżyc, Str. 514


Aby schwytać skrytobójcę, posłuż się innym skrytobójcą...


Uwielbiam kiedy okładka ani opis książki niewiele mi mówią. To znacznie lepiej pozwala mi wgryźć się w temat i polegać wyłącznie na mojej wyobraźni. Dlatego do "Czas skrytobójcy" podeszłam z otwartą głową oraz bez żadnych oczekiwań, może jedynie liczyłam na dobrą historię. I wiecie co? Podczas czytania bawiłam się wybornie!

Nie jest to gatunek, w którym dobrze się odnajduję. Nie jest to również historia po którą sięgnęłabym w pierwszej kolejności. A jednak świeżo po lekturze z dumą stawiam ją na półce moich ulubionych. Ogromie cenię sobie takie literackie zaskoczenia, szczególnie pisane w tak dobrym i smacznym stylu. Oczarowana fabułą, klimatem oraz cudowną kreacją bohaterów zachęcam Was do sięgnięcia po pierwszy tom tej wyjątkowej serii, bo jak widzicie - łamie ona granice i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Fabuła opowiada o losach Girtona, postaci bardzo nietypowej i na pierwszy rzut oka niepozornej. Pozory jednak potrafią zmylić każdego, ponieważ jak się okazuje to również wyszkolony zabójca. W dodatku bardzo dobry w swoim fachu. Nie mniej nowa misja Girtona okaże się przełomem w jego karierze i w dodatku nie będzie tym co mu znane. Czas zweryfikuje wszystkie jego umiejętności a nowa przygoda okaże się niebezpieczna oraz inspirująca.

Wspaniały styl, barwne opisy i smaczne poczucie humoru, które uwielbiam w książkach a na dokładkę fabuła z mocną dawką angażującej wyobraźnię przygody. Bawiłam się wybornie podczas czytania a trochę ponad pięćset stron zleciało mi nawet nie wiem kiedy. Historia jest zaskakująca, nieoczywista, ma liczne zwroty, które wpływają na dalszy przebieg fabuły oraz zrywa z przyjętymi schematami przez co czyta się to jednym tchem. Pierwszoosobowa narracja nastoletniego bohatera pozwala nam zbliżyć się do wszystkich jego emocji a całość przypomina szczegółową baśń będącą dopiero wprowadzeniem do całej serii, więc nawet sobie nie wyobrażam co może dziać się dalej.

Spokojna, ale bogata w emocje oraz dynamiczną akcję, zabiera nas w sam środek nieoczywistych wydarzeń. Ciekawe życie głównego bohatera intryguje od początku do końca a tym samym "Czas skrytobójców" zmienia się w lekturę od której nie sposób się oderwać. Jestem zachwycona pomysłowością R.J. Barker i napiszę tylko - poproszę więcej!

6 komentarzy: