środa, 18 maja 2016

Przedpremierowo: "Alive. Żywi" Scott Sigler

"Alive. Żywi" Scott Sigler, Tyt. oryg. Alive, Wyd. Feeria, Str. 404
PREMIERA: 2 czerwca 2016r.

"Pod sobą i po bokach czuję miękkie obicie.
Jestem w…
…o nie, o nie…
…czy ja jestem w trumnie?
– Na pomoc!"

Wyobraź sobie, że budzisz się w miejscu o którym nic nie wiesz, a dookoła Ciebie panuje przerażający mrok. Wyobraź sobie, że ściany napierają na Ciebie i wywołują pierwotny lęk. A później odnajdujesz korytarz, za nim kolejny i jeszcze jeden. Boisz się, prawda? Myślisz, że masz dwanaście lat, ale to nieprawda. Nic co Cię otacza nie jest prawdziwe...

Brzmi intrygująco i przerażająco zarazem, prawda? Tak rozpoczyna się pierwszy tom serii jednego z najlepszych gatunków literackich - dystopii. Mrożące krew w żyłach sceny rozgrywane już od pierwszych stron nie przywodzą na myśl horroru, ale za to dobrze skonstruowany thriller przyspieszający bicie serca. Bohaterowie powyższej historii budzą się w nieznanym miejscu i pamięcią sięgają zaledwie do kilku danych o sobie. Choć i to wydaje się  nieprawdziwe, bo sądzą, że mają po dwanaście lat, ale ich wygląd sugeruje, że to zupełny absurd. Bo w końcu są już prawie dorośli. Jednak co działo się z nimi przez cały ten czas, o którym nie wiedzę? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi, ale cała grupa usilnie pragnie się dowiedzieć o co w tym wszystkim chodzi.

Główna bohaterka i jednocześnie narratorka historii budzi się w ciemnym i ciasnym miejscu, nie wie gdzie jest, ani co się z nią działo, ale dopiero gdy odkrywa, że znajduje się w trumnie - zaczyna naprawdę się bać. Nie zna swojego imienia, ale inicjały wyryte na wieku: M. Savage, mogą sugerować, że to właśnie ona. I tak dziewczyna przyjmuje imię Em i krok po kroku odkrywa kolejnych uwięzionych. Kolejne trumny zostają otwarte, ale nie wszystkich da się uratować. To przerażające i jednocześnie kuszące niewiedzą, bo ktoś zgotował całej grupie ten los z jakiegoś powodu. Pytanie brzmi - kto i dlaczego? Tajemnica, sekrety, niepewność i paraliżujący strach - to wszystko jedynie początek, a wraz z biegiem akcji możecie liczyć na jeszcze więcej przeróżnych emocji. Bywały chwile, kiedy pomniejsze sceny przyprawiały mnie o dreszcz subtelnego przerażenia a jeszcze w innym momencie nie mogłam doczekać się wyjaśnienia danej sytuacji. Bo musicie wiedzieć, że w tej historii nic nie jest takie jakie wydaje się na pierwszy rzut oka.

"Alive" to książka, która trzyma w napięciu od pierwszych stron i nie wypuszcza czytelnika ze swoich objęć nawet na minutę. Niecodzienne sceny skłaniają do przemyśleń, czy alternatywna rzeczywistość może być aż tak okrutna i pełna tajemnic - na pierwszy rzut oka niemożliwych do rozwiązania. Lekkość i swoboda z jaką autor prowadzi przez kolejne intrygujące sceny to wielki atut tej historii, bo sam klimat - ciężki i mroczny sprawia, że od książki nie można się oderwać. Całość dzięki temu fantastycznie się komponuje i stanowi spójną historię, w której styl, świat przedstawiony i bohaterowie mają swoje wyznaczone miejsca.

"Ci, co przeżyli, właśnie się obudzili.
Pisklęta wykluły się z jaj."

"Alive" to sekrety, tajemnice i paraliżujący strach. To historia, która przyspiesza bicie serca. To opowieść pełna ukrytych znaczeń. Powieść Siglera zaskakuje od początku do końca i trzyma w napięciu do zdecydowanie wartego poznania finału. Jestem pod wielkim wrażeniem. Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Feeria.

25 komentarzy:

 1. Dla mnie ten tytuł to zdecydowane numer 1 wśród zbliżających się premier. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na początku nie byłam do niej przekonana, bo widziałam w niej odbicie [Więźnia labiryntu] Jamesa Dashnera, ale po jakimś czasie stwierdziłam, że warto jej się przyjrzeć. W końcu dystopie to moja ulubiona tematyka, ale Ty już o tym wiesz. ;)
  Pozdrawiam. <3
  #Ivy z Bluszczowych Recenzji

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo intrygująca zapowiedź, trochę przeraża mnie fakt, że bohaterowie myślą, że mają 12 lat, ale i tak jestem ciekawa tej pozycji. Dawno nie było wydanejudobrej dystopii.
  Dwiestronyksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogromnie intryguje mnie ta książka i mam nadzieję, że uda mi się ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o niej, ale zaintrygowałaś mnie...

  OdpowiedzUsuń
 6. Już wczoraj się na nią nakręciłam przy okazji jakiejś recenzji:) Muszę koniecznie ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę powiedzieć, że mnie zaintrygowałaś ;) Będę miała tę książkę na uwadze, bo jeszcze nie czytałam książki, w której bohaterka obudziłaby się w trumnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej ją sobie odpuszczę. Książka nie dla mnie - przede wszystkim mam dość dystopii.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mogę się doczekać na tę książkę! Ogromnie mnie intryguje!

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna okładka, a fabuła wydaje się naprawdę ciekawa, cóż, kiedy książka wyjdzie na rynek pewnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 11. O, ale zgrałyśmy się z recenzjami! :) Właśnie udostępniłam swoją. Autorowi nie można odmówić pomysłowości oraz dbałości o to, aby czytelnicy nie wynudzili się podczas tej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 12. To ciekawa premiera się zapowiada ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyznam Ci szczerze... że naprawdę jestem zainteresowana!
  Chyba muszę się w przyszłości skusić! :3

  OdpowiedzUsuń
 14. Gdy tylko zobaczyłam Alive w zapowiedziach, domyślałam się, że to może być coś naprawdę dobrego i wartego uwagi. Bardzo się cieszę, że moje przypuszczenia okazały się prawdą i mam nadzieję, że wkrótce sama będę mogła się o tym przekonać :D
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Brzmi naprawdę dobrze. Pierwszy raz słyszę o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię takie pozycje, więc z wielką chęcią przeczytałabym i tę :) może kiedyś uda miś się na nią trafić, oby... :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Paraliżujący strach i przyspieszone bicie serca to coś dla mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mimo że wydaje mi się, że będzie to coś, co już było i mogę się lekko rozczarować, to i tak chętnie się skuszę!

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 19. Już kilka razy ten tytuł obił mi się o uszy, jednak do końca nie jestem przekonana, czy chcę sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Cóż mogę powiedzieć - zainteresowałaś mnie książką :) chociaż już sama okładka przyciąga :)

  OdpowiedzUsuń
 21. O książce słyszę po raz pierwszy, ale już zdołałaś mnie zaciekawić. Czuję, że jest to książka w sam raz dla mnie, lubię taki mroczny, tajemniczy klimat

  OdpowiedzUsuń
 22. Zainteresowała mnie fabuła. Czekam na premierę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Cytat na początku bardzo zachęca :) Również uważam że dystopie są cudowne :D A książka wydaje się być idealna dla mnie. Kocham akcję, zwłaszcza taką która mrozi krew w żyłach. Postaram się przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Kurczę ! Chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń