wtorek, 25 lipca 2017

"Raki pustelniki" Anne B. Ragde

"Raki pustelniki" Anne B. Ragde, Tyt. oryg. Eremittkrepsene, Wyd. Smak Słowa,Str. 312

Wielokrotnie pisałam jak bardzo cenię sagi rodzinne. To książki, które są mi niesamowicie bliskie, szczególnie te mocno nacechowane emocjami. Dlatego nigdy nie odmawiam żadnej książce z tego gatunku - tak właśnie trafiłam na serię Anne B. Ragde. Przez zupełny przypadek i po części nieświadomie, ale uważam, że był to jeden z lepszych wyborów. 

"Raki pustelniki" to drugi tom cyklu, którego czytanie wyjątkowo odradzam bez znajomości wcześniejszych tomów. W tym przypadku historie zazębiają się ze sobą i stanowią kompletną całość, dlatego by zrozumieć i docenić fabułę - musicie rozpocząć od pierwszej części. Ale to fantastyczna przygoda i jestem pewna, że wielu doceni bogaty styl autorki czy jej potężną wyobraźnię. Szczególnie, że seria oparta została na typowym klimacie skandynawskim, który od latu udowadnia, że nie ma sobie równych.

Fabuła rozpoczyna się tuż po dramatycznych wydarzeniach z pierwszej części. Bracia po pogrzebie decydują się na powrót do swoich dawnych wcieleń i nie zamierzają nic zmieniać w obecnym życiu. Jednak przewrotny los ma wobec nich swoje plany i nie pozwala im na chwile wytchnienia. Pojawiają się problemy a wraz z nimi - nieoczekiwana miłość, która mocno namiesza w życiu głównych bohaterów. Kto stanie przed najważniejszym wyborem, a kto nie pozwoli by los decydował o jego życiu? Nie zdradzę Wam odpowiedzi, bo sekret tkwi w szczegółach, które poznać możecie wyłącznie na własnej skórze decydując się na kontynuację cyklu.

Powieść bardzo mocno opiera się na motywie rodzinnej tajemnicy. Po części została ona odkryta już w pierwszym tomie, ale klimat niepewności i sekretne znaczenie niektórych zachowań postaci świadczy o tym, że autorka nie odkryła jeszcze wszystkich kart. Dziś bracia bogatsi o nowe życiowe doświadczenia i przeświadczeni o tym, że już nic ich nie zaskoczy ponownie stają w obliczu trudnej sytuacji. A cała sytuacja wpływa na samego czytelnika, który od pierwszej strony żyje życiem głównych postaci - ludzkich, wiarygodnie wykreowanych, których po prostu nie sposób nie zrozumieć czy nie kibicować im w wędrówce przez życia.

Do tej pory nie czytałam jeszcze tak czystej sagi rodzinnej, nie przekreślonej innymi, pobocznymi wątkami Tutaj na pierwszym planie stoi rodzina ze wszystkimi swoimi tajemnicami i wiedzie czytelnika przez akcję ściśle dotykającą członków rodziny Neshov. Autorka w fantastyczny sposób ukazała zależność braci, którzy odwrócili się od siebie i wybrali inne drogi w życiu, a jednak wciąż potrzebują siebie nawzajem. Prym wiodą tutaj sylwetki psychologiczne postaci - jest w tej książce miejsce na wszystko co dotyczy tej rodziny, dlatego czytelnik bardzo mocno angażuje się w ich życie. Otrzymałam drobiazgową wiedzę na temat wszystkich pierwszoplanowych postaci i jestem za to niezwykle wdzięczna autorce - nie spodziewałam się, że stworzy ona tak wiarygodny i realistyczny świat a jednak pociągnęła go także przez drugi tom. Okazuje się, że wyłącznie stylem i wyobraźnią, bez mnóstwa niepotrzebnych wątków, można stworzyć historię doskonałą. Seria Anne B. Ragde jest tego idealnym przykładem.

9 komentarzy:

 1. Muszę zatem dorwać pierwszy tom koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. No to kolemna saga, ktora musze poznac. Na pewno nie odmowie sobie tej przyjemnosci:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesłusznie zatem skreśliłam ją jako potencjalne, ambitne nudy ;) Muszę się jednak skusić, a przynajmniej kupić mamie, która kocha podobne klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam 1. tom i bardzo mi się podobał, tak że niewątpliwie sięgnę po drugi. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nadal nie przeczytałam tomu pierwszego 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam tajemnice w każdej postaci, a rodzinne tym bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam tej sagi, ale skoro Twoim zdaniem jest taka świetna, to postaram się w wolnym czasie rozejrzeć za pierwszym tomem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaje mi się, że sagi rodzinne powinny przypaść mi do gustu, ze względu na to, iż rodzina jest dla mnie najważniejsza. Uwielbiam także poznawać skrywane pokoleniami tajemnice. Chętnie zapoznam się z pierwszym tomem.

  OdpowiedzUsuń