piątek, 27 lutego 2015

"Szklany tron" Sarah J. Maas

Autor: Sarah J. Maas
Tytuł: Szklany tron
Tytuł oryginału: Throne of Glass
Wydawnictwo: Uroboros
Liczba stron: 514

Książka z pogranicza fantastyki z wyjątkową bohaterka o ciętym języku. Lektura pisana w trzecioosobowej narracji, o mocnej fabule i szybkiej akcji - "Szklany tron" Sarah J. Maas.

Celaena pozbawiona wszelkich nadziei na uwolnienie i powrót do wolności odbywa karę dożywotnich prac w kopalni soli, w Endovier. Ma siedemnaście lat i jest najlepiej wyszkoloną zabójczynią jaką zna świat. Popełniła jednak błąd i teraz za niego płaci. Niespodziewanie otrzymuje ofertę od księcia Doriana - stanie do walki o śmierć i życie w turnieju na dworze królewskim. Nagrodą będzie tytuł królewskiej zabójczyni. Jeśli wygra - odzyska utracona wolność, jeśli przegra - zginie. Czy to odpowiednia cena, zważywszy na fakt, że uczestnicy turnieju giną w niewyjaśnionych okolicznościach?

"Przecież  nie wybuchnę przy nim gniewem [...]. Miałabym mu dać tę satysfakcję?"

Przed Celaeną stoi trudne wyzwanie, nie tylko ze względu na jego formę, ale i ciągnące się konsekwencje. Musi złamać swoje zasady i dokonać wyboru, mając tylko dwie drogi, z których żadna nie wydaje się atrakcyjna. Celaena jest wyjątkową bohaterką. Taką, która momentalnie zjednała sobie moją sympatię. Czytając podziwiałam ją za wszystko - upór, determinację, siłę walki i ogromny indywidualizm. Poza tym to bohaterka, której trzymanie języka za zębami nie przychodzi łatwo, dlatego mówi co myśli i nie kryje się z kąśliwymi uwagami - a takie postacie są zdecydowanie moimi ulubionymi. Poboczni bohaterowie również szybko znaleźli się w gronie moich ulubieńców.

Fabularnie książka jest mocno rozbudowana, ponieważ sięga nie tylko problemów Celaeny, ale i pojawia się magiczny wątek, problemy innych państw, podboje i poczynania pobocznych bohaterów oraz wątek zabójstw. W dużej mierze śledzimy treningi głównej bohaterki, jej przygotowania do pojedynku i próby przez które przechodzi, ale pojawił się też teoretycznie kryminalny wątek - morderstwa uczestników turnieju - co w dużej mierze zajmuje uwagę Celaeny. W międzyczasie przewija się subtelny i niczym nie wymuszony wątek romantyczny. Cała fabuła jest nie tylko wciągająca, ale zabawna i intrygująca.

"Przecież książęta nie mają prawa być przystojni! To rozczulający się nad sobą, obrzydliwi durnie! A ten tu... A ten... Przecież to nie sprawiedliwe, żeby ktoś był jednocześnie przystojny i szlachetnie urodzony!"

Maas pisze w sposób, który z miejsca przypadł mi do gustu. Samo stworzenie takiej pełnokrwistej i wielowymiarowej postaci jak Celaena świadczy o wielkiej wyobraźni i równie wielkiej szkole. Styl autorki jest lekki, swobodny i niezobowiązujący, który prowadzi czytelnika przez liczne przygody w sposób, od którego nie da się oderwać. Utożsamianie z bohaterami przyszło mi przez to bardzo łatwo. Sam wykreowany świat wydaje się realny na tyle, na ile jest to tylko możliwe.

"Szklany tron" to książka, która okazała się dla mnie wielką przygodą. Doskonale bawiłam się z Celaeną i trochę żałuję, że pierwszy tom już za mną. Sama nietypowa fabuła, stawiająca wyzwanie światu bohaterka i przemożna chęć znalezienia się w opisywanym świecie przemawia na korzyść książki. Jestem zachwycona, bo lektura wpłynęła na mnie bardzo emocjonująco - przeżywałam niemal każdą scenę i w głowie tuż po lekturze pozostało mi jeszcze wiele pytań. Dlatego nie pozostaje mi nic innego jak zacząć wypatrywać kolejnych tomów przygód Celaeny.

Ocena: 6/6

M. - dziękuję!

21 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już od dawna pragnę zdobyć tą książkę. Mam nadzieję że niedługo uda mi się ją zdobyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Celaena - podoba mi się to imię:) To coś a'la film Colombiana tylko w innych realiach. Jestem zainteresowana;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O książce naczytałam się już trochę. Kiedyś ją przeczytam, ale licho wie kiedy mi się to uda :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwilbiam tą ksiazke! Czytałam ją kiedyś w formie ebooka i teraz przczetałabym ją w formie papierowaej. Pokochałam główną bohaterke. Miała wyjątkowy charakter. Wątek miłosny był niesamowity, w ogóle nie przesadzony!

  http://papierowa-kraina.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. kolejna książka do mojej listy, która stale się wydłuża. Mam nadzieję że i mi się spodoba:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ocena powalająca, same plusy... Grzech nie przeczytać :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam na oku twórczość Maas, ale zamierzam sięgnąć po jej najnowszy cykl, a potem wrócić do serii o Celaenie. Słyszałam dużo dobrych słów o "Szklanym tronie" i kilka mniej pochlebnych zdań, więc nie pozostaje mi nic innego, jak przetestować go na sobie :).

  OdpowiedzUsuń
 10. Ajajaj, takie pozytywy, a ja jeszcze nie miałam okazji rzucić okiem na tę serię! Okładki są ładne, ale dotychczas nie przyciągały mnie aż na tyle, bym zaryzykowała kupno książki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Prezentujesz to prawdziwą perełkę, uwielbiam takie książki, ten gatunek i takie bohaterki - na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. To jest książka z mojej listy Must Have, muszę ją w końcu zdobyć, zbiera same pozytywne recenzje, aż żal przejść obojętnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszyscy zachwycają się tą książką, chyba nie widziałam jeszcze żadnej negatywnej oceny, aż muszę sama sprawdzić, czy rzeczywiście jest taka cudowna :P

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam już o tej książce i to raczej pozytywne opinie. Twoja ocena na dodatek nie pozostawia wątpliwości, że to świetna powieść, więc będę się za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Naprawdę świetna książka. Przyznam, że nie spodziewałam się, iż tak bardzo przypadnie mi do gustu :) Już nie mogę się doczekać kiedy będę mogła zapoznać się z kolejnym tomem :P Jednak najpierw muszę go odzyskać :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdecydowanie muszę przeczytać tą książkę. Kiedyś już nawet wypożyczyłam ją z biblioteki, ale ostatecznie nie miałam kiedy jej przeczytać i byłam zmuszona ją zwrócić...

  OdpowiedzUsuń
 17. Zaintrygowała mnie ta wielowymiarowa postać Celaena. Będę mieć na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Jestem ciekawa czy spodobałaby mi się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Osobiście uwielbiam Szklany Tron - to jest jedna z najlepszych książek jakie do tej pory czytałam :3 Styl Maas jest niesamowity a sama kreacja świata świadczy o jej talencie ^^ Celaena i inni bohaterowie - świetni, nie mogę się doczekać trzeciej części :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Mi też "Szklany tron" bardzo się spodobał i szybko znalazł się wśród moich ulubionych książek. Niestety na trzeci tom trzeba będzie trochę poczekać.:(

  OdpowiedzUsuń
 21. Rzadko sięgam po książki z pogranicza fantastyki, ale tym razem chyba zrobię wyjątek, gdyż ogromnie mnie zainteresowałaś swoją recenzją.

  OdpowiedzUsuń