poniedziałek, 22 lipca 2013

Wakacje z Millennium!

Słyszeliście już o światowym bestsellerze Stieg'a Larsson'a? Czytaliście już "Millennium"?
Uwielbiam kryminały za wszystko. Uwielbiam ten stan kiedy czytam i nie wiem co się dzieje, każdy jest podejrzany i każdy coś ukrywa. Każdy uśmiech, gest, ruch bohatera jest podejrzany. Doskonale bawię się podczas odkrywania sprawców zbrodni i niewyjaśnionych problemów. Moja miłość do tego gatunku zaczęła się od Harlana Cobena i dla mnie to właśnie ten autor pozostanie mistrzem w swoim fachu. Bez dwóch zdań. Jednak tym razem na półce w bibliotece czekał odłożony specjalnie dla mnie, jeszcze ciepły i dopiero co przywieziony bestseller Stieg'a Larsson'a. Zapewne większość z Was jest już po lekturze wszystkich trzech tomów, ale przyznam, ze ja powstrzymałam się do czytania opinii i sama zamierzam sprawdzić co kryje w sobie słynna szwedzka literatura.
Jeśli ktoś jest wraz ze mną w tyle, poniżej kilka zachęcających nowinek, faktów i tym podobnych:

TOM 1.
"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet."

tytuł oryginału: Män som hatar kvinnor
seria/cykl wydawniczy: Millennium tom 1, Czarna Seria
wydawnictwo: Czarna Owca
liczba stron: 640

Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, redaktor czasopisma Millennium, przechodzi kryzys wartości i rezygnuje z obowiązków zawodowych. Podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hackerka, Lisbeth Salander. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i wykrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć...

„Kiedy się pracuje przy dochodzeniu w sprawie morderstwa, jest się najbardziej samotnym człowiekiem na świecie. Przyjaciele ofiary są wstrząśnięci i zrozpaczeni, wcześniej czy później - po kilku tygodniach czy miesiącach - życie wraca do normy. Życie toczy się dalej. Ale nierozwiązane morderstwo uwiera i dręczy. W końcu pozostaje jedna osoba, która myśli o ofierze i próbuje wymierzyć sprawiedliwość: POLICJANT, który jako ostatni prowadzi śledztwo.”
 
 TOM 2.
"Dziewczyna, która igrała z ogniem."
tytuł oryginału: Flickan som lekte med elden
seria/cykl wydawniczy: Millennium tom 2, Czarna Seria
wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
data wydania: 11 maja 2009
liczba stron: 704

W kolejnej, po Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet, części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić.
Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Wiele zamieszanych w to osób piastuje odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie. Kiedy Dag i Mia zostają brutalnie zamordowani, a podejrzenia zostają skierowane na Lisbeth Salander, Blomkvist postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Wkrótce odkrywa związek między morderstwami i sprawą przemytu. Straszliwego Zalę, którego nazwisko wciąż pojawia się w trakcie śledztwa, łączy też coś z niejaką Lisbeth Salander...

„Nie zakochał się w niej - różnili się od siebie tak bardzo, jak tylko dwie osoby mogą się różnić, ale lubił ją i naprawdę brakowało mu tego cholernie irytującego człowieka.”

„Nigdy nie zadzieraj z Lisbeth Salander. Jej nastawienie do świata jest takie, że jeśli ktoś grozi jej pistoletem, ona załatwi sobie większy.”

TOM 3.
"Zamek z pisaku, który runął."
  
tytuł oryginału: Luftslottet som sprängdes
seria/cykl wydawniczy: Millennium tom 3, Czarna Seria
wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
data wydania: 27 października 2009
liczba stron: 784

Trzecia i ostatnia część serii Millennium zaczyna się w miejscu, w którym kończy się Dziewczyna, która igrała z ogniem. Lisbeth Salander przeżywa próbę pogrzebania jej żywcem. Ale jej kłopoty na tym się nie kończą. Mikael Blomkvist sięga w skrywaną przeszłość Salander i rusza w pogoń za prawdą. Pisze ważny tekst, który ma oczyścić nazwisko Lisbeth Salander i wywołać trzęsienie ziemi w rządzie, służbach bezpieczeństwa i całym kraju. Lisbeth Salander w końcu ma szansę pogodzić się z własną przeszłością. 

„My jesteśmy tymi, których nie ma. Jesteśmy tymi, którym nikt nie dziękuje. Jesteśmy tymi, którzy muszą podejmować decyzję, z jakimi nikt inny by sobie nie poradził...” 

Przede mną nie lada wyzwania, w końcu stos całkiem pokaźny mimo niewielkiej ilości książek. Uwielbiam wielkie tomiska przez co czytanie staje się dla mnie jeszcze przyjemniejsze. Zatem zabieram się za tom pierwszy.
Wakacje z "Millennium" czas zacząć!

1 komentarz:

  1. Pierwsza część podobała mi się bardzo i przeczytałam w dwa wieczory. Druga już trochę nudniejsza, trącała dłużyzną, co spowodowało, że po trzecią nie sięgnęłam i nie wiem, czy kiedykolwiek się przemogę.

    OdpowiedzUsuń