niedziela, 28 października 2018

"Nędznicy. Tom 1" Victor Hugo

"Nędznicy. Tom 1" Victor Hugo, Tyt. oryg. Les Miserables, Wyd. MG, Str. 600

"- Nicponiu! Skradłeś mojej żonie całusa! - Ja? Niech mnie pan zrewiduje!"

Są takie powieści klasyczne, których nie można nie przeczytać. Do których należy wracać i polecać innym. Bo są warte każdego słowa zachwytu. Nie bez powodu.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Victora Hugo rozpoczęło się właśnie od powyższej lektury. Przeczytałam ją w najlepszym momencie swojego życia, ponieważ wyciągnęłam z niej mnóstwo cudownych wartości, którymi kieruję się do dziś dnia. Aktualnie powróciłam do powieści dzięki nowemu (cudownemu!) wydaniu, które patrząc na mnie z półki spełnia pierwszą podstawową funkcję: krzyczy na całe gardło - przeczytaj mnie!

To powieść bogata w emocje i wartości, piekielnie mądra i ponadczasowa. Jednak pisząc o swoich uczuciach tuż po lekturze czuję, że cokolwiek bym napisała będzie to zbyt mało, by utwierdzić Was w przekonaniu, że powyższą historię po prostu musicie poznać. Wiem jednak, że każdy czytelnik musi dojrzeć do sięgnięcia po powieść Hugo i nigdy nie ma reguły jaki powinien być wiek - wszystko zależy bowiem od naszego nastawienia i psychicznego przygotowania. Zapewne dojrzalszy czytelnik wyciągnie z tej książki znacznie więcej - zrozumie temat, tło historyczne i losy bohaterów. Ale nie oznacza to, że młodszy odbiorca nie odnajdzie się w historii. Wręcz przeciwnie - na każdym etapie naszego życia ta powieść dostarcza czytelnikom innych wartości. Dlatego warto do niej wracać.

Victor Hugo przygląda się problemom społecznym, z wnikliwością przedstawia nam problemy psychologiczne i ukazuje istotny podział na klasy, z naciskiem na biedotę i społeczeństwo z najniższego szczebla. Nie pozostaje przy tym bierny, ponieważ na każdym kroku podsuwa swoim bohaterom możliwe rozwiązania pojawiających się wciąż problemów i chociaż we współczesnych mu czasach było to jedynie westchnienie w stronę możliwych rozwiązań to z punktu współczesnych wydarzeń widać jak dorastał w nim duch faktycznych, świadomych zmian.

Ponadczasowa forma powieści kradnie serce czytelnika, prowadząc go przez historię, która ma wiele głębokich wartości. Ukazuje nam Paryż, który w tej powieści otrzymuje rolę jednego z głównych bohaterów, sprawnie manewruje paletą bogactwa i ubóstwa oraz żongluje gatunkami - wprowadzając elementy powieści przygodowej, obyczajowej oraz kryminału. Wszystko to buduje konkretną całość, postępową historię, w której codzienność dnia miesza się z fenomenalną historią romantyczną oraz prezentuje całą paletę bogatych osobowości, fantastycznie wykreowanych bohaterów, z których bez problemu można czerpać przykład i wyciągać wnioski z ich doświadczeń.

"Nędznicy" to historia, którą powinien poznać każdy. Nie dlatego, że zalicza się ją do kanonu najbardziej cenionej literatury, ale dla samego faktu czytania, by zobaczyć jak powinny wyglądać najpiękniej napisane powieści. To historia, która chwyta za serce i pozostaje w umyśle czytelnika na całe życie. Dzięki cudownym bohaterom, fenomenalnym cytatom i fabule, bez której klasyka literatury nigdy nie byłaby kompletna.

5 komentarzy:

 1. Nie miałam przyjemności czytać, ale mam nadzieję, że wszystko przede mną!

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie kiedyś uda mi się za nią zabrać. ;) Zwłaszcza, że uwielbiam musical.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Nędznicy" to jedna z moich ulubionych historii! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiem, że w przyszłości przeczytam "Nędzników"

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń