czwartek, 28 września 2023

"Agentka wroga" Anna Rybakiewicz

"Agentka wroga" Anna Rybakiewicz, Wyd. Filia, Str. 368


Wojna chciała jej wydrzeć ostatnią bliską osobę.


Moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Rybakiewicz nie mogę ocenić inaczej niż nad wyraz udane. Spodziewałam się dobrej historii, ponieważ sama tematyka nasuwa sporą ilość potencjału, ale aby go w pełni wykorzystać trzeba dysponować dużym literackim zapleczem. A bez wątpienia autorka mogła się tym pochwalić serwując opowieść mocną, emocjonalną oraz wpływającą na wyobraźnię.

Zacznijmy od gatunku, ponieważ "Agentka wroga" mimo fabularnej formy mocno bazuje na powieści historycznej. Możemy więc doszukiwać się powiązań z prawdziwym życiem, przekładać losy bohaterów na to co być może wydarzyło się naprawdę i tym mocniej czerpać garściami wrażenia oraz uczucia towarzyszące nam podczas czytania. Utożsamiamy się w bohaterami, śledzimy ich losy z zapartym tchem a także, mając poczucie, że to wszystko nie wzięło się znikąd, na własnej skórze przeżywamy ogrom rozlewającej się tragedii.

Dużo jest książek o podobnej tematyce. Spora liczba lektur zaznajamia nas z obrazem wojny. Nie przywykniemy do tego, ale możemy poszerzać swoją wiedzę, doszukiwać się najlepszych opowieści a także spróbować wyciągnąć wnioski. Na przykładzie tej lektury możemy zatem doświadczyć wszystkiego co zapragniemy, ponieważ autorka z pełnym zaangażowaniem oddała kreacje bohaterów, pokusiła się o dobrze rozwinięty wątek psychologiczny, pokazała jak zmienne bywa życie, niepewne i przewrotne, ucząc nas czerpać z niego garściami w każdej chwili dnia. Nim nadejdzie tragedia, której możemy się spodziewać lub nawet nie, bo czasami bierzemy za pewnik szczęście, które przecież bywa tak bardzo ulotne.

Przenosimy się do roku 1943, do Warszawy. Agentka Abwehry Angela Dremmler ma za zadanie przejść na stronę wroga i wspierać niemiecki wywiad. Jednak nie wszystko idzie po jej myśli i pewnego dnia zostaje pojmana oraz osadzona w łomżyńskim więzieniu. Niemcy stawiają jej warunek a kobieta, by uciec przed śmiercią rozpoczyna psychologiczną grę, by zmylić wroga, zyskać czas oraz zarzucić sieć, której nikt nie dostrzeże. Ryzyko jest ogromne, ale co jej pozostało?

"Agentka wroga" intryguje, pobudza wyobraźnię i nie pozostawia nas obojętnym na wszystko co dzieje się dookoła głównej bohaterki. To książka w pełni przemyślana, zaskakująca i co niecodzienne w tym gatunku: mocno psychologiczna. Anna Rybakiewicz, dokładnie jak Angela, podejmuje grę z czytelnikiem, wabi, kusi, wprowadza gęsty klimat i prowadzi do ekscytującego finału, który mocno zaskakuje. Jak na mój gust to jedna z ciekawych propozycji w tym gatunku, zrywająca ze schematami oraz poszerzająca granice.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz