piątek, 21 lipca 2017

Przedpremierowo: "Pędzle w kieliszku" Patryk Beniamin Grabiec

"Pędzle w kieliszku" Patryk Beniamin Grabiec, Wyd. Novae Res, Str. 175

"Długo nie mógł zasnąć zastanawiając się nad swoim życiem, które ulegało co raz poważniejszym zmianom."

Czasami niepozorna objętościowo historia może nieść ze sobą większe przesłanie niż najgrubsza powieść. Przekonałam się o tym na przykładzie powieści "Pędzle w kieliszku", która okazała się przestrogą ku przyszłości dla wielu czytelników.

Główny bohater, Janek to mężczyzna z przeszłością. Traumatyczne wydarzenia z młodości rzutują na jego obecne życie, bo problemy z ojcem zaprowadziły go na skraj rozpaczy. Radząc sobie nieudolnie ze wciąż powracającymi wspomnieniami pije i pozwala, by życie przelatywało mi między palcami. Można by przez to pomyśleć, że to negatywna, nieciekawa postać antybohatera, który zatracił się w swoim nieszczęściu i zapomniał, że o życie należy walczyć. Przyznaję, że sama na początku miałam takie myśli, ale im dalej w lekturę tym bardziej poznawałam bohatera i zaczęłam dostrzegać wszystko to co go otacza teraz oraz to co miał kiedyś. Przez to też rozumiałam jego wybory i nie oceniałam go wyłącznie po pozorach.

Autor stworzył powieść opartą na współczesnych motywach, bardzo wiarygodnych i możliwych do przełożenia na życie wielu czytelników. Wbrew pozorom podobne problemy to chleb powszedni dla wielu, bo trudne relacje rodzinne są motywem ponadczasowym. Ten kto nie radzi sobie z natłokiem myśli próbuje je zagłuszyć i decyduje się nie rzadko na desperacki krok - tak też zrobił Janek, który sięgnął po alkohol. Na całe szczęście w pewnym momencie się opamiętał dzięki - nie inaczej - miłości, która pozwoliła mu spojrzeć na siebie z innej perspektywy. Wiktoria pozwala mu odrodzić się na nowo, a praca i pasja pozwalają mu w końcu porzucić nałóg. Jednak czy demony przeszłości tak łatwo odchodzą?

"Pędzle w kieliszku" to ludzka opowieść o bólu, cierpieniu i złudnej nadziei, która przez jakiś czas daje nam możliwość szczęścia. Autor w prostym stylu pokazał życie swojego bohatera, ale tak naprawdę na jego miejscu mógłby znaleźć się nie jeden czytelnik. To mądra, życiowa powieść z lekkim językiem i prostym przesłaniem. Często zdarza się, że stoimy na zakręcie, jednak to wyłącznie od nas zależy czy podejmiemy dalszą walkę. Miłość, pasja, determinacja - to trzy czynniki przełomowe w życiu głównego bohatera, które odnajdziecie na stronach tej powieści. Myślę, że wielu z Was dostrzeże w niej urok ludzkiego przesłania o którym nie powinno się zapominać.

8 komentarzy:

 1. Jak widzę, książka porusza bardzo ważne tematy. Mam ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się ostatni akapit Twojej recenzji :) dużo z niego wypływa mądrości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W książce na pewno są podejmowane trudne tematy, nie brzmi ona na lekką, ale właśnie to mnie przyciąga do niej jeszcze bardziej. Jak tylko wejdzie w obieg to się w nią zaopatrzę :)

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo nie lubię czytać takich książek w wakacje, jakoś łaknę tej pozytywnej energii z literatury. Powieść jednak jest interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapisuje sobie ten tytuł! Bardzo poruszają mnie takie historie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tego co piszesz bardzo mądra książka. Warto po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tego co piszesz bardzo mądra książka. Warto po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety nie zgodzę się z Twoją opinią, gdyż ta pozycją w ogóle mnie nie usatysfakcjonowała.

  OdpowiedzUsuń