piątek, 25 listopada 2016

"Bardziej martwa być nie może" Katie Alender

"Bardziej martwa być nie może" Katie Alender, Tyt. oryg. As Dead as it Gets, Wyd. Feeria, Str. 

Książki z dreszczykiem mogę czytać bez końca - to subtelnie poczucie strachu i niepewności są moimi ulubionymi uczuciami w czasie lektury. Lubię się bać, bez dwóch zdań. Tak właśnie odnalazłam serię Alender, która od pierwszego tomu trafiła na półkę moich ulubionych lektur - za klimat i pomysłowość. 

Bałam się trochę, że to co tak bardzo spodobało mi się w pierwszym tomie rozmyje się w kontynuacjach, ale już drugi tom upewnił mnie w tym, że autorka ma na tyle dobry warsztat literacki, że potrafi utrzymać swoją powieść na dość wysokim poziomie. Tak dotarłam do finału serii od którego oczekiwałam solidnego zakończenia i wcale się nie rozczarowałam - pomysł na fabułę został pociągnięty do samego końca, wszystkie niedokończone wątki znalazły swoje rozwiązanie a mimo to w fabułę ostatniego tomu wkradły się zupełnie nowe wydarzenia, nieoczekiwane, które nadały zakończeniu koloru.

Alender stworzyła serię dla młodzieży, która podążała drogą horroru i naprawdę dobrze się w tym odnalazła. Nieoczekiwane zjawiska przyspieszają bicie serca a zwroty akcji, szczególnie te w których prym wiodą paranormalne zjawiska budzą spory niepokój. To właśnie najlepszy atut tej powieści - mroczna atmosfera od której po prostu nie można się oderwać. A w tym wszystkim Alexis - dziewczyna, która była pewna, że całe zło w końcu za nią. Niestety chyba nie mogła się bardziej pomylić, ani bardziej ucieszyć czytelnika takiego jak ja: czekającego na ostateczny obrót sytuacji.

Główna bohaterka nie do końca przypadła mi do gustu w pierwszym tomie, ale im dalej w kontynuację, tym łatwiej było mi przekonać się do jej charakteru czy zrozumieć postępowanie. Alexis ma na głowie nie tylko same nadnaturalne zjawiska, ale wściekłego ducha Lydii, któremu swoją drogą pomysłów do straszenia nie brakuję. Podziwiam Alexis za mocne nerwy i siłę do walki z tym wszystkim, bo nie jestem pewna czy ja sama dałabym radę. Dzięki temu fabuła aż pęka od nadmiaru przeróżnych rozwiązań, które wprowadzają do powieści co raz to nowsze fakty a akcja tym samym nabiera kształtów i wciąż (tak jak w pierwszym tomie) leci na złamanie karku i niemiłosiernie dręczy niepewnością tego, co wydarzy się na kolejnych stronach.

"Bardziej martwa być nie może" to trzeci tom serii o równie zaskakujących rozwiązaniach co tom startowy. Czekałam na to wydanie od dłuższego czasu i w duchu liczyłam na sporą dawkę straszenia, ale nie oczekiwałam że to wszystko aż tak bardzo mi się spodoba. I choć książka jest na tyle zrównoważona, że osoby o słabych nerwach też świetnie się w niej odnajdą, to czuję się w pełni usatysfakcjonowana i wystraszona na tyle, by móc przez kilka wieczorów pozastanawiać się co też kryje się w ciemnym kącie. Choć bez wątpienia odsyłam Was z lekturą na godzinę przed snem - niezapomniane wrażenia gwarantowane, a i sen jakby bardziej niespokojny. Polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Feeria.

11 komentarzy:

 1. Na razie mam za sobą pierwszy tom i pozytywne odczucia. Chętnie poznam kontynuację,ale tak bardzo mi czasu brak:(

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Również lubię książki z dreszczykiem i najlepiej jak jest zaskakujące zakończenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam, ale nie miałam okazji jeszcze czytać.

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas 😍
  Świat oczami dwóch pokoleń

  OdpowiedzUsuń
 5. Horrory dla młodzieży? Z tym jeszcze się nie zetknęłam. Już sam tytuł mnie zachęca. Chętnie sięgnę w przyszłości po tę serię, będę o niej pamiętała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę zapoznać się z tą serią! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam jeszcze żadnej pozycji z tej serii, a podoba mi się koncepcja tych książek. Chętnie je kiedyś przeczytam. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam tej serii i jak na razie nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
 9. O ja! Weź zazdroszczę ci ja na pierwszą część poluje od kiedy tylko wyszła i dopiero wczoraj udało mi się ją kupić a ty już trzecia część! Zazdroszczę :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam spore zaległości z tą serią, bo nie przeczytałam nawet pierwszej części, a tu już pojawiła się trzecia. Będę musiała nadrobić, bo literatura z dreszczykiem to coś, co lubię najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Boże to już trzeci tom, a ja jeszcze nie zapoznałam się z pozostałymi dwiema, chociaż serię już od pewnego czasu mam w swoich planach. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń