piątek, 31 października 2014

"Nie wygląda to bezpiecznie."

Autor: Marissa Meyer
Tytuł: Saga księżycowa. Scarlet
Tytuł oryginału: Scarlet
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 494

Cinder osadzona w więzieniu za zdradę i ucieczkę z Luny postanawia działać na własną rękę i realizuje swój plan wraz z Kapitanem Thorne'm. Razem podejmują się desperackiego kroku uciekając przed pościgiem skierowanym w stronę Cinder - chcą ją odzyskać nie tylko władze Nowego Pekinu. Dziewczyna jest niezwykle cenna dla Lunarów, którzy zrobią wszystko by ją odnaleźć. W tym samym czasie bez śladu znika babcia Scarlet, która stanowi dla niej jedyną rodzinę. Zdesperowana sięga po pomoc nowo poznanego Wilka, nieznajomego który staje na jej drodze kiedy ta najbardziej tego potrzebuje. Czy to tylko czysty przypadek? Wilk przeraża nie tylko swoim zachowaniem, a liczne blizny oraz styl życia wywołują u Scarlet chwile wahania, ale to jedyny sposób na odnalezienie ukochanej babci. Drogi Cinder i Scarlet krzyżują się ze sobą w najmniej oczekiwanym momencie, a cała sytuacja rodzi jeszcze więcej pytań. Czy uda im się osiągnąć wybrane cele? Lunarzy atakują świat w ekspresowym tempie i tylko jedna osoba może to odwrócić. Czy wraz z pomocą przyjaciół Cinder odnajdzie się w nowej roli?

"Nie wiedziała, że wilk jest przebiegłym i niegodziwym zwierzęciem, i nie obawiała się go."
Cinder w dalszym ciągu jest główną bohaterką, ale właściwie jej rola w książce zmienia się wtapiając w tło wydarzeń. Wszystko kręci się wokół jej ucieczki, lunarskiej królowej i zamieszania na balu z tomu pierwszego. I chociaż, w gruncie rzeczy, jej historia kontynuowana jest w części drugiej to w zupełnie inny sposób. Cinder ustępuje miejsca nowej bohaterce, starszej od niej o zaledwie kilka lat Scarlet, rudowłosej dziewczynie, która wyrusza na poszukiwania zaginionej babci wraz z Wilkiem, nietypowym nieznajomym, który proponuje jej swoją pomoc. Scarlet to dziewczyna bardzo sceptyczna, potrafiąca racjonalnie spojrzeć na sprawę, jednak nie zawsze jej się to udaje czego dowodem może być chwiejna znajomość z Wilkiem, który bohaterem jest fantastycznie wykreowanym, choć momentami zdradzieckim. Dodatkowo pojawia się nowy przyjaciel Cinder, poznany przez zupełny przypadek, w czasie kiedy omyłkowo trafiła do jego celi podczas ucieczki - kapitan Thorne'a - zupełnie wyjątkowa postać. Muszę przyznać, że nowe postacie, które zawitały do kontynuacji są równie dobra jak starzy, dobrzy towarzysze z pierwszego tomu.

Otwarcie przyznaję, że autorka ma fantastyczną rękę do kreacji bohaterów, którzy są tak różnorodni, kolorowi i nafaszerowani całą dawką fantastycznych cech i nie ma możliwości by jakiegokolwiek z nich nie polubić, ale to motyw przewodni książki udał jej się wręcz wyśmienicie. Bajkowa kraina w przyszłości nabiera zupełnie innego znaczenia. Pierwsza część zaserwowała nam interpretację bajki o kopciuszku, a druga - czerwonego kapturka. Uwielbiam tą bajkę, więc tym przyjemniej mogłam oddać się lekturze. Czerwonowłosa Scarlet, towarzyszący jej Wilk i zaginiona babcia doskonale wtapiają się w ramy przewodnie historii. Wielkie brawa należą się autorce za tak pomysłową reinterpretację, która kusi swoją wyjątkowością każdego miłośnika dobrej literatury. Wplecione do bajkowego wątku szybkie zwroty akcji, pościgi i knowania dodają jej koloru, a sama akcja nie stoi w miejscu co skutecznie niweluje nudę.

"Och babciu, jakie ty masz wielkie zęby!"
Mojej miłości do interpretacji bajek nie trzeba nikomu udowadniać. Przepadam za wszystkim co z tym związane, ale do tej pory tylko Saga Księżycowa Pani Meyer całkowicie mnie oczarowała. Czytało mi się rewelacyjnie, choć za szybko, bo uwierzcie mi na słowo, można by czytać książki o przygodach tych bohaterów godzinami. Rewelacyjny styl, lekki język i doza humoru to jedynie pomniejsze atuty twórczości autorki. Tym bardziej nie rozumiem decyzji wydawnictwa o zawieszeniu wydawania kontynuacji, która planowana jest dopiero na przyszły rok. Mam nadzieję, że nastąpi to znacznie szybciej, bo nie mogę się już doczekać dalszych przygód i nowych bohaterów.

Historia o Czerwonym Kapturku jeszcze nigdy nie była tak dobra!

Ocena: 6/6

20 komentarzy:

 1. Nie znam tej serii, ale po twojej recenzji chyba szybko się to zmieni, bo zaintrygowałaś mnie ogromnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Poluję na całą sagę!!! :D
  Chcę i Kopciuszka i Czerwonego Kapturka!
  Koniecznie!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam Cinder i tak jakoś nigdy nie sięgnęłam po kolejny tom. Widzę, że powinnam to naprawić;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam powieści Marissy Meyer! Szkoda tylko, iż Wydawnictwo nie chce jak na razie wydać następnej części :c

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeej, ale mnie zachęciłaś, ten Wilk <3 Nie przepadam za s-f (a z tego co pamiętam Saga księżycowa się do niego zalicza), ale zrobiłabym wyjątek, bo bardzo lubię interpretacje bajek ;d Ta skojarzyła mi się trochę z "Dziewczyną w czerwonej pelerynie", która była całkiem niezła i którą przyjemnie wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tą książkę w planach, jak również poprzednią część :)

  namalowac-swiat-slowami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam, dość dobra książka, ale mnie tak nie zachwyciła :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hm, zachęciłaś mnie chyba. A to dziwne, bo ja akurat wolę bajki w tradycyjnych wydaniach. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam tę serię i szczerze żałuję, że wydawnictwo definitywnie zrezygnowało z dalszego jej wydawania :( No nic, pozostaje oryginał lub nieoficjalne tłumaczenie :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Kupiłam pierwszą część tej serii zachęcona pozytywnymi recenzjami i najwyraźniej dobrze zrobiłam skoro kontynuacja trzyma poziom :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam już trochę o tej książce, ale nawet nie planowałam się nią interesować. Może to zmienię? :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Hmm... ciekawa historia, z chęcią bym przeczytała, bo zdecydowanie wolę bajki w takiej formie. :D
  Pozdrawiam, Shelf-of-Books :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam tej serii i jakoś nie bardzo mnie ona przyciąga, ale nie mówię stanowczego nie. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś bardzo chciałam przeczytać tę książkę, a Twoja recenzja na nowo rozpaliła we mnie to pragnienie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam baśnie i kiedyś mnie ta seria kusiła, ale teraz mam co do niej wątpliwości... Nie wiem czy to jeszcze książki dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Chciałam kiedyś sięgnąć po tą serię, ale mi potem jakoś z głowy wyleciała. Dzięki za przypomnienie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Obie części mam, ale obie czekają na "lepsze" czasy :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Prawda, że super ta seria? Niesamowicie dobrze się czyta, a i bohaterki nie byle jakie :) Czekam na historię o Roszpunce :D

  OdpowiedzUsuń
 19. I pomyśleć, że miałam tę książkę w rękach w bibliotece. Dlaczego, dlaczego jednak jej nie wzięłam?!

  OdpowiedzUsuń
 20. Ależ masz ostatnio szczęście do dobrych lektur ;) i narobiłaś mi wielkiej chęci.

  OdpowiedzUsuń