piątek, 16 sierpnia 2013

"Wędrówka przez Sen" Josephine Angelini

 Autor:
Tytuł: Wędrówka przez Sen
Tytuł oryginału:  Dreamless
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 366

Pamiętacie historię Heleny Trojańskiej i Parysa? Piękna miłość zrodzona w tragicznym klimacie. Temat przekazywany z pokolenia na pokolenie, z lektury na lekturę. Piękny, mroczny i warty uwagi. Nie ma nic piękniejszego niż mitologia grecka, a w połączeniu z zakazaną miłością staje się arcydziełem w swoim niepowtarzalnym stylu.

 „Jak mam o tobie zapomnieć? Jesteś częścią mnie. Żeby cię zapomnieć, musiałabym zapomnieć o sobie.”

Helena wie już kim jest i skąd pochodzi. Wie również, że wyznaczono jej rolę Podziemnego Wędrowca, przez co może schodzić do Hadesu w swoich snach. Fikcja miesza się tym samym z rzeczywistością. Jako potomkini Heleny Trojańskiej jej zadaniem jest przerwać odwieczny cykl zemsty. Pragnie uwolnić od klątwy nie tylko swoją rodzinę, ale wszystkie Domy.

Miejsce akcji: Bohaterowie nigdzie się nie przemieszczają, nigdzie nie uciekają, pozostają w Nantucket, amerykańskim miasteczku ze wszech stron otoczonych wodą. Choć można również podkreślić, że na czas wędrówki Helena przenosi się do Hadesu wędrując po jałowej krainie.

„To nie nasze możliwości sprawiają, że jesteśmy niebezpieczni, tylko nasze wybory.”

Helena musi schodzić do podziemia co noc, ponieważ czas biegnie nieubłaganie. Chcąc zerwać klątwę najpierw musi odnaleźć sens zaistniałej sytuacji. To wszystko nie jest takie łatwe. Wędrówki odbierają jej siły a jałowa kraina wydaje się nie mieć końca.
Lucas trwa u boku ukochanej, choć nie jest już taki jak kiedyś. Zmienił się nie do poznania i wydaje się iż uczucia, które wcześniej do niej żywił zniknęły. Przestał ją kochać? To niemożliwe, Mojry same zaplanowały los dla nieszczesliwych kochanków. A mimo to Helena nie jest już pewna jego uczuć.

 „Piekłu niepotrzebne były jeziora ani płomienie, żeby torturować. Czas i samotność zupełnie wystarczały.”

Helena przemierzając bezkresną krainę spotyka Oriona, który pomaga jej uporać się z jałowym światem. Razem starają się odnaleźć to, co może zapewnić im wieczny spokój. W ich rękach leży los Sukcesorów i to oni muszą przekonać erynie, aby przestały nękać przedstawicieli Domów. Razem mogą więcej.
Jak to zwykle bywa w urozmaiceniach kolejnych tomów powieści paranormalnych pojawia się charakterystyczny trójkąt. Pomiędzy Heleną a Lucasem staje Orion, nowy nietuzinkowy bohater. Helena nie wie, którego z nich kocha, ponieważ obaj działają na nią jak magnes.
Istotny jest fakt, że w tym przypadku miłosny trójkąt niczym nie wadzi, a nawet jest naprawdę fajnie poprowadzonym wątkiem. Na korzyść Oriona przemawia jego doskonała kreacja literacka, ponieważ Orion jako bohater przyciąga do siebie dokładnie tak jak Lucas.

Język powieści w żaden sposób się nie zmienia. Josephine Angelini zaskakuje na nowo czytelnika lekką formą i ciekawą fabułą. Ponadto przeplatane sceny tragicznego świata Hadesu z humorystycznymi dialogami bohaterów stanowią niepowtarzalny grunt dla doskonałej lektury.
Cykl "Spętani przez Bogów"  to opowieść o pięknej miłości i tragicznych wyborach pisany wspaniałym stylem, który przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi nie tylko mitologi greckiej, ale i prawdziwej historii o uczuciach silniejszych niż skały.

Ocena: 6/6

W serii:
1. "Spętani przez bogów",
2. "Wędrówka przez sen",
3. "Bunt bogini",

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz