wtorek, 24 lipca 2018

"Długo i szczęśliwie" Soman Chainani

"Długo i szczęśliwie" Soman Chainani, Tyt. oryg. School of Good and Evil: The Last Ever After, Wyd. Jaguar, Str. 528

"Im bardziej ścigasz światło, tym więcej ciemności znajdujesz."

To miała być przygoda dla młodzieży. Zachwyciła dojrzałych czytelników, w tym także mnie - dwa wcześniejsze tomy bowiem dostarczyły mi tyle niekłamanej, szczerej zabawy, że jestem pewna powrotu do nich w niedalekiej przyszłości. Nadszedł jednak czas poznać kontynuację losów Sofii i Agaty, bohaterek  które wciąż oczekują szczęśliwego zakończenia.

Disney pokazał nam grubą granicę między dobrem a złem. Soman Chainani zatarł ją bezpowrotnie, wywracając do góry nogami cały świat bajek, które znaliśmy do tej pory. Autor bez skrupułów wypycha Roszpunkę z jej wierzy, broczy siedmiu krasnoludków w kałuży krwi, zmusza Kapitana Haka by ten ostatecznie zakończył rozgrywkę z Piotrusiem Panem i nasyła krwiożerczego wilka na ponurego Czerwonego Kapturka. Teraz wszystko jest możliwe, teraz wszystko jest złe. Nic nie jest czarne czy białe, wszystko ma swoje wytłumaczenie. I - możecie mi wierzyć - zachwycające, mroczne i pełne wdzięku!

To wszystko jest jednak wyłącznie tłem dla przygód głównych bohaterek. Chociaż wszystko jest niezwykle pomysłowe, warte każdego przeczytanego słowa i mroczne jak tylko mroczna może być wizjonerska myśl dotycząca nowej adaptacji bajek, to nie koniec wyobraźni autora. O nie! On się dopiero rozkręca. Sofia i Agata, rozdzielone przez ostatnie wydarzenia na nowo muszą zmierzyć się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. Gdy Zło króluje, Dobro obawia się o swoje miejsce w świecie. Obie dziewczyny na nowo będą musiały połączyć siły by ostatecznie napisać dla siebie Długo i Szczęśliwie. Tylko czy to jeszcze możliwe?

Trzeci tom serii wciąż zachwyca wykonaniem, groteskową formą podjętą przez autora, który udowadnia, że to co znane i zakończone może zostać napisane od nowa. W znacznie lepszej, ciekawszej formie. Soman Chainani  jest mistrzem reinterpretacji bajek, które stanowią wyzwanie dla głównych bohaterek - w drugim tomie udowodnił przecież, że znane nami historie były pozbawione męski wzorców, teraz natomiast pokazał że śmiało mogłoby wszystko zakończyć się bez szczęśliwego zakończenia. A to wszystko w bogatej palecie oryginalnych pomysłów autora i swobodnego stylu, który prowadzi nas przez wielką, niepowtarzalną przygodę od której nie sposób się oderwać!

Mnóstwo emocji, nieoczekiwanych zwrotów akcji i barwnych osobowości obok których nie sposób przejść obojętnie. Autor słynie z wprowadzenia z oryginalnych bohaterów, którzy czasami rozbawiają nas do łez, innym razem przerażają na całego. Bez wątpienia "Długo i szczęśliwie" jest mimo bajkowego wymiaru bardzo wiarygodną powieścią - zabawną, wciągającą i bardzo, bardzo magiczną. Jak potoczą się rozgrywki Dobra i Zła? Kto wygra a kto zostanie z niczym? Soman Chainani po raz kolejny wprowadza nieoczywiste i przekonuje, że potrafi idealnie łączyć wszystkie wątki, by ostatecznie w finale zachwycić nas bardziej niż mogliśmy przypuszczać.

20 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Warto ją poznać i bardzo, bardzo Cię do tego zachęcam :)

   Usuń
 2. Emocje i zwroty akcji - to mnie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już od jakiegoś czasu mam tę serię na uwadze i nie mogę się doczekać, kiedy trafi w moje ręce. :)
  Pozdrawiam!
  DEMONICZNE KSIĄŻKI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie Ci ją polecam! Ja kiedyś, zaraz po jej premierze pomyślałam sobie, że to nie dla mnie, że pasuję. A teraz żałuję, że dopiero teraz ją odkryłam :)

   Usuń
 4. Ooo coś dla mnie, zapisuję sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda na to, że to naprawdę świetna książka. Nie planowałam bliższego zapoznawania się z tą serią... ale kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj się namówić, chociaż na pierwszy tom, żebyś przekonała się, że jest tego warta :)

   Usuń
 6. Kojarzę tę serię, ale na chwilę obecną nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam już trochę o tej serii i kusi mnie coraz bardziej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie Ci ją polecam! Ja jestem nią zachwycona :)

   Usuń
 8. Nie czytałam tej serii. Byłam mało przekonana do niej. Aktualnie ciesze się, że mogłam chociaż w skrócie poznać ją lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też byłam sceptycznie nastawiona, ale teraz żałuję, że dopiero niedawno dałam jej szansę :)

   Usuń
 9. Całą seria jak najbardziej dla mnie. Chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałam wielkie oczekiwania względem tej serii...po przeczytaniu tomu pierwszego nie mogę zmusić się i sięgnąć po kontynuację...spodziewałam się czegoś innego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? Widzisz, są gusta i guściki. Ja jestem nią zachwycona :)

   Usuń