środa, 7 września 2016

"Dziedzictwo Orchana" Aline Ohanesian

"Dziedzictwo Orchana" Aline Ohanesian,Tyt. oryg. Orhan’s Inheritance, Wyd. Kobiece, Str. 355

"Ważne jest nie to, co świat ci zrobi, tylko jak na to zareagujesz."

Z dniem odnalezienia zwłok Kemala, Orchan dziedziczy cały jego majątek. Jednak pozostawiony wnukowi testament daje mocno do myślenia i budzi wiele pytań, na które nikt nie zna odpowiedzi. W testamencie pojawiają się nieznane nazwiska, a rodzina Kemala nie jest pewna co z tym wszystkim zrobić. Wydaje się, że tylko Orchan może odnaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jednak czy jest gotowy na to by poznać prawdę?

Autorka napisała mocną, bardzo wzruszającą historię ludzi, którzy zmierzyli się z podłymi realiami życia i chociaż uparcie walczyli o to by wyjść cało z tej konfrontacji - wiele stracili. To nie jest opowieść, którą można przeczytać w jeden wieczór, bo już od pierwszych stron zmusza czytelnika do tego by zatrzymał się na moment i trochę porozmyślał. Autorka nie osądza, nie podsuwa oczywistych rozwiązań - prowadzi przez swoją historię emocjonalnie angażując, ale nie podsuwając gotowych wytycznych do tego, jak można by było zrozumieć poczynania głównych bohaterów.

Obecnie temat Turcji i wydarzeń tam rozgrywanych wzbudza wiele sprzecznych emocji - od strachu, poprzez litość i współczucie. Ale będąc daleko nie odczuwamy tego wszystkiego tak intensywnie jak tamtejsi mieszkańcy, dlatego wchodząc prosto do umysłu bohaterów możecie poczuć się mocno zaskoczeni. Ja byłam i nadal jestem, bo historia Sedy i moc jej wspomnień sprawiły, że zaczęłam mocno zastanawiać się nad współczesnymi czasami.

Poprzez wiarygodnych bohaterów i realistyczne sceny Ohanesian przedstawiła całą mroczną prawdę i powracając do życia w latach 90. XXw. oraz nawiązując do schyłku Imperium Osmańskiego wplata w swoją opowieść namiętności i smutki - dramaty rodziny i dramaty świata, gdzie historia odegra tutaj kluczowe znaczenie a tajemnice nie będą miały końca. Można się zachwycić - ja właśnie tak zrobiłam i jestem pewna, że szybko nie zapomnę o tej powieści.

"Dziedzictwo Orchana" to powieść ponadczasowa, przejmująca i naprawdę dobrze napisania. Jestem pod ogromnym wrażeniem historii, która właściwie powinna zostać już za mną zaraz po zamknięciu ostatniej strony, ale wciąż nie może wyjść z mojej głowy. Lektura tej książki daje do myślenia, hipnotyzuje i wciąga - swoją prawdą, bolesnymi wydarzeniami i całą masą przeróżnych emocji. Z czystym sumieniem polecam tym, którzy są gotowi na poznanie książki bardziej wartościowej, bardziej wiarygodniej.


http://pantomasz.pl/dziedzictwo-orchana-ohanesian-aline,p385195,c

10 komentarzy:

 1. Powieść, która również na mnie zrobiła bardzo duże wrażenie, tak głęboko w esencję życia weszła. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki, w których wraz z bohaterami odkrywam niezwykłe tajemnice. Ale Turcji i Turków mam po dziurki w nosie, odkąd ciągle spotykam ich jako gości w moim pokoju w akademiku... Mamo, ja nie chcę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chociaż ukazujesz tę książkę w pozytywnym świetle i wręcz zachęcasz do tego, aby po nią sięgnąć, ja jednak nie jestem do końca do niej przekonana. Może kiedyś zmienię zdanie, ale w tej chwili pozostawiam ją dla kogoś, kto będzie w stanie uszanować tę historię. :)
  Pozdrawiam!
  #Ivy z Bluszczowych Recenzji

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie książki, które nie chcą opuścić naszej głowy. A na tę mam szczególnie wielką ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka już czeka na mojej półce. Będę ją niebawem czytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym przeczytała, a to ze względu na miejsce, gdzie akcja powieści się rozgrywa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widać, że tajemnic w tej opowieści nie brakuje. Lubię takie klimaty więc chętnie sięgnę po ten wartościowy tytuł. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszę się, że zgodziłam się tę książkę zrecenzować, bo widzę, że to naprawdę dobra i wartościowa pozycja. Mam tylko nadzieję, że mój egzemplarz szybko dotrze :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Hm... książka pewnie do najłatwiejszych nie należy, ale mnie korci :)

  OdpowiedzUsuń