środa, 6 maja 2015

Deutsch Aktuell 70/2015

Ostatnio mój czas ogranicza się wyłącznie do braku czasu, ale jakimś sposobem udało mi się przejrzeć najnowszy numer DA od deski do deki. Sami wiecie - są priorytety i priorytety ;)

Tradycyjnie przy każdym spotkaniu najpierw wędruję do działu kulturowego, żeby zapoznać się z nowymi propozycjami książkowymi, filmowymi i muzycznymi. Tym razem w roli polecanego filmu wystąpił "Body" dramat, w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Przyznam szczerze, że dopiero przy tym artykule zwróciłam uwagę na film, bo do tej pory kompletnie mnie nie interesował i obok reklamujących plakatów przechodziłam z czystą obojętnością. Polecana książka niekoniecznie przypadła mi do gustu - "Merci, Udo!" Paul Sahner - to zdecydowanie nie jest mój gust. Biografie i autobiografie znanych osób czytam tylko tych, którzy w pewien sposób mnie inspirują, bądź inspirowali. Muzyka? Chyba tym razem też nie dla mnie - album "Gipfelstrumer" Unheilig. Wokalista ma przyjemny głos, a zespół gra całkiem dobrze, ale mój gust ma swoje własne fanaberie.

Kalendarz na nadchodzące dni i niemiecki humor to standard na kolejnych stronach. Łatwo odnaleźć się w nadchodzących wydarzeniach.

Dłużej zatrzymałam się przy artykule na temat pszczół. Temat niby błahy, ale mało kto mówi o wymieraniu pszczół, o tym, że jest ich co raz mniej i należy o nie dbać z najwyższą troską. W końcu to jedne z najpotrzebniejszych owadów na świecie. Wyobrażacie sobie życie bez pszczół? 

Jeśli macie ochotę poznać osobę Christopha Waltza i jego karierę w Hollywood na pewno zainteresuje Was artykuł poświęcony aktorowi i jego karierze.

Dla miłośników jedzenia znalazł się artykuł o tradycji przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Aż zrobiłam się głodna!

Ponownie spotkałam się z tradycja Niemiec, sztuką w postaci średniowiecznych obrazów i erą nowożytną, pojawił się artykuł na temat rodzinnych zmian i problemów, podróże oraz nowoczesne technologie. Czyli innymi słowy - coś dla każdego. 

Deutsch Aktuell cenię nie tylko za łatwość z jaką przekazuje obcojęzyczne wiadomości, ale za same informacje, które przybliżają do innej kultury, przedstawiają ciekawostki i wzbudzają duże zainteresowanie. Ciągle utrzymuję, że pomysł na magazyn jest jednym z najlepszych.

13 komentarzy:

 1. Nienawidzę niemieckiego, więc z pewnością nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja znajomość niemieckiego nie jest na tyle dobra, aby sięgnąć, ale może kiedy już się podszkolę, pomyślę o tym magazynie :)
  http://mianigralibro.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Słabo pamiętam niemiecki, dlatego raczej nie sięgnę po powyższy magazyn. Ale polecę go mojej koleżance.

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam w kinie na "Body" i szczerze mówiąc... nie jest to jakieś arcydzieło. Poruszone są ważne tematy, ale w Polsce mamy znacznie lepszych aktorów i znacznie lepsze scenografie, których niestety ten film nie prezentuje. :/

  OdpowiedzUsuń
 5. O pszczołach oglądałam kiedyś program w TV i powiem szczerze, że wygląda to troszkę niepokojąco, w końcu ich znaczenie jest bardzo istotne dla człowieka... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam jeszcze okazji czytać żadnej gazetki tego wydawcy, ale ciągle o nich coś czytam, więc może najwyższa pora to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam nigdy tego czasopisma ale może w końcu mój niemiecki do czegoś by się przydał;)

  pokolenie-zaczytanych

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy za niemieckim nie przepadałam, wolę angielski. Chociaż najlepiej jakby wcale nie było podziałów językowych ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niemieckiego zawsze chciałam się nauczyć, ale jakoś w dalszym ciągu jest mi nie po drodze :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy nawet nie próbowałam sięgam po wersje niemiecką, po angielską raz, ale zwykle brak mi na nią czasu, wezmę jutro do autobusu, może wreszcie skończę. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uczę się już od jakiegoś czasu języka niemieckiego, ale nie jestem pewna czy zrozumiałabym wszystko w tym czasopiśmie. Jednak z drugiej strony jestem ogromnie ciekawa tego artykułu o pszczołach i o przepisach, więc może kiedyś się skuszę :))

  OdpowiedzUsuń
 12. Chciałabym znac niemiecki tak dobrze by czytać taką gazetę;)

  OdpowiedzUsuń