poniedziałek, 4 czerwca 2018

"Ptaki w ogrodzie. Jak je rozpoznawać" Daniela Strauss

"Ptaki w ogrodzie. Jak je rozpoznawać" Daniela Strauss, Tyt. oryg. Gartenvögel lebensgroß, Wyd. Amber, Str. 112

Raz na jakiś czas lubię sięgnąć po książkę popularno-naukową, szczególnie gdy dotyczy świata zwierzęcego. Tak w moje ręce wpadła powyższa książka, która zaciekawiła mnie nie tylko możliwością poznania nowej wiedzy, ale i rozpoznaniem w świecie ptaków, z którymi mamy przecież styczność każdego dnia.


"Ptaki w ogrodzie" to mała, niepozorna lektura a jednak sporo wnosząca do życia czytelnika, który odważy się z nią zmierzyć. Ja osobiście dużo się z niej nauczyłam. Do tej pory myślałam, że mam podstawową wiedzę na temat ptaków, ale po lekturze zrozumiałam, że to zdecydowanie za mało by móc rozpoznać wszystkie obserwowane przeze mnie ptaki. Nie chodzi o to, że wychodzę z domu i siedzę godzinami na otwartym terenie wyszukując nowych gatunków, ale wychodzę na spacer i miło wówczas mieć świadomość, że potrafię wymienić nazwę widzianego aktualnie ptaka. I właśnie dla takich prostych ludzi jak ja jest to publikacja.


Uczy jakie ptaki żyją z nami na co dzień. W prosty i bardzo przystępny sposób pokazuje znaki rozpoznawcze danego gatunku, ich podstawowe elementy zachowania czy upierzenia oraz sposób migracji czy spędzania czasu. To drobiazgi, które warto znać i przyswajać, ale w ten sposób przyjrzałam się wróblowi, strzyżykowi, różnym rodzajom sikorek i wielu innym ptakom o których nie miałam pojęcia - razem aż 60 gatunków.

Dużym plusem książki jest fakt, że pokazuje ptaki w ich naturalnej wielkości. Na nowo identyfikuje ptaki, klasyfikuje je i w bardzo prostej formie udostępnia całą wiedzę czytelnikowi. To naprawdę genialne i wręcz banalnie proste!


Osobiście jestem bardzo zadowolona z lektury, która wiele mi wyjaśniła i jeszcze więcej nauczyła. Poznałam nazwy ptaków, które widziałam wiele razy za swoim oknem i nauczyłam się jak rozpoznawać nowe gatunki. "Ptaki w ogrodzie" to zatem idealna lektura nie tylko dla nas, ale i dla innych - idealnie sprawdzi się w formie prezentu nie tylko dla dziecka, ale i dorosłego, któremu warto przypomnieć o otaczającej nas faunie.

22 komentarze:

 1. To książka idealna dla mojej przyjaciółki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa publikacja 😊 nie raz się zastanawiam, co to za ptak mi po ogrodzie lata 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, a z tą książeczką raz dwa wszystkie ponazywałam ;)

   Usuń
 3. Ilustracje często są przydatne, kiedy wyobrażenia na podstawie tekstu nie wystarczają. Bardzo lubię takie książki. Pozdrawiam, Zdzisław www.krainslowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, a tutaj ilustracje są bardzo trafione :)

   Usuń
 4. Cały czas się uczę, więc chętnie sięgnę po tę publikację :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cały czas się uczę, więc chętnie sięgnę po tę publikację :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O, właśnie czegoś takiego ostatnio szukałam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że pomogłam :)

   Usuń
  2. A wszystko przez to, że zaczęłam też "Zadziwiający świat ptaków" Robbins czytać :)

   Usuń
 7. Idealna dla moich rodziców, którzy na swojej działce mają kilka gniazdek ptasich i często widać jak ptaszki urzeduja i np uczą się latać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To moim zdaniem książka dla każdego, bo przeczytałam ją raz dwa i od tamtej pory zwracam uwagę na wszystkie ptaki :)

   Usuń