środa, 28 października 2015

"Gwiazdy przeznaczenia" Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

"Gwiazdy przeznaczenia" Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson, Tyt. oryg. The Familiars, Wyd. Iuvi, Str. 362

Chętnie sięgam po książka dla młodszych czytelników z dwóch powodów. Po pierwsze, uwielbiam je za to, że poszerzają wyobraźnię, zabierają w wielką przygodę pełną zabaw i szczęścia, dzięki czemu świat od razu robi się kolorowy. Po drugie, nie zaliczam się już do grona młodszych wiekiem, więc duże litery są zawsze mile widziane. Z tych oto dwóch, niezwykle ważnych powodów, wywnioskowałam, że pierwszy tom serii Chowańce na pewno przypadnie mi do gustu. 

"Zadarłaś z niewłaściwymi magami i chowańcami.

Bezkresja to kraina, która zabiera czytelnika w podróż poprzez magię i pozwala by obok zwykłych ludzi mieszkali czarodzieje wraz ze swymi chowańcami. Kim oni są? To przyjaciele magów, pomocnicy i wierni towarzysze, bez których ich egzystencja nie byłaby taka sama. Aldwyn, zwykły kot dachowy, przez przypadek zostaje uznany za chowańca i po swoje kocie uszy wpada w wir wielkich przygód. Okazuje się, że Jack, młody adept magii jest połączony więzią z Aldwynem, więc koci oszust musi ukrywać swój brak zdolności. Nikt jednak nie przypuszcza, że dojdzie do porwania, a wraz z nim - do pokonania mnóstwa przeszkód, które staną na drodze głównego bohatera. 

Brzmi intrygująco? Tak właśnie zapowiada się i prezentuje w pełnej krasie intrygująca seria dla młodszego czytelnika. Wiele przygód splata się tutaj z odwagą i braterstwem, które od najmłodszych lat uczą, jak wielką mają cenę. Musze przyznać, że nie spodziewałam się aż tak ciekawego rozwinięcia fabuły, która zabrała mnie do bajkowego świata i zachwyciła swoją formą. Autorzy przedstawili nieskomplikowaną wersję bajkowej rzeczywistości, w której wszystko jest dobre i przyjazne, a zło szybko zostaje wyeliminowane. 

Wielkim atutem tej historii jest zaproszenie do grona głównych bohaterów zwierząt, które przedstawiają wszystkie pozytywne cechy - empatię, radość, przyjaźń, szczęście. To nie tylko wielki ukłon w stronę naszych ukochanych pupili, ale również pozbawienie książki typowych nastoletnich bohaterów, którzy mogliby być do bólu przewidywalni i schematyczni. Piękne szkice udostępnione w książce dodatkowo pobudzają wyobraźnię i dodają fabule wyjątkowego uroku. 

"Teraz rozumiem, po co ludzie noszą buty.

Żaden czytelnik, czy to starszy, czy młodszy nie oderwie się od tej lektury z własnej woli. Niesamowity duet autorów wykreował świat pełen marzeń i pozytywnej energii. Jestem zadowolona z opowieści pod każdym względem i kompletnie nie żałuję żadnej straconej przy niej minuty. Nie pozostaje mi nic innego jak gorąco polecić Wam tą historie, bez względu na to, jakim cieszycie się wiekiem. 

Seria Chowańce:
Gwiazdy przeznaczenia | Tajemnice korony 

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu IUVI.

9 komentarzy:

 1. Też lubię książki przeznaczone młodszym czytelnikom, ale coraz rzadziej po nie sięgam. Jakoś odchodzę od nich. Powyższa pozycja być może jest ciekawa, ale jakoś nie mam na nią ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super książka, ale niestety nie mam jej komu polecić, a ja jestem już na takie historie ciut za stara :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę na półce. Na pewno do niej niebawem zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako starszy czytelnik czuję się zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Może powinnam zaproponować tę książkę córce? Może da się namówić, na coś innego do poczytania "do poduchy" ;) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej serii, ale jakoś nie czuję się nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 7. Do takiego świata literackiego cchce się udawać jak najczęściej!
  kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem zachwycona Chowańcami i z niecierpliwością oczekuję trzeciego tomu! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam szczerze, że masz dość oryginalne pomysły, ale to dobrze! Czasem trzeba wychodzić poza schematy i łamać wszystkie reguły. A poza tym kto powiedział, że książek dla dzieci nie mogą czytać i starsi? :D Chyba wrócę do Kubusia Puchatka :D

  http://zaczarowana-me.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń