wtorek, 22 maja 2018

"Podróż zimowa" Jaume Cabré

"Podróż zimowa" Jaume Cabré, Tyt. oryg. Viatge d'hivern, Wyd. Marginesy, Str. 296

"Jeżeli ocalejecie - szepnął doktor. - Jedźcie do Palestyny."

Nigdy wcześniej nie czytałam nic pióra Jaume Cabré i nie wiedząc czego mogę się spodziewać - zrobiłam skok na głęboką wodę. Postanowiłam swoje pierwsze spotkanie z autorem rozpocząć od zbioru jego czternastu opowiadań, które zaskoczyły mnie formą i przesłaniem.

Już dawno temu przekonałam się do podobnych zbiorów, szczególnie gdy wychodziły spod pióra cenionych autorów. Powyższa lektura jest tego idealnym dowodem, ponieważ do tej pory nie przeczytałam żadnej krótkiej formy w tak wysmakowanym i przemyślanym wydaniu. Autor zaskoczył mnie przede wszystkim swoją wnikliwą obserwacją świata i przy tym analizą ludzkich zachowań, które we wszystkich jego opowiadaniach były widoczne jak na dłoni.

Ludzkie pragnienia i niespełnione ambicje uderzyły we mnie mocniej niż przypuszczałam za sprawą niespiesznego stylu autora i braku większej drobiazgowości. Jaume Cabré postawił na krótką formę nie tyle ze względu na opowiadania, ale i samą ich długość - niektóre historie (Dwie minuty) składały się na zaledwie kilka stron a jednak pozwoliły mi w pełni zrozumieć przekaz autora. To niesamowite jak wielki drzemie w nim talent, jak sprawnie operuje językiem i formą bawiąc się gatunkami - nawiązał do strasznej przeszłości (Pamiętam) pisząc o chłopcu ocalonym z Treblinki. Spróbował swoich sił w nietypowym kryminale (Pac!). Zaskoczył mnie głębią ludzkich przemyśleń (Testament). Tym sposobem otrzymałam zbiór opowiadań do których wrócę jeszcze wielokrotnie, bo wiem że za każdym razem nauczą mnie czegoś nowego.

Każda historia jest inna, ale wszystkie łączy jedno: emocjonalność i dosadność, brak przekłamania a jedynie wiarygodne spojrzenie na otaczające nas fakty. Autor nie potrzebował wielu pustych słów, by przekazać mi konkretną treść. Wystarczyło zaledwie kilka zdań , abym zrozumiała co miał na myśli i w pełni zgadzała się z jego osądem. Nie ukrywam, że Jaume Cabré oczarował mnie swoim zbiorem i pokazał, że są wśród nad autorzy wybitni, tacy po których publikacje warto sięgać nie tylko dla samej przyjemności czytania, ale i możliwości zrozumienia otaczającego nas świata oraz ludzi, którzy czasami inni niż my skrywają w głębi podobne problemy.

Chociaż opowiadania są w pewien sposób niezależne od siebie, łączą je pewne elementy, które na pewno dostrzeżecie podczas lektury. To życie, które lubi zmieniać plany i zawsze łączy się w jedną całość. "Podróż zimowa" opowiada o miłości do sztuki i historii, o poszukiwaniu samego siebie i stawianiu pytań, na które sami musimy znaleźć odpowiedź. To spokojna, niemal zdystansowana lektura, która dostarczy samej przyjemności tylko tym czytelnikom, którzy z otwartym umysłem podejdą do zbioru opowiadań Jaume Cabré. Możecie być jednak pewni, że jeśli się odważycie - ani przez moment nie doświadczycie rozczarowania.

17 komentarzy:

 1. Przypadkowo trafiłam tego autora za I-szym razem i nie żałuję tego, teraz każdą jego książkę pochłaniam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja koniecznie muszę się cofnąć do jego wcześniejszych książek. Cieszę się, że mi je polecasz :)

   Usuń
 2. tym razem czuję, że to powieść raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za opowiadaniami.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale mimo wszystko nie skreślaj ich, bo są fenomenalne i może odwrócą Twoje przekonania :)

   Usuń
 4. Lubię od czasu do czasu poczytać opowiadania. Jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno już nie czytałam opowiadań :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od dawna robię przymiarki do Cabre, chciałam zacząć od "Wyznaję" ale nie miałam pojęcia że ta "Podróż zimowa" to zbiór opowiadań - uwielbiam zbiory opowiadań! Więc teraz już nie mam na co czekać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie ogromnie Ci polecam :) Ja zaczęłam właśnie od tej lektury i nie żałuję :)

   Usuń
 7. Chociaż książka nie rozczarowuje i zrobiła na Tobie dobre wrażenie, tym razem to nie moja bajka. Więc odpuszczam :) Ale pewnie niejedna osoba się skusi. Wiadomo, że każdy z nas ma jakieś swoje upodobania literackie, które się różnią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, każdy ma swój gust. Ale pamiętaj, że się zmieniają, więc nie mów nie! :)

   Usuń
 8. Bardzo chciałabym ją przeczytać. Zapowiada się wspaniale! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już przeglądałam tą książkę, ale tym razem to chyba nie dla mnie..

  OdpowiedzUsuń