wtorek, 16 lipca 2013

"Trening konia skokowego" Elmar Pollmann-Schweckhorst

Autor: Elmar Pollmann-Schweckhorst 
Tytuł: Trening konia skokowego
Wydawnictwo: Akademia Jeździecka
Okładka: twarda
Liczba stron: 160

Literatura jeździecka, która zawiera w sobie istotne i niezwykle przydatne w każdym momencie rady jest niezwykle ceniona. Literatura, która poza istotną treścią zawiera również potwierdzające schematy i zdjęcia wizualizujące dany problem staje się jednym z istotnych wyznaczników prawidłowego wyszkolenia jeźdźca i konia. To ona bowiem kształtuje jeźdźca i poszerza jego wiedzę, a jak wiadomo nie ma praktyki bez teorii.
Autorem książki „Trening konia skokowego” jest znany niemiecki jeździec Elmar Pollmenn-Scweckhorst. To również zawodowy trener jazdy konnej z licencją Niemieckiej Federacji Jeździeckiej. Elmar nie tylko prowadzi własny ośrodek jeździecki, ale i pochodzi z niemieckiej rodziny z wieloletnią tradycją, która jeździectwem zajmuje się od lat, a spod ich rąk wyszły konie uznawane za najlepsze i najzdolniejsze.
Elmar Pollmenn-Scweckhorst w „Treningu konia skokowego” postawił na pierwszym miejscu dobro konia, co wyczuwalne jest już od pierwszych stron. Przekazuje młodszemu pokoleniu, iż mniej ważny jest styl czy baskil, a istotne dobre samopoczucie konia. Bowiem autor jest zdania, iż koń, który dobrze wykonuje swoją prace, a posiada charakterystyczne dla siebie wady jest równie cenny jak doskonale wyszkolony i ułożony koń.
„Trening konia skokowego” nie jest typową książką skupiającą w sobie tylko podstawowe porady i reguły, które należy stosować podczas pracy z koniem. To znacznie więcej, bowiem książka powstała na podstawie wieloletnich doświadczeń autora. To skarbnica wiedzy różniąca się od pozostałych książek pozbawionych formy, gdzie nieustannie przekazuje się te same, utarte schematy postępowania.
„Trening konia skokowego” złożony jest z ośmiu, szeroko rozwiniętych i wyjaśnionych rozdziałów, które są dogłębnie przemyślane i ułożone w formie pomocnej czytelnikowi. Wszystko jest przejrzyste i łatwe, przez co książkę czyta się lekko i przyjemnie, a amator jeździectwa traktowany jest na równi z profesjonalistą. Na samym początku czytelnik może dowiedzieć się jak wybrać idealnego dla siebie konia skokowego, zapoznaje się z najważniejszym punktem szkolenia jakim jest ujeżdżenie skokowe, zamierzając do treningu skokowego, aż natrafia na rozdziały związane z harmonią, zaufaniem i posłuszeństwem, które budują wzajemną więź miedzy koniem i jeźdźcem. Dodatkowo czytelnik poznaje działy związane z profilaktyką zdrowia konia i historią pierwszy parkurów co jest niezwykle cenną wiedzą i ciekawym przerywnikiem.

„Jeździectwo jest dziedziną wiedzy, a każda wiedza bazuje na zasadach. Twierdzenia są nieodzowne, ponieważ jeśli coś jest naprawdę słuszne i piękne, nie może opierać się o przypadkowe działania”.

Henry, Książę Pembroke, (1734-1794)

Wielu jeźdźców powtarza, że podstawą wyszkolenia konia jest ujeżdżenie i to ono odgrywa istotną rolę w całym kształtowaniu i rozwoju konia odnośnie pracy pod siodłem. Skoki odchodzą na plan dalszy, bowiem uważa się, że odpowiednio wyszkolony koń pod kątem ujeżdżenia poradzi sobie w treningu skokowym bez zarzutu. Autor w swojej książce już na wstępie nawiązuje do tej mylnej teorii. Nie przeczy, iż ujeżdżenie jest ważnym punktem w szkoleniu konia, jednak ujeżdżenie w dziedzinie skoków różni się od tego klasycznego, przez co nie może być do siebie porównywane. Nawiązuje tym samym do znanej każdemu jeźdźcowi skali szkoleniowej, która w „Treningu konia skokowego” jest doskonale przybliżona i oparta na charakterystycznym przykładzie, a każdy jej punkt dogłębnie opisany. Ciekawostką zawartą w tejże książce jest fakt, iż autor podchodzi sceptycznie do przyjętej obecnie skali szkoleniowej i przedstawia swój punkt widzenia ukazując własny pomysł na skalę szkoleniową, co również podpiera schematem.
„Trening konia skokowego” jest książką jedyną w swoim rodzaju. Autor podważa słuszność reguł stawiając na pierwszym miejscu dobro i zdrowie konia, a na plan drugi odsyłając technikę i styl. W książce znajdują się wszystkie ważne w dyscyplinie skoków przez przeszkody zagadnienia.

„Jeździectwo nigdy nie może działać wbrew naturze, przeciwnie, należy próbować zbliżać się do natury i podążać za nią, a, poprawiać ją tam gdzie jest to możliwe”.

Georg Engelhard von Löhneysen (1552-1622)

Autor wprowadza jeźdźca w każdy problem stopniowo, tak aby wszystko było jasne i zrozumiałe. Na początku pojawiają się opisy możliwych problemów, przykłady i możliwe rozwiązania, a wszystko to oparte jest na schematach lub zdjęciach, które wizualizują problem. Jeździec czytając „Trening konia skokowego” poznaje również możliwe ćwiczenia, które doskonale przygotowują konia do skoków w każdych warunkach, a także prowadzą do idealnej przepuszczalności konia.
„Trening konia skokowego” jest skierowany zarówno do początkujących jak i doświadczonych jeźdźców. Doskonale przekazuje teorie i uczy praktyki, co jak wiadomo, jest istotnym elementem jeździectwa. W tej książce jasno ukazane są cele, do których powinien dążyć każdy jeździec skokowy podczas treningu ze swoim koniem. Książka oparta na doświadczeniach i własnych przemyśleniach autora jest cenną skarbnicą wiedzy. Dodatkowo jej wspaniałą oprawa daje dużo do myślenia. Czytelnik spotyka się nie tylko z cennymi radami i wskazówkami. Książka pełna jest cytatów znanych i cenionych postaci jeździectwa, które kształtowały historię od lat. Doskonałym punktem zaczepienia jest również fakt, iż autor nie tylko zachęca jeźdźca do skoków samymi przykładami i cytatami, ale także przybliża historię konkursów skoków przez przeszkody. Przed czytelnikiem otwierają się karty historii, gdzie dostrzec może pierwsze planowane schematy parkurów, pochodzące z roku 1925 czy 1936. Autor w swoim dziele zawarł wskazówki dla wszystkich miłośników skoków przez przeszkody, przez co książka jest cennym kąskiem dla wszystkich jeźdźców.
To książka dla jeźdźców, którzy pragną przybliżyć sobie historię skoków od zarania dziejów, aby łatwiej rozpocząć proces tejże dziedziny jeździectwa. Dzięki tej książce jeździec odkryje jak sprostać trudnemu zadaniu, jakim jest odpowiedni trening konia skokowego i własny, zarówno mentalny jaki i fizyczny. „Trening konia skokowego” to skarbnica wiedzy dla jeźdźców, którzy pragną uczyć się od Elmar’a Pollmenn-Scweckhorst’a mistrza w swoim fachu, który swoje dzieło oparł wyłącznie na własnych doświadczeniach, przez co zauważalne są wtrącenia takie jak: „moim zdaniem”, „uważam”. A gdyby ktoś podchodził sceptycznie do wymienionych zdolności autora, w książce ukazane są jego fotografie, zarówno podczas treningu jak i w czasie trwania konkursów, dzięki czemu czytelnik sam może dostrzec mistrzowską formę autora.


Ocena: 6/6

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa akademiajezdziecka.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz