poniedziałek, 4 maja 2015

"Sekretne życie pisarzy" Shannon McKenna, Joni Rendon

Autor: Shannon McKenna, Joni Rendon
Tytuł: Sekretne życie pisarzy
Tytuł oryginału: Writers Between the Covers. The Scandalous Romantic Lives of Legendary. Literary Casanovas, Coquettes, and Cads
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 335

Czy to nie straszne, że tak mało wiemy o twórcach naszych ulubionych książek? Jak to jest, że zapominamy o najważniejszym podmiocie bez którego nie byłoby tych wszystkich historii? Straszne jest też to, że czasami autor diametralnie różni się od swojego dzieła i odzwierciedla wszystkie negatywne postawy o których pisze w swojej książce. Ilu hipokrytów, a ilu pokrzywdzonych przez los pisarzy widział świat?

"Sekretne życie pisarzy" składa się z mnóstwa krótkich opowieści o wielu wybranych autorach takich jak: Arthur Miller - mąż Marilyn Monroe, Gustave Flaubert, który przepadał za kobietami, Ernest Hemingway - gotowy brać ślub ilekroć się zakochał, Oscar Wilde i jego więzienna przygoda czy sama Virginia Woolf i jej list samobójczy. Jedne historie są krótkie, inne długie, ale wszystkie wzbudzają niekłamane zainteresowanie.

"Całe życie próbowałem sprawić, by mnie ktoś pokochał." (Lord Byron)

"Sekretne życie pisarzy" jest o tyle przyjemną lekturą, że autorki nie wysiliły się na wymuszone mądrości. W książce znalazłam konkretne, rzeczowe i o dziwo suche fakty, które w ogóle mi nie przeszkadzały. Chciałam dowiedzieć się ciekawostek na temat życia pisarzy i to otrzymałam, bez zbędnego owijania w bawełnę i co istotne(!) bez sfabularyzowania. Autorki w bardzo przyjemny sposób przekazują informacje pisząc zwięźle, krótko i na temat. Jedynie co przeszkadzało mi w lekturze to wyczuwalna subiektywność autorek, a tego nie powinno być. Już przy pierwszej historii zwróciłam uwagę na losy Marilyn Monroe i Arthura Millera, w której to autorki przeceniły trochę Millera i zapomniały, że on wcale takim niewiniątkiem nie był. Brakowało mi obiektywizmu, dystansu i chłodnych faktów, ale za to nie mogę powiedzieć, że nie podobała mi się forma z jaką panie przybliżyły mi wszystkie historie. Zrobiły to w sposób, który przypominał mi trochę opowieści babci - po części uczuciowy, po części plotkarski.

Chcecie wiedzieć, że Wasz ulubiony autor zdradzał żonę na prawo i lewo a tak pięknie pisał o prawdziwej, wiernej miłości? Proszę bardzo. Szukacie wiadomości na temat pisarza, który w niewiarygodnie wrażliwy sposób pisze o silnej woli i motywacji a później leży upojony do nieprzytomności alkoholem? To również znajdziecie. To, oraz wiele, wiele więcej ciekawostek, faktów i historii z życia pisarzy, które szokują, bawią i przerażają. W książce zagościły również listy i quizy, ale to demaskatorskie fakty całkowicie odsłaniające wielkich artystów wydają się najlepsze.

"Nim przegrała własną walkę z rakiem, powiedziała w jednym z wywiadów: "Ostatecznie niczego nie żałuję. Niczego."."

"Sekretne życie pisarzy" to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika literatury. Napisana w przystępnym i lekkim języku sprawia, że trudno oderwać się od wszystkich wydarzeń. A może to  posmak plotki tak przyciąga? Niezależnie od tego, książkę warto przeczytać. Czasami to co przeczytacie Was rozśmieszy, czasami zaskoczy a jeszcze innym razem zaszokuje. Ale jedno jest pewne - zbliżycie się do autorów i poznacie twórców od ich prawdziwej strony.

Ocena: 5/6

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Muza.
http://muza.com.pl/literatura-faktu-i-reportaz/1992-sekretne-zycie-pisarzy-978837758805.html?thievingbooks.blogspot.com

14 komentarzy:

 1. Książka ma bardzo ciekawy tytuł i naprawdę mam nadzieję, że taka sama jest również w środku. Od razy przykuła moją uwagę, a Twoje recenzja utwierdziła mnie w tym, że warto zaopatrzyć się w tę książeczkę. Mam wielką nadzieję, że nastąpi to niedługo :)

  http://mianigralibro.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa jestem jacy naprawdę są moi ulubieni autorzy, choć obserwując zachowania co poniektórych polskich twórców, może lepiej byłoby gdybym nigdy się tego nie dowiedziala.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mimo wszystko nie jestem zainteresowana tematyką tej książki, (gdyż nie interesuje mnie życiorys danych pisarzy), więc jednak odpuszczę ją sobie. Ale cieszę się, że Tobie ta publikacja przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Heheh, przydałaby mi się taka "ciekawostka" na półce, interesująca rzecz ;)

  kieleckoowszystkim.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna lektura dla tych, których ciekawią historie z życia wielkich twórców. Ostatnio odkryłam, że sama o kilku autorach dowiedziałabym się czegoś więcej - lektura o Scotcie i Zeldzie Fitzgerald chyba obudziła we mnie ten głód informacji :P

  OdpowiedzUsuń
 6. W takim razie dodaję do listy, kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie będę jutro czytać tę książkę. Wiele sobie po niej obiecuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zerkając na okładkę, w ogóle bym po nią nie sięgnęła, ale z Twojej recenzji wnioskuję, że i mi mogłaby się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie myślałam, że takie suche fakty mogą nużyć, a to niespodzianka :) Też jestem ciekawa życia niektórych pisarzy, więc będę ją miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Opis książki bardzo mnie zaciekawił. Chętnie dowiedziałabym się czegoś o życiu pisarzy. Zawsze mnie zastanawiało, czy to co piszą odzwierciedla się w ich życiu. Jak najbardziej mam w planach :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam tę książkę już na swojej półce i jestem ciekawa jak ją odbiorę. Gawędziarsko-plotkarski styl chyba nie będzie mi przeszkadzał w tym przypadku, więc sądzę, że będzie dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo cieszę się, ze tak pozytywnie odebrałaś tą książkę. Z pewoscią w niedalekiej przyszłości i ja przeczytam ;>

  OdpowiedzUsuń