piątek, 14 grudnia 2018

"Namiętność pachnąca terpentyną" Anna Kasiuk

"Namiętność pachnąca terpentyną" Anna Kasiuk, Wyd. Novae Res, Str. 392

"Ważne, by umieć przegrywać z godnością i nauczyć się wygrywać z pokorą."

Nieoczekiwana wizyta gościa sprawia, że pusty dom odżywa. I nie tylko on. Przypominają bowiem o sobie dawno zapomniane emocje, które nagle odnalazły drogę do serca kogoś, kto już nigdy miał nie czuć nic wielkiego. Tylko czy nadszedł na to odpowiedni czas?  

Anna Kasiuk pozwoliła mi poznać swój godny pochwały warsztat literacki już przy lekturze powieści "Andromeda" - pokazała mi nie tylko, że autorka wie jak stworzyć wiarygodne kreacje i świadomą fabułę, ale i odnajdzie się w każdej kategorii wiekowej. Tym razem bowiem postanowiła wybrać główną bohaterkę, która będzie dojrzałą, pewną siebie kobietą z ustabilizowaną życiową sytuacją. Jednak nie od dziś wiadomo, że to co pewne potrafi zmienić swój bieg w przeciągu jednej chwili. Dlatego powieść autorki tym razem okazała się równie obiecująca i jeszcze lepiej napisana.

To historia czterdziestoletniej Sabiny, kobiety o duszy artystki. Do niedawna sądziła, że jej spokojne życie już nigdy nie wejdzie na tory niepewności i nic więcej się w nim nie wydarzy. Ukochany mąż Jeremi, utalentowany malarz, zmarł wiele lat temu a sytuacja w pracy od lat jest niezmienna. Jednak kobieta w walce o spokój dla siebie i swojej córki zapomniała o tym co naprawdę ważne - o uczuciach, które nagle przestały się liczyć. A które przypomniały o sobie ze zdwojoną siłą, gdy w jej życiu pojawił się Jakub, student malarstwa.

To powieść, która na pewno znajdzie uznanie u każdej dorosłej kobiety. Jest do ból prawdziwa, szczera w każdym ruchu głównej bohaterki i wiarygodna w najmniejszych szczegółach kreacji postaci. Autorka po raz kolejny udowodniła, że wie jak zwrócić na siebie uwagę czytelnika literaturą pełną ukrytych znaczeń, którą każdy z nas zinterpretuje inaczej. Bardzo łatwo jest stanąć na miejscu Sabiny, śledzić jej losy i kibicować w drodze ku zapomnieniu przeszłości i życiu tym co może być jej przyszłością. Widzimy jak ze zmęczonej kobiety rozkwita i cieszy się życiem, udowadniając że nigdy nie jest za późno na szczęście.

Anna Kasiuk pisze lekko i bez zbędnych upiększeń, ale właśnie to nadaje jej historii prawdziwego wydźwięku. Nie bawi się w ustępstwa, nie nakierowuje nas na konkretny temat - pokazuje, że czasami coś zakazanego najbardziej kusi i prowadzi do wielu nieoczekiwanych zwrotów akcji w naszym życiu. Jednak czy dla chwili zmian nie warto ryzykować? Serce dyktuje własne warunki, umysł kłóci się o zrozumienie a uczucia wiszą w powietrzu i nie pozwalają zapomnieć, że to o czym czytamy to przygoda, której obok której nie można przejść obojętnie.

"Namiętność pachnąca terpentyną" to książka o sile i odwadze. Udowadnia, że nie ma podziału na wiek czy płeć. Pokazuje, że każdy z nas ma prawo do własnego zdania i własnych błędów. W historii znajdziecie wszystko co niezbędne: nawiązanie do trudnych decyzji, poświęcenia i odwagi do tego, by walczyć o swoje. Jak zinterpretujecie losy Sabiny? Czy znajdziecie w niej cząstkę siebie? Na pewno, by znaleźć odpowiedzi na te pytania, musicie zaryzykować i dać szansę tej powieści.

11 komentarzy:

 1. Książka zapowiada się naprawdę zachęcająco i bardzo się cieszę, że już mam ją w swojej biblioteczce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi nieźle, z pewnością jest to emocjonalna powieść z przesłaniem, ale to nie mój ulubiony gatunek, więc może w późniejszej perspektywie, bo na razie mam za dużo rzeczy na głowie :(

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście jestem zainteresowana tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam żadnej książki tej autorki ale na pewno nadrobię zaległości :) pozdrawiam cieplutko :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna historia. Bardzo wciągnęła mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli to wartościowa i mądra historia. Z pewnością będę chciała przyjrzeć się jej bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wyczuwam romans z młodszym facetem.
  Okładka śliczna, ale książkę chyba sobie podaruję. Podejrzewam, że mnie nie zaskoczy.


  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie muszę przeczytać :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 9. "Namiętność pachnąca terpentyną" to książka bardzo przemyślana i skłaniająca do przemyśleń, która pozostaje z czytelnikiem jeszcze długo po jej zakończeniu. Zdecydowanie polecamy!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chętnie zapoznam się z tą historią...

  OdpowiedzUsuń