niedziela, 3 sierpnia 2014

"Ludzie, którzy pragną być na czasie, przemijaja razem z nim."

Autor: Anne-Sophie Girard, Marie-Aldine Girard
Tytuł: Perfekcyjna kobieta to suka. Poradnik przetrwania dla normalnych kobiet
Tytuł oryginału: La femme parfaite est une counasse
Wydawnictwo: Feeria
Liczba stron: 157

Myślę, że każda kobieta gdzieś w głębi siebie marzy o tym by być perfekcyjna. Każda z nas ma jakiś mocno skrywany kompleks, którego się wstydzi i z którym zawzięcie stara się walczyć. Poza tym miło byłoby pokazać się od tej najlepszej strony każdego dnia. Taki zamysł miały siostry Girard, chcąc napisać poradnik o tym jak być perfekcyjną. Szybko odeszły od tego pomysłu, bo uznały że perfekcja nikomu nie służy. Postanowiły zatem napisać poradnik dla każdej, normalnej kobiety.

Zasada nr 2: Nie będziesz udawać, że jesteś w ciąży tylko po to, żeby ktoś ci ustąpił miejsca w autobusie.

Bywały momenty, które nie przypadły mi do gustu. Nie wszystkie zasady mnie bawiły, bo nie wszystkie mnie dotyczyły. W końcu nie jestem perfekcyjna, więc mam do tego prawo, prawda? Autorki w żartobliwy sposób podchodzą do sprawy perfekcyjności i przekazują życiową prawdę - tylko kobieta perfekcyjna jest perfekcyjna, a ona, no cóż jest suką... Dlatego nie możemy wyłącznie patrzeć na własne błędy i niedoskonałości a wziąć się w garść i tak jak jak poradnik wskazuje, z uśmiechem na ustach brnąć przez życie. I być szczęśliwą taką jaką się jest!  Każda z nas jest inna i to jest właśnie w tym wszystkim wspaniałe, bo same spójrzcie... wszystkie perfekcyjne panie są tak nużąco do siebie podobne. 

Poradnik składa się z mnóstwa życiowych rad i podpowiedzi, oczywiście takich na czasie. Ponadto uzmysławia nam nasze błędy i wręcz je wyolbrzymia, żeby zgrabnie je przerysować i przedstawić w formie karykatury. Błahe błędy to nie błędy. Bo kto przejmowałby się chociażby jedzeniem codziennie pięciu porcji warzyw i owoców? Jednak w środku książki królują porady, jak uniknąć typowych błędów. Mianowicie co zrobić żeby wakacje w tym roku w końcu były udane, dostajemy ostrzegawczą listę pytań, których lepiej nie zadawać, czy podstawy jak zachwycić faceta. Dla naszego lepszego samopoczucia autorki w subtelny sposób wytykają perfekcję tych perfekcyjnych i uzmysławiają nam, że wcale ta perfekcja taka perfekcyjna nie jest. Och, za dużo tego słowa na "p", prawda? Dlatego dla wyrównania jest 30 zasad bezwzględnego przestrzegania dla wszystkich normalnych kobiet. Wszystko napisane w dobrym stylu, lekkim językiem i swobodnym tonem stanowi naprawdę dobrą całość.

Zasada nr 21: Nie będziesz zaczynać zdania od: "Mój kot uważa, że..."

Nareszcie pojawił się poradnik z dobrym humorem, który nie odrzuca już na wstępie! Nie wiem jak to się stało, ale książkę pochłonęłam w zaskakującym tempie i myślę, że nawet nie potrzebowałam na jej studiowanie całej godziny. Doskonale bawiłam się z poradnikiem sióstr Girard i wiele bym dała za jego kontynuację! Te 157 stron to zdecydowanie za mało. Chociaż myślę, że więcej było by już przesadą. Jednak jak każda normalna kobieta, lubię sobie pomarudzić. Śmiało mogę polecić poradnik każdej Pani, bez względu na wiek, bo jestem pewna, że przypadnie on do gustu znacznej części czytelniczek.

Ocena: 5/6

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Feeria.

19 komentarzy:

 1. Mimo że panią domu jeszcze nie jestem, z chęcią zajrzałabym do tego poradnika ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hah, super recenzja i ciekawa książka :) Być może kiedyś po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. To by mogło być coś super ciekawego! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie kiedyś bliżej ją poznam :3
  Pozdrawiam,
  Natalia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Poradnik + humor = dobra lektura ;) Poszukam...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za poradnikami, ale humor kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli już mam czytać poradnik, to czytam tylko taki z humorem. Wiadomo od razu szybciej kartki przelecą. Chętnie sięgnę po książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sam tytuł poradnika zapowiada podejście do tematu z humorem, chętnie bym przeczytała więcej zasad niż te, które wypisałaś:)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że coś ciekawego z humorem :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O widzę, że i Ty skusiłaś się na ten poradnik. Ja ich z reguły nie czytam, ale pozytywne recenzje mnie do niego przekonały. Kurier dostarczył paczkę w czwartek. Zdążyłam już przeczytać go dwa razy :D Naprawdę dobry, a przede wszystkim zabawny poradnik dla tych nieperfekcyjnych :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za poradnikami, gdyż uważam, że niczego odkrywczego nie wnoszą do mojego życia, dlatego wątpię, abym skusiła się na powyższą pozycję, ale jak trafi w moje ręce przypadkiem, to choćby z czystej ciekawości, dam jej szansę poznania.

  OdpowiedzUsuń
 12. Perfekcja to podobno stan umysłu ;) Nie czytam poradników, ani pseudoporadników ale na tę książkę mam dziwną ochotę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Poradnik z dobrym humorem mowisz? To chyba niepotrzebnie zrezygnowałam z zrecenzowania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam wielką chęć na ten poradnik!

  OdpowiedzUsuń
 15. Mój wcześniejszy komentarz albo wcięło, albo jeszcze nie opublikowany:)
  W każdym razie tym razem spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ta książka kojarzy mi się z innym poradnikim o zołzach. Lubię, gdy takie publikacje zawierają dużo humoru.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie lubię poradników, unikam ich jak ognia, nie potrzebuję czytać takich książek, nawet jeśli są napisane z humorem. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Skąd ja to znam :) Zawsze chciałabym być osobą perfekcyjną, jednak zawsze coś robię nie tak i w tym cały urok :) Perfekcja jest po prostu nudna!

  OdpowiedzUsuń
 19. Już sam tytuł mnie zachęcił :D Humor tym bardziej.

  OdpowiedzUsuń