sobota, 26 listopada 2022

"Panowanie smoka" Linda Antonsson, Elio M. García jr. , George R.R. Martin

"Panowanie smoka" Linda Antonsson, Elio M. García jr. , George R.R. Martin, Tyt. oryg. The Rise of the Dragon. An illustrated history of the Targaryen dynasty. Volume one, Wyd. Zysk i S-ka, Str. 352


Ten piękny wizualnie przewodnik – zawierający ponad sto pięćdziesiąt kolorowych ilustracji – stanowi znakomite wprowadzenie do historii dynastii Targaryenów, sławnej rodziny stojącej w centrum nowego serialu HBO "Ród smoka", prequela "Gry o tron".


Lubicie twórczość George'a R.R. Martina? Jesteście fanami serialu Gry o tron? Dobrze się składa! Właśnie pojawił się pierwszy tom ilustrowanego przewodnika wprowadzającego nas od podstaw do historii dynastii Targaryenów.

Na podstawie twórczości autora wyrosła cała historia Gry o tron czy jej późniejszego sequela Ród smoka. Dynastia przez stulecia zasiadała na Żelaznym Tronie Westeros a ich smoki panowały na niebie, więc nic dziwnego, że narodziło się w tym wszystkim wiele intryg, tajemnic oraz pobocznych wydarzeń. "Panowanie smoka" podejmuje się próby opowiedzenia historii smoczych lordów od podboju Westeros przez Aegona Targaryena aż po osławiony Taniec Smoków.

Przyznaję, że poradnik został stworzony z dbałością o szczegóły. To wielkie tomiszcze zamyka w sobie wiele cudownych ilustracji oraz ważnych dla każdego fana informacji, które nie pojawiły się nigdzie wcześniej. Zostajemy więc wzbogaceni o nową wiedzę, pojawiają się intrygujące fakty a całość przypomina ciąg fabularny aniżeli klasyczny poradnik. Bałam się, że zostanie zrzucony na mnie stos niepotrzebnych informacji a jednak autorzy w klarowny, przejrzysty sposób ujęli wszystko co niezbędne, pozostawiając jeszcze sporo miejsca na kolejne informacje.

Rodzina Siedmiu Królestw zyskuje w naszych oczach a chętni do zapoznania się z poradnikiem nie muszą wcale znać wcześniejszych książek chociaż znajomość serialu na pewno się przyda. To jednak spora zachęta do tego, by nadrobić zaległości, ponieważ ponad trzysta stron kusi barwnością przekazu, nowym, zupełnie innym światem, magią miejsc, wydarzeń oraz charyzmą smoków. Bawiłam się lepiej niż dobrze przerzucają kolejne karty tej książki i pozostaję pod ogromnym wrażeniem zgormadzonej tutaj wiedzy. Aż trudno powiedzieć, że to wszystko zostało stworzone na potrzeby chwili, na rzecz fabuły książki czy serialu, ponieważ wiele w tym prawdy, szczerości i poczucia, że być może w przeszłości coś podobnego mogło mieć miejsce.

"Panowanie smoka" to bogate kompendium wiedzy, które polecam każdemu zaangażowanemu fanowi Rodu smoka. W całość została włożona wielka praca, która przełożyła się na zaskakującą, w pełni wciągającą przygodę. Jestem ogromnie ciekawa jakie koleje informacje odkryją przed nami następne tomy w serii a tymczasem polecam zaopatrzyć się w niezbędnik lub pomyśleć o sprezentowaniu go najbliższym - naprawdę warto! Książka imponuje wizualnie i merytorycznie, ale przecież w świecie Gry o tron zawsze panował kontrolowany porządek rzeczy. 

8 komentarzy:

 1. Dla fanów to na pewno ciekawa publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, brzmi mega ciekawie! Lubię książki tego typu

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham uniwersum Martina, muszę koniecznie zaopatrzyć się w ten tom :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie poznałabym tą ksiażkę. Zapowiada się świetnie

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie wydana publikacja:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Serial oglądałam, podobał mi się do pewnego momentu, niestety sezon finałowy został spartolony moim zdaniem :( teraz jeszcze zbieram się do czytania sagi, więc chętnie zajrzę też do tej książki

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś utknęłam jeśli chodzi o Grę o Tron ;-(

  OdpowiedzUsuń