sobota, 28 grudnia 2013

"Milion Słońc" Beth Revis

Autor:
Tytuł: Milion Słońc
Tytuł oryginału: A Million Suns
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 376

Nastały ciężkie czasy dla pasażerów "Błogosławionego". Po ostatnich wydarzeniach rządy przejął Starszy. Ludzie dowiedzieli się prawdy nie tylko o sobie, ale także i o statku. Wszystkie tajemnice zostały rozwiane, a fidus nie zanieczyszczał już wody. Jednak czy to dobre rozwiązanie? Starszy pragnął czegoś więcej dla swoich ludzi, chciał stać się przywódcą godnym uznania, lepszym niż Najstarszy. Próbował, ale cel był znacznie dalej niż myślał a zapanowanie nad ludźmi uwolnionymi z transu zaczynało być niemożliwe. Przy boku Starszego stoi jedynie Amy i kilka nielicznych podwładnych. Na "Błogosławionym" wybucha bunt, a w dodatku statek zalewa kolejna fala morderstw...

"[...] dzięki gwiazdom czułam się jak normalny człowiek."
"Milion Słońc" ponownie przenosi czytelnika do zamkniętego świata "Błogosławionego". W drugiej części trylogii przestrzeń staje się jeszcze bardziej przytłaczając. Metalowe ściany statku wydają się być więzieniem, a czytelnik czuje się w potrzasku, jakby sam podczas lektury spędzał czas pomiędzy kratami wraz z tamtejszym społeczeństwem.

W momencie zniesienia przez Starszego fidusa społeczeństwo statku budzi się do życia niczym z długiego snu. Na pokładzie wybuchają bunty, kłótnie a nowy przywódca musi zmierzyć się z typowymi problemami występującymi w społeczeństwie ludzi racjonalnie myślących. Tak jak w pierwszej części, kiedy czytelnik doskonale odczuwał bierność społeczeństwa, tak teraz na własnej skórze można było odczuć przebudzenie się ludzi i ich walkę o własne zdanie.

W dalszym ciągu książka podzielona jest na rozdziały przedstawiające punkt widzenia Amy i Starszego. W drugim tomie uczucie łączące dwójkę bohaterów podobnie jak w części pierwszej nie wychodzi na plan pierwszy. Nowy przywódca zajęty jest wybuchającym na pokładzie buntem i planowaniem odpowiedniego zorganizowania statku, aby na nowo pobudzić go do życia.
Amy zajęta jest śledzeniem pozostawionych dla niej przez Oriona wskazówek, które mają postawić ją przed pewnym wyborem. Zadanie jest tym trudniejsze, iż myślące społeczeństwo nie toleruje jej obecności na statku.
Uczucia Amy i Starszego powoli obierają właściwy kierunek i kształtują się do formy mającej odzwierciedlać postawy bohaterów. Autorka nie wprowadziła natarczywego motywu miłosnego rzucającego się w oczy. Doskonale zaplanowała postawy bohaterów i poprowadziła wszystko w naturalny sposób.

"[...] na ułamek sekundy powróciłam do tamtej chwili, gdy czułam zimno, zanim przestałam czuć cokolwiek."
Tytułowe Milion Słońc jest momentem przełomowym książki. Jakbyście się czuli widząc taki widok? Czy powiedzenie: "zaparło dech w piersiach" wystarczyłoby? Wydaje mi się, że nie. Niestety w książce też nie zostało to odpowiednio podkreślone i miałam wrażenie, że to był najmniej przemyślany moment. Nie czułam tego piękna, tego ogromu. Wydaje mi się, że można było to podkreślić w mocniejszy, bardziej efektowny sposób.

Dużym plusem jest urozmaicenie akcji nie tylko w kolejne, nietypowe ataki, ale także zagadki pozostawione przez Oriona. Przyznam, że najlepiej bawiłam się właśnie w momentach, kiedy Amy sięgała po  kolejną wskazówkę. Dzięki temu akcja nabrała tempa a w połączeniu z przytłaczającymi ścianami "Błogosławionego" stworzyło naprawdę mocną całość.
Chociaż nie przepadam za kosmiczną tematyką dobrze bawiłam się podczas lektury i nie żałuje poświęconego jej czasu. Autorka potrafi nie tylko szokować czytelnika, ale i stworzyć bardzo realistyczny świat. Książka powinna znaleźć uznanie wśród dużego grona czytelników.

Ocena: 4/6
 
W serii "W Otchłani":
1. "W Otchłani",
2.  "Milion słońc",
3. "Shades of Earth",

publicat.pl

19 komentarzy:

 1. Ciekawią mnie wspomniane przez Ciebie zagadki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam pierwszą część i jestem nią oczarowana ;D Druga czeka w kolejce, a mam nadzieje że trzecia zostanie w Polsce szybko wydana :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie było mi dane jeszcze przeczytać pierwszej części, więc nie mogę ocenić tej. Natomiast wiem, że chcę to przeczytać, gdyż cała fabuła mnie zainteresowała.
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dłuższego czasu planuję zabrać się za tę trylogię. Ciągle słyszę o niej pozytywne opinie, więc myślę, że wkrótce to zrobię ;)
  wiktoriansblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm najpierw musze przeczytać część pierwszą i zobaczyć, czy mi się podoba, dopiero później będę myślec o następnych. :)
  Pozdrawiam!!
  arenaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobrze napisana historia. Podoba mi się i czekam z niecierpliwością na kolejny tom!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie miałam jeszcze okazji czytać pierwszej części, więc piszę od razu, że nie przeczytałam recenzji. Serię mam w planach. Mogę się jedynie wypowiedzieć, co do okładki, okropna.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chcę przeczytać pierwszy tom c:

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmm, no nie wiem, jakoś mnie nie ciągnie. Może za jakiś czas...

  OdpowiedzUsuń
 10. Tym razem sobie odpuszczę, nie interesują mnie tego typu fabuły. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Okładka jest przepiękna i niezwykle zachęcająca, choć jak widać wnętrze książki - przeciętna. :)

  http://shelf-of-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie mam przekonania do tej serii. Zresztą najpierw muszę nadrobić zaległości w obecnych, rozpoczętych cyklach.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zachęcam do udziału w moim nowym wyzwaniu na rok 2014: CZYTAM LITERATURĘ AMERYKAŃSKĄ.

  OdpowiedzUsuń
 14. Sama nie wiem... Jakoś mnie nie ciągnie do tej książki, choć przecież wszyscy mają o niej minimum pochlebne zdanie... No nic - w przyszłości się okaże! Jeżeli znajdę dla niej czasy to może, może przeczytam :)
  Na razie niestety nie mam go zbyt wiele ;/

  OdpowiedzUsuń
 15. Słyszałam, ale raczej się nie zdecyduje.
  Szczęśliwego Nowego Roku :)
  Zapraszam również do siebie, na nową recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 16. "W otchłani" jeszcze przede mną... po serię na pewno sięgnę. W recenzję drugiego tomu nie będę się zagłębiać, by nie zepsuć sobie zabawy. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Z tym rodzajem literatury mam styczność rzadką, jednak jestem ciekawa tejże książki :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie znalazłam nigdzie pierwszej części, więc chyba będę musiała jeszcze poczekać z tą serią...

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja tam uwielbiam tematykę kosmiczną. I te okładki - mówia do mnie "musisz nas przeczytać!"... :D Tylko nie wiem czy sie za to zabierać, skoro miałyśmy podobne odczucia co do pierwszej części "Gone...", to może powinnam zasugerować się Twoim 4/6? :) Ale z drugiej strony, skoro dobrze się bawiłaś czytając, to może warto? Masz zamiar kontynuować "Gone"? Ja się postanowiłam przemóc - może będzie lepiej. :P

  OdpowiedzUsuń