poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Przedpremierowo: "Obserwuję cię" Teresa Driscoll

"Obserwuję cię" Teresa Driscoll, Tyt. oryg. I Am Watching You, Wyd. SQN, Str. 352
PREMIERA: 19 września 2018r.

"Od razu to czuje. Dreszcz, Chłód, kiedry krew odpływa jej z twarzy."

Jedno wydarzenie zmieniło wszystko. Jedna podróż odmieniła los wielu bohaterów. Jak postąpiłbyś na miejscu kobiety, która przeczuwała że nastąpi coś złego? Zainterweniujesz czy odwrócisz wzrok?

"Obserwuję cię" to pomysłowy i bardzo dobrze napisany thriller psychologiczny, którzy trzyma czytelnika w nieustannym napięciu. Opowiada historię możliwe bliską prawdy, realną w każdym przeczytanym słowie, która bez problemu znalazłaby swoje miejsce w prawdziwym świecie. Ta wiarygodność płynąca z historii oraz emocji bohaterów potęguje intensywny i mroczny klimat fabuły, która zwraca uwagę czytelnika na najdrobniejsze szczegóły istotne dla rozgrywanych wydarzeń. 

Wszystko zaczęło się niefortunnie. Od przypadkowego spotkania. Elle Longfield spotkała w pociągu dwóch młodych mężczyzn, którzy otwarcie flirtowali z nastolatkami. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby Elle nie połączyła  faktów i nie zrozumiała, że mężczyźni niedawno opuścili więzienie. Początkowo zamierza zareagować, jednak szybko rezygnuje z inferencji. Przenosi się do innego wagonu i zapomina o całej sprawie. Do następnego dnia, gdy dowiaduje się, że jedna z dziewczyn zaginęła. Czy Elle mogła zapobiec tragedii?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Trudno jest postawić się na miejscu głównej bohaterki. Jej wiarygodna i zrozumiała kreacja przekonuje targającymi nią sprzecznymi emocjami. Nie można mieć żalu do kobiety, szczególnie że drugiego dnia sama zgłasza się na policje. Łatwo jednak zrozumieć wyrzuty sumienia, które uderzają w nią silną falą i nie odpuszczają wraz z upływem miesięcy podczas których bezradne działania policji nie przybliżają się do odnalezienia Anny, zaginionej nastolatki. Wszystko to, widoczne jak na dłoni jest odbiciem relacji kilku bohaterów, dzięki czemu czytelnik ma możliwość wejść głęboko w profil psychologiczny postaci i na własnej skórze przekonać się jak sam postąpiłby w podobnej sytuacji.

Mnóstwo tajemnic, sekretów i niedomówień pojawia się wraz z rozwojem fabuły. Nagle okazuje się, że najbliższa rodzina głównej bohaterki ma swoje do powiedzenia. Pojawiają się listy z pogróżkami i strach przed zagrożeniem, które wisi w powietrzu. Fabuła nieuchronnie zmierza ku tragicznemu zakończeniu przez bohaterów, którzy nie chcą wyjawić prawdy: wydaje się, że rodzice zaginionej dziewczyny wiedzą coś na jej temat, podobnie jak przyjaciółka, która wciąż milczy. Jak zatem odnaleźć prawdę, której wszyscy tak zawzięcie bronią? Krótkie rozdziały z perspektywy wielu bohaterów zabierają nas w niezwykle emocjonalną i niebezpieczną podróż na końcu której czeka na nas prawdziwe zaskoczenie.

"Obserwuję cię" to książka z potencjałem wykorzystanym w każdym możliwym aspekcie. Autorka prowadzi nas przez zawiły świat sekretów, w którym nie wszystko jest tym na co wygląda na pierwszy rzut oka. Niepewność, klimat zagrożenia, bohaterowie z krwi i kości - wszystko to składa się na porywającą historię z zaskakującym finałem.

13 komentarzy:

 1. Mam i będę niebawem czytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam okazję zrecenzować, ale wybrałam inny tytuł. Nie żałuję, ale mam nadzieję, że i tą książkę poznam bo bardzo mam na to ochotę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Clarks Originals are probably the most recognizable Clarks design,
  as one can find them in most mid-stage retail shops.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli potencjał został wykorzystany - mówię tak. Nie ma nic gorszego, niż niezrealizowany w pełni, dobry pomysł. O książce dotąd nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Strasznie chcę przeczytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Fabuła brzmi interesująco - może sięgnę po nią w niedalekiej przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Powieść wydaje się być interesująca, lubię historie z dreszczykiem, dlatego zapisuję tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie klimaty, dlatego nie pozostanę wobec tego tytułu obojętna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam juz kilka dobrych recenzji i widzę, że ta kolejna. To nie zastanawiam się dlużej tylko zamawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejna pozytywna recenzja, więc nie mam wyboru :) Zamawiam przedpremierowo :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Kolejna pozytywna recenzja, więc nie mam wyboru :) Zamawiam przedpremierowo :D

  OdpowiedzUsuń
 12. przeczytalem i polecam! dobra ksiazka!

  OdpowiedzUsuń
 13. Totalne zaskoczenie, od początku do końca. Chciałabym przy każdej książce po którą sięgam mieć taką przyjemność jak przy czytaniu tego thrillera.

  OdpowiedzUsuń