czwartek, 2 stycznia 2014

"Pandemonium" Lauren Oliver

Autor:
Tytuł: Pandemonium
Tytuł oryginału: Pandemonium
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron:376

Chociaż Lena przedostała się na drugą stronę barykady i trafiła do Głuszy nie wie jak sobie dalej poradzi. Alex nie przeszedł z Leną, dał się złapać i poświęcił swoje życie dla jej dobra. Dziewczyna nie widzi sensu dalszej egzystencji. Alex był dla niej wszystkim, a teraz została sama. Musi stawić czoła Głuszy i odnaleźć się w zupełnie nowym świecie. Podejmuje walkę o [miłość] i włącza się do ruchu oporu. Żarliwe walczy o to, co w obecnym świecie nie ma racji bytu. A kiedy podczas nieudanej akcji zostaje porwana wraz z synem głównego przedstawiciela władzy wszystko wywraca się do góry nogami. Julian wydaje się kimś innym, ale kim jest naprawdę? Czy Lena łatwo zapomni o Alexie? Kto wygra?

Czas akcji obejmuje zaledwie niecałą godzinę po wydarzeniach z poprzedniego tomu. Chociaż Lena trafia do Głuszy przed oczami wciąż ma Alexa, który pozostał po drugiej stronie barykady.

„Bo nigdy tak naprawdę nie będziemy w stanie zrozumieć drugiego człowieka. Możemy jedynie próbować, szukając po omacku drogi przez tunele, starając się oświetlić je pochodnią.”
"Pandemonium" to druga część trylogii "Delirium". Jako kontynuacja pierwszego tomu wprowadza czytelnika w świat otaczający główną bohaterkę i towarzyszy jej podczas zmagań w Głuszy. Obejmuje dwie płaszczyzny czasowe: w przeciwieństwie do tomu pierwszego nie spotykamy tutaj rozdziałów z pięknymi cytatami a jedynie podział na to co dzieje się obecnie i na to co działo się wcześniej. Dzięki temu czytelnik nie tylko poznaje obecne losy Leny, ale dowiaduje się jak poradziła sobie w Głuszy. Podział na płaszczyzny czasowe eliminuje brak monotonii w książce, a przeplatające się wydarzenia nie pozwalają czytelnikowi na nudę.

Drugi tom trylogii to idealny przykład powieści antyutopijnej. Tematyką książki jest [miłość] uznawana za chorobę i konsekwentnie tępiona poprzez władze i [miłość] ta towarzyszy bohaterce jako temat przewodni. Jednak autorka postawiła na zarys fabuły jako konkretnie przemyślany gatunek i nie odeszła od tematyki antyutopijnej. Doskonale jest to odczuwalne podczas czytania książki, kiedy to czytelnik całkowicie zatapia się w przedstawianej historii. Fabuła opiera się na walce głównej bohaterki jako członkini ruchu oporu, a jej poświecenie i upór aż biją ze stron lektury.

Atutem książki jest doskonała kreacja bohaterów. Lena, jako główna bohaterka wyróżnia się na tle fabuł i pozostałych bohaterów, a pozostali uczestnicy fabuły obdarzeni charakterystycznymi cechami nie pozostawiają wiele do życzenia. Atutem jest fakt fakt, iż autorka nie wprowadziła na siłę drugiego bohatera, jakim jest Julian. Powoli, stopniowo oswajała czytelnika z jego obecnością i pozwalała na poznanie jego postaci.
Jedynym minusem (całkowicie subiektywnym!) dla mnie był brak Alexa, który zajął w moim sercu główne miejsce i za którym tęskniłam prawdopodobnie w takim samym stopniu jak Lena.

„Świat może być piękny, ale tylko dla ludzi, którzy mieli tyle szczęścia, by znaleźć się po właściwej stronie.” 
Lauren Oliver to autorka z niesamowitym warsztatem literackim. Moje pierwsze spotkanie z nią odbyło się przy lekturze "7 razy dziś", która również skradła moje serce.  Jej twórczość charakteryzuje się nie tylko ciekawą tematyką, ale i wspaniałym językiem trafiającym do każdego.

Seria "Delirium" to najlepszy cykl antyutopijny jaki czytałam i który całkowicie mnie pochłonął. Tyle wrażeń zapewniła mi tylko trylogia "Igrzysk Śmierci". Cykl Lauren Oliver zajął honorowe miejsce w mojej biblioteczce nie tylko za całokształt, ale i za towarzyszące mi podczas czytania emocje: zachwyt, dreszcz emocji, łzy i całą gamę innych odczuć. Ciężko mi opisać co czułam podczas lektury i jakie emocje mną targały, ale mogę Wam napisać jedno - to było niesamowite i żałuję, że przede mną już tylko jeden tom.

Ocena: 6/6
Recenzja bierze udział w akcji: Czytam literaturę amerykańską.

 Z serii "Delirium":
1. "Delirium"
2. "Pandemonium"
3. "Requiem"

19 komentarzy:

 1. Jestem okropnie ciekawa tej serii. Mam nadzieję, ze kiedyś uda mi się z nią zapoznać. :)

  http://po-uszy-w-ksiazkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Od jakiegoś czasu zabieram się za "Delirium". Twoja opinia tylko utwierdza mnie w tym, że muszę przeczytać tę trylogię ;)
  http://wiktoriansblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Już od dawna poluję na pierwszą część, ale nie mam szczęścia... może w Nowym Roku będzie lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Taaak, od dawna już pragnę zapoznać się z tą serią, a Ty zachęcasz mnie jeszcze bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm, aż się prosi :P:D, żebyś dodała tą recenzję do mojego wyzwania: http://basiapelc.blogspot.com/p/czytam-literature-amerykanska.html
  Pomyśl :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i uważam , że bardzo dobra, wkrótce recenzja u mnie na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kilkoro moich znajomych bardzo wychwala tę serię i widzę, że ty również przedstawiasz ją w samych superlatywach, dlatego chyba jednak się na nią skuszę, no bo jak tu się oprzeć twojej mega pozytywnej recenzji ;)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak, wiem, wiem... Muszę przeczytać! Muszę!! :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Cała seria przede mną, więc cieszę się, że i Tobie przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi ciekawie. A te cytaty na prawdę zachęcają do sięgnięcia po lekturę. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja na razie przeczytałam tylko pierwszy tom trylogii Oliver, który oceniam jako bardzo dobry, ale czegoś mi zabrakło... Czuję, że mnie również będzie przeszkadzał brak Alexa, ale "Pandemonium" czeka już na półce, więc w 2014 przyjdzie na nie czas :)
  Pozdrawiam
  izkalysa

  OdpowiedzUsuń
 12. Recenzja pochlebna, a ja nie wiem, czy mam ochotę na tą serię. Jeśli tak, to nie jakoś w najbliższym czasie. Postaram się o niej pamiętać :) A co do ostatniej części, to będzie Ci się ją czytało zapewne najlepiej, napawaj się nią :) Zawsze możesz wrócić do tej historii :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja natomiast bardzo zawiodłam się na tej książce, pierwsza część była o niebo lepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Oj, strasznie się cieszę, że książka Ci się spodobała. Jeszcze bardziej zachęciłaś mnie do zapoznania się z tą serią! :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Słyszałam i zamierzam ją przeczytać. Ale oczywiście najpierw pierwszy tom.
  Zapraszam do siebie, na notkę poświęconą Hobbitowi nr. 2 :)

  OdpowiedzUsuń
 16. oj coś czuję, że to jednak nie moja bajka:/

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie ta część przede mną, myślę, że będzie lepsza niż pierwsza, która mnie zawiodła. Mimo wszystko dam jej szanse. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Książkę od dawna zamierzam przeczytać, ale do tej pory nie miałam okazji tego zrobić. :)

  http://shelf-of-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetna, zarwałam przez nią noc :)

  OdpowiedzUsuń