wtorek, 13 grudnia 2022

"Nowy wspaniały świat. Powieść graficzna" Fred Fordham, Aldous Huxley

"Nowy wspaniały świat. Powieść graficzna" Fred Fordham, Aldous Huxley, Tyt. oryg. Brave New World, Wyd. Jaguar, Str. 240


Arcydzieło Aldousa Huxleya Nowy wspaniały świat, "jedno z najistotniejszych proroczych dzieł dystopijnych XX wieku” (Wall Street Journal), ukazuje się po raz pierwszy jako powieść graficzna.


Moda na przekładanie najważniejszych powieści w naszym literackim dorobku na komiksowe odpowiedniki wciąż jest aktualna a tym samym poszerza grono odbiorców gotowych na poznanie nie tylko pięknych fabuł, ale i ważnych treści. Tym razem do projektu dołączył "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya a na bazie powieści graficznej kontrastowa historia jeszcze mocniej wpłynęła na wyobraźnię czytelnika. 

Książka i pomysł Huxley to coś co przeraża, ponieważ wydaje się potencjalną wizją przyszłości. Autor stworzył dystopijny świat, w którym perfekcja odgrywa kluczową rolę a w którym idealny człowiek zatraca swoje emocje oraz człowieczeństwo. Początkowo bałam się, że tak ważne przesłanie zostanie umniejszone na bazie graficznego wydania, bo jak przekazać to wszystko co autor miał na myśli tworząc swoją powieść? Na szczęście moje obawy okazały się zupełnie nieuzasadnione, ponieważ nowe wydanie również zmusza nas do czytania pomiędzy wierszami oraz wyciągania konkretnych wniosków.

Książka doczekała się swojego nowego wznowienia w odpowiednim czasie, ponieważ nawet po tylu latach wydaje się aż nazbyt aktualna, szczera i przerażająca wizją. Mówi o kontroli, zatracaniu własnej tożsamości, przejmowaniu władzy przez wszechobecną technologię. To wszystko zamknięte na przestrzeni graficznego wydania odniesie swój ponowny sukces, ponieważ ściągnie do siebie czytelników w każdym wieku, łącząc pokolenia - starsi powrócą do czytanej już klasyki i przełożą ją na współczesność, młodsi odkryją, że w tym wszystkim zbyt dużo jest prawdy opartej na wizji tego co nas czeka.

"Nowy wspaniały świat. Powieść graficzna" to kawał dobrze wykonanej pracy pod każdym względem. Merytorycznie książka wzbija się ponad tłum, wizualnie zaskakuje dopracowaniem. Okazuje się, że ilustracje idealnie oddają ducha powieści Huxleya i sięgają po nieustannie żywe wartości, które być może pozwolą nam inaczej spojrzeć na świat, życie oraz podejmowane przez nas wybory. Lektura obowiązkowa dla każdego, szczególnie w tak pięknym, ujmującym wykonaniu.

3 komentarze:

  1. Miło czytać tak entuzjastyczną recenzję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię takie powieści graficzne. Chętnie zajrzę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno sięgnę po tę historię również w postaci powieści graficznej.

    OdpowiedzUsuń